neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 757 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 72, 73, 74, 75, 76  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 3:39 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2009 12:05 pm
Δημοσιεύσεις: 122
Σωστή η απορία σου φίλε roben. Κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι με το χρέος φέτος στα 300δις κάποιοι δυσκολεύονται να μας δανείσουν ενώ ας πούμε του χρόνου που θα είναι 350δις θα μας τα δίνουν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Οι κώλοι πρέπει και θα σφίξουν. Και οι κώλοι δεν σφίγγουν μόνο με το πάγωμα των μισθών των Δ.Υ. και τη μείωση των επιδομάτων που νομίζουν κάποιοι. Όλη η μισθοδοσία των Δ.Υ. είναι 27δις. Και όλοι να φύγουν ή όλοι να δουλεύουν τσάμπα δεν γίνεται κάτι. Πρέπει να να αρχίσουμε να παράγουμε και κάτι πρέπει να εισάγουμε λιγότερα και να εξάγουμε περισσότερα. Πρέπει όλοι μας να ξυπνήσουμε... Δεν είναι ένας εφιάλτης που απλά θα ξυπνήσουμε μία μέρα και θα έχει φύγει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 3:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
zachmour έγραψε:
Σωστή η απορία σου φίλε roben. Κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι με το χρέος φέτος στα 300δις κάποιοι δυσκολεύονται να μας δανείσουν ενώ ας πούμε του χρόνου που θα είναι 350δις θα μας τα δίνουν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Οι κώλοι πρέπει και θα σφίξουν. Και οι κώλοι δεν σφίγγουν μόνο με το πάγωμα των μισθών των Δ.Υ. και τη μείωση των επιδομάτων που νομίζουν κάποιοι. Όλη η μισθοδοσία των Δ.Υ. είναι 27δις. Και όλοι να φύγουν ή όλοι να δουλεύουν τσάμπα δεν γίνεται κάτι. Πρέπει να να αρχίσουμε να παράγουμε και κάτι πρέπει να εισάγουμε λιγότερα και να εξάγουμε περισσότερα. Πρέπει όλοι μας να ξυπνήσουμε... Δεν είναι ένας εφιάλτης που απλά θα ξυπνήσουμε μία μέρα και θα έχει φύγει.

Οπως τα λες ειναι φιλτατε, ξεχασες να γραψεις ομως : ολοι να πληρωνουν φορους και ασφαλιστικες εισφορες και να σταματησει η ρεμουλα και το μεγαλο φαγοποτι που γινοταν επι 35 χρονια αδιακοπα, που εφτασαν το ΔΧ εκει που ειναι,και που ειναι πολυ πιο μεγαλες πληγες απο τη μισθοδοσια των ΔΥ. Κανε και μια αρση μονιμοτητας στο δημοσιο και φυσικα τσακισε το νεοδιοριστο τελωνειακο που παιρνει 3000 και εχει το θρασος (οπως τα αλλα φτωχαδακια οι.....εφοριακοι) να κατεβαινει σε απεργια, μη λαμβανοντας υπ οψιν οτι αυριο ισως να μη μπορει να καταβληθει ο μισθος κανενος δημοσιου υπαλληλου και συνταξιουχου, και μη λαμβανοντας υπ οψιν τους σε τι χαλι βρισκεται η Ελληνικη οικονομια, λες και ζουν σε αλλο πλανητη. Επιασες γιατρο να φοροκλεβει? Ριχτου 100000 προστιμο και παρε του και την αδεια εξασκησης επαγγελματος για κανα 6μηνο, να δουμε αν τολμησει να φοροκλεψει κανας αλλος. Οχι φυλακη, δε χρειαζεται να τον ταιζει το δημοσιο, Αυτα και αλλα πολλα

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Τελευταία επεξεργασία από frenchie και Παρ Φεβ 05, 2010 4:42 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 4:08 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2009 10:44 am
Δημοσιεύσεις: 76
Το πρόβλημα με το κρατικό χρέος δεν είναι μόνο ελληνικό αγαπητοί φίλοι, άσχετα εαν στο τέλος κάθε κράτος θα κληθεί να το λύσει μόνο του.

Οσο δεν λύνεται, οι επιθέσεις θα συνεχίζονται.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 4:18 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2009 12:05 pm
Δημοσιεύσεις: 122
θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι όποιος ΔΥ έχει αποδοχές άνω των 2-2500 ευρώ μεικτές και κατεβαίνει σε απεργία πρέπει είτε να εκτελείται είτε να απολύεται επί τόπου. Αυτό είναι τρελό θράσος.

Αλλά αυτό που θέλω να πω με τα παραπάνω είναι ότι πρέπει να υπάρξει ένα Εθνικό σχέδιο σχετικά που το που θα κατευθυνθούν νέες επενδύσεις που να ταιριάζουν στο προφίλ του Έλληνα και της Ελλάδας. Πρέπει να ξέρουμε πόσους αγρότες θέλουμε και τι να παράγουν. Πρέπει να επενδύσουμε σοβαρά στον τουρισμό (συνεδριακό, ιατρικό και κλασσικό) , πρέπει να ασχοληθούμε με την ηλιακή και την αιολική ενέργεια για να μειώσουμε την εξάρτησή μας από το πετρέλαιο, πρέπει να αποκτήσουμε κάποια υποτυπώδη μηχανογράφηση που να λέει τα βασικά: Πόσοι είμαστε ζωντανοί και πόσοι πεθαμένοι, πόσοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι, πόσοι είναι αγρότες, πόσοι είναι άνεργοι, πόσοι συνταξιούχοι, που είναι δάσος, που επιτρέπεται να χτίσει κανείς και που όχι, πρέπει να υπάρχει ένα ΣΔΟΕ που να πιάνει 10 τουλάχιστον κάθε μήνα (γιατρούς που παίρνουν φακελάκια, υδραυλικούς κλειδαράδες, κομμώτριες, γυμναστές, καθηγητές στα ιδιαίτερα, οικιακές βοηθούς, ηλεκτρολόγους, εργάτες που δεν κόβουν απόδειξη, υπαλλήλους του ΥΜΕ που τα παίρνουν για να περάσουν κόσμο στις εξετάσεις οδήγησης, υπάλληλους πολεοδομίας κλπ κλπ) και να τους χώνει μέσα για κάνα μήνα για να καταλάβει ο κοσμάκης ότι δεν πάει άλλο...

Αν πάρει ο Γιωργάκης έναν τυχαίο επαγγελματία από κάθε κλάδο και του πει ρε φίλε τι είναι αυτό που πρέπει να διορθωθεί στον κλάδο σου ξέρεις πόσα πράγματα είναι? Η γυναίκα μου είναι γιατρός και μπορεί να σου πει ένα εκατομμύριο ατασθαλίες που γίνονται στα νοσοκομεία και οδηγούν σε σπατάλες που κάνουν τα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων να φαίνονται ψίχουλα. εγώ είμαι μηχανικός και έχει τύχει να βρεθώ σε καταστάσεις που αφορούν το Υπουργείο Μεταφορών που πραγματικά τρελαίνεσαι. Το αν θα πήγαινε ο Προαστιακός στην Κόρινθο και το Κιάτο ή αν θα ολοκληρωθεί ποτέ το Αθήνα Θεσσαλονίκη με το τρένο το σταματάνε χρησιμοποιώντας πολιτικούς οι ιδιοκτήτες των ΚΤΕΛ, και οι νταλικιέρηδες που λέει θα χάσουν το ψωμί τους. Αν αρχίσω να λέω για τον δικό μου τομέα δεν θα φτάσουν ούτε 100 σελίδες...

Και μιλάμε ότι μας λείπουν στοιχειώδη πράγματα όχι πολυτέλειες από τα οποία θα μπορούσαμε να γλυτώσουμε πολλά πολλά χρήματα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 4:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
Πολυ σωστα τα λες φιλε. Για το τι γινεται σε νοσοκομεια ασε. Μεχρι και φωτια εχουν βαλει σε φαρμακειο νοσοκομειου για να χαθουν τεκμηρια απατης.

Που εισαι βρε verd σημερα?

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικά Σχόλια για την Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 5:56 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
παιδια για να μην λέτε, εγω εδώ ειμαι

Παράθεση:
Οπως τα λες ειναι φιλτατε, ξεχασες να γραψεις ομως : ολοι να πληρωνουν φορους και ασφαλιστικες εισφορες και να σταματησει η ρεμουλα και το μεγαλο φαγοποτι που γινοταν επι 35 χρονια αδιακοπα, που εφτασαν το ΔΧ εκει που ειναι,και που ειναι πολυ πιο μεγαλες πληγες απο τη μισθοδοσια των ΔΥ. Κανε και μια αρση μονιμοτητας στο δημοσιο και φυσικα τσακισε το νεοδιοριστο τελωνειακο που παιρνει 3000 και εχει το θρασος (οπως τα αλλα φτωχαδακια οι.....εφοριακοι)

Λοιπόν το παραμυθάκι αυτό με τους ΔΥ πρέπει να τελειώνει. Επειδή έχω 2 ξαδέλφια σε τελωνεία και αρκετούς συγγενείς ΔΥ τα πράγματα είναι σκανδαλιστικά απλά και ηλίθια για αυτούς,

Αυτοι που δουλευουν στα τελωνεία ΄γνωρίζετε από που πληρώνονται τα επιδόματά τους? Ξερετε? ή θελετε να σας πω να φρίξετε?

ενας αλλος συγγενείς που έχω στη τζια, δουλευει υποτίθεται στη ΔΕΗ αποσπασμένος στο...εξοχικό του, επειδή έβαλε ενα κουτί εκεί και το ...φυλάει

Μια φίλη στην κτηματολόγιο αε έλειπε απο τις 11 το πρωι για...φαγητο (2800 μικτα το μηνα) και επέστρεψε μόνο για να ..αγοράσει ΕΤΕ απ το ταμπλώ.

Φίλος σε ΣΕΠΕ που μιλουσαμε χτες μου είπε καθαρα και ξαστερα οτι επί ΝΔ υπήρχε εσωτερική οδηγία να μην γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΓΧΟΣ σε μεγάλες εταιριες
Βεβαιως και αυτα πρέπει να τελειώνου

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικά Σχόλια για την Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 6:01 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
Παράθεση:
Πολυ σωστα τα λες φιλε. Για το τι γινεται σε νοσοκομεια ασε. Μεχρι και φωτια εχουν βαλει σε φαρμακειο νοσοκομειου για να χαθουν τεκμηρια απατης


όσον αφορά αυτό που είπε ο φιλος frenchie επειδή ακριβώς ένα μεγάλο κομμάτι των ελέγχων μου ήταν στα αναλώσιμα απλα θα σας πω 2 πραγματα
1. υπάρχουν 2 επίπεδα ενδιάμεσων, που σηκώνου τις τιμές στα ύψη (εταιρίες ιατρικών υπηρεσιών και καλά)
2. Η αρχική τιμή μιας απλής γάζας 1,5 μέτρου μήκος ΄δίνεται από τον παροχέα-κατασκευαστή 12 λεπτά και τιμολογείται ως αναλώσιμο μετά την χρήση της (αν ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΠΟΤΕ) ΑΠΌ 0.85-1,18 ΕΥΡΏ

Ειπατε κατι?

ΥΓ ενα τοπικο χαμηλό ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τα χρηματιστήρια ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΞΟΦΛΗΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ σε κάθε περίπτωση οπότε δεν ανησυχώ. το ελατήριο όσο περισσότερο πιεστεί...

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικά Σχόλια για την Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 6:14 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
και 3 τελευταίες μου απόψεις γιατί σας ζάλισα

1. Τελικά ήταν ύφεση τυπου W μόνο που στις υφέσεις αυτές το μεσαίο τοπικό υψηλό (που ηταν 2900) είναι χαμηλότερου του επόμενου υψηλού όπως και το τελευταίο τοπικό χαμηλό είναι υψηλότερου του πρωτου χαμηλου, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΔΙΝΩΘΕΙ μιά κατάσταση, λίγω των μηχανισμών άμυνας που αναπτύσσονται θέλωντας και μη.
2. Έπεσα έξω στο ότι ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΆΝΕΙ ΤΑ 1800 αλλά ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΉ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. Στην ισορροπία της αγοράς για μακρύ χρονικό διάστημα πέρι των 2400-2500 που είναι ενα fair επίπεδο για το ελληνικό ΧΑΑ. Αν αλλάξει ΔΟΜΙΚΑ η κατάσταση σε θέματα, ανάπτυξης, διαφάνεις, εταιρικής διακυβέρνησης και μείωσης της ανεργείας ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΟΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4000 ΚΑΙ 5000 μονάδες- και δικαίως. Πριν με τίποτα. οπότε επειδή και το 1500 το θεωρώ υπερβολή (και επιμένω ότι κάτω απο 1800 δεν θα φτασει τώρα) αλλά και το 3000 το θεωρώ υπερβολή αναλόγως αγοράζω ή πουλάω και περιμένω
3. και θα επαναλάβω και κάτι που είχα επαναλάβει στον καπιταλ λιγο πριν με μπανιάρουν...αν πάει η αγορά 1200 ή 800 που λενε κάποιοι, ή και τα τινάξουμε στον άερα ολα, τι έχει μεγαλύτερη αξία, η διακράτηση μετρητού ή αγορά ιδιοκτησιακού ποσοστού σε μία εταιρία με καλα θεμελιώδη? για σκεφτείτε το

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Τελευταία επεξεργασία από Lestat και Παρ Φεβ 05, 2010 6:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικά Σχόλια για την Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 6:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:11 pm
Δημοσιεύσεις: 71
1-2 πραγματακια να γινουν στο δημοσιο και τα κεφαλια μεσα μετα
ενα μισθο για ολους και αρση μονιμοτητας

_________________
Δεν είμαι πλούσιος, είμαι φτωχός με λεφτά :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικά Σχόλια για την Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 05, 2010 6:26 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
Φίλε Αχιλλέα θα πω αυτο που παντα επαναλαμβάνω, το να κόψουν μισθους απ το Δημόσιο, δεν μου λέει πολλά.

Αλλά να κόψουν την αργομισθία ναι. Δηλ. Τι προσφέρεις κύριε μου? Εισαι ελεγκτης σε ΦΑΒΕ? Ωραίά πάρε 4500 -5000 μισθο να μην εχεις κανένα βιοποριστικό πρόβλημα και πούστη πανω από το κεφάλι σου
-Τι είσαι εσύ κύριε? Πυροσβέστης? Πάρε 4.000 και μία ασφάλεια ζωής αποζημίωσης ελληνικού δημοσίου για 1.000.00 ευρώ αν πεθάνεις ή τραυματιστείς κατά το καθήκον.
- Τι είσαι εσυ κύριε? Κλητήρας στη Βουλη? Γιατί παίρνεις 3.000 (και τα μισά είναι επιδόματα?) Σου κόβω τα επιδόματα στα ενσωματώνω στο μισθό, αλλά αν αξίζεις και έχεις προσόντα, πηγαινει γίνε εφοριακός να βγαζεις περισσότερα

και καθιέρωση point system με παράλληλη άρση μονιμότητας.
Αλλαγή του νομοεθτικού πλαισίου ελέγχου των ΔΕΚΟ.

Και θα δείτε μετά πως ο ελεγκτης-φοροτεχνικός που θα ελέγχει θα κάνει και σωστά τη δουλειά του και θα ναι και κυριος χωρίς να έχει βιοποριστικό θέμα.

Γιατι και τα τερτίπια των Ιδιωτών δεν είναι λίγα. Δε γνωρίζω και λίγες περιπτώσεις στις οποίες νέα παιδιά έχοντας προσληφθει πχ στην Τράπεζα της Ελλαδος θέλοντας να προσφέρουν βρήκαν την επόμενη μερα ενα σημειωμα τυλιγμένο σε πέτρα μέσα στο αμάξι τους.

Μην ανησυχείτε δεν είμαστε μακρυά, δείτε στο ΟΤΕ τι θα γίνει σε 3 μήνες.

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 757 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 72, 73, 74, 75, 76  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 126 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr