neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 51 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 4:54 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2009 5:37 pm
Δημοσιεύσεις: 3
Και επειδη το ξεχασα τι να πει κανεις οταν καποιος κυριος γνωστος και μη εξαιρετεος δημοσιογραφος του capital εγραφε πριν κανενα χρονο για τον μαικ {στο 1.30 ειναι ευκαιρια για αγορα κλπ,κλπ}στο 0,2 που πηγε ποσο % κατω ειναι?


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 5:28 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
Φαντομάς έγραψε:
ΕΝΑΠ έγραψε:
socrates έγραψε:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΦΑΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΜΑΙΚ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟ
ΠΕΦΤΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 40,50,60,70 ΕΚ ΕΥΡΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΑΝΑ ΧΡΟΝΟ
ΚΑΙ ΦΕΤΟς ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΕΤΟΥς ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ 5-6 ΕΚ.ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΚΑΜΨΗς ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΕΝΤΑΡΟΔΕΚΑΡΕς...
ΕΚΤΟς ΑΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΒΑΘΙΑ Ο ΜΙΧΑΛΗς


Socrates,
αφού η μετοχή έπεφτε 4 χρόνια, κατέληξε σε ξεφτελιστικά επίπεδα τιμών.
Η ξεφτίλα για να αρχίσει να ανεβαίνει χρειάζεται εκ των πραγμάτων πενταροδεκάρες..
Η χρηματιστηριακή κίνηση προηγείται πάντα της θεμελιώδους, όπως ακριβώς συμβαίνει στη σχέση χρηματιστήρια - πραγματική οικονομία.
Απλά τα ΠΟΙΟΤΙΚΑ χαρακτηριστικά της προηγειθήσας κίνησης καθορίζουν εν πολλοίς την ΔΥΝΑΜΗ και το ΕΥΡΟΣ της κίνησης που ακολουθεί.

Μάλιστα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας εξηγήσετε τι εννοείτε εξευτελιστικά επίπεδα τιμών. Από που προκύπτει αυτό? Για εξηγήστε το μας σας παρακαλώ? Αν κατάλαβα καλά εννοείται ότι η μετοχή είναι φτηνή ή ότι θα είναι φτηνή σε αυτά τα επίπεδα στο μέλλον. Περιμένουμε να μας το εξηγήσετε αυτό, με νούμερα και όχι αόριστα.
Όσον αφορά το άλλο το ρητό:
Η χρηματιστηριακή κίνηση προηγείται πάντα της θεμελιώδους
Θα θέλαμε να μας εξηγήσετε και αυτοί που κάνουν την Χρηματιστηριακή κίνηση που πάντα προηγείται της Θεμελιώδους, ποιοι είναι και τι κοιτούν? Τα διαγράμματα ή μήπως εκτιμούν και μετρούν άλλα πράγματα που εσείς με τα διαγράμματα δεν μπορείτε να τα δείτε και προσπαθείτε να τους παρακολουθήσετε?
Αλλά ας δεχτεί ο Φαντομάς ότι έτσι είναι, όπως μας τα λέτε. Για πείτε μας καθαρά, ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ, σύμφωνα με τα διαγράμματα σας και την Χρηματιστηριακή κίνηση που πάντα προηγείται της Θεμελιώδους, τι βλέπετε? Βλέπετε δηλαδή ότι τα μελλοντικά θεμελιώδη θα είναι καλύτερα?


Εξεφτελιστική τιμή δεν είναι απλώς μία φθηνή ή υπερβολικά φθηνή τιμή, αλλά μία τιμή που δεν έχει τιμή...
Ως εξεφτελιστική λοιπόν, θεωρώ οποιαδήποτε τιμή ενός διαπραγματευόμενου τίτλου κάτω του 62% της ονομαστικής του αξίας.

Η χρηματιστηριακή κίνηση προηγείται πάντα της θεμελιώδους, επειδή η πρώτη κρίνεται εκ προοιμίου, ενώ η δεύτερη εκ του αποτελέσματος.

Αλλαγή χρηματιστηριακής τάσης συνιστάται από αριθμό επενδυτών με κεφαλαιακή δυνατότητα τοποθετήσεων ανώτερη του 50% του συνόλου, οι οποίοι εκτιμούν πως οι τιμές έχουν διαμορφωθεί σε ελκυστικά επίπεδα για τοποθετήσεις, σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Οι αναλυτές, βάσει της ιστορικής κίνησης των τίτλων η οποία ενσωματώνει τα πάντα, προσπαθούν να προβλέψουν την προαναφερθείσα αλλαγή τάσης.

Τις περισσότερες φορές, τα "κεφάλαια" συμβουλεύονται τους αναλυτές πριν προβούν σε οποιαδήποτε τοποθέτηση.
Αν λοιπόν τα τελευταία συμβουλεύονται αριθμό αναλυτών η πλειονότητα των οποίων σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή ενστερνίζεται την ίδια άποψη για την επερχόμενη τάση, τότε η αλλαγή χρηματιστηριακής τάσης συνιστάται από αριθμό αναλυτών.

Με την ιδιότητα μου της οικονομολόγου, μπορώ να πω πως στην συντριπτική πλειοψηφία των εταιρειών τα μελλοντικά θεμελιώδη τους θα είναι χειρότερα, ενώ με την ιδιότητά μου της αναλύτριας, μπορώ να πω πως στην συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων βλέπω αρκετά ως πολύ χαμηλότερες τιμές.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 5:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
stomi42 έγραψε:
Κάνετε λάθος κύριε spithas44 αν νομίζετε ότι χαίρεται ο Φαντομάς όταν βλέπει ανθρώπους να καταστρέφονται και να χάνονται οι περιουσίες τους. Λυπάμαι αν σας έδωσα τέτοια εσφαλμένη εντύπωση.

γιατι αυτο? δεν πηγε 0.47 απο 0,29? ποσο αληθεια ειναι 60 %?δεν φτανει?ε για το 0,64 ας περιμενουμε και λιγο δεν χαθηκε ο κοσμος .να εισαι καλα εφη[/quote]

stomi42,
σε απόλυτες τιμές ο Μάικ μέχρι στιγμής έγραψε χαμηλό στα 0,19 ευρώ και υψηλό στα 0,45 ευρώ. Ήτοι ποσοστό της τάξης του 137%.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 6:44 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 1:13 pm
Δημοσιεύσεις: 89
ΕΝΑΠ έγραψε:
Εξεφτελιστική τιμή δεν είναι απλώς μία φθηνή ή υπερβολικά φθηνή τιμή, αλλά μία τιμή που δεν έχει τιμή...
Ως εξεφτελιστική λοιπόν, θεωρώ οποιαδήποτε τιμή ενός διαπραγματευόμενου τίτλου κάτω του 62% της ονομαστικής του αξίας.

Η χρηματιστηριακή κίνηση προηγείται πάντα της θεμελιώδους, επειδή η πρώτη κρίνεται εκ προοιμίου, ενώ η δεύτερη εκ του αποτελέσματος.

Αλλαγή χρηματιστηριακής τάσης συνιστάται από αριθμό επενδυτών με κεφαλαιακή δυνατότητα τοποθετήσεων ανώτερη του 50% του συνόλου, οι οποίοι εκτιμούν πως οι τιμές έχουν διαμορφωθεί σε ελκυστικά επίπεδα για τοποθετήσεις, σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Οι αναλυτές, βάσει της ιστορικής κίνησης των τίτλων η οποία ενσωματώνει τα πάντα, προσπαθούν να προβλέψουν την προαναφερθείσα αλλαγή τάσης.

Τις περισσότερες φορές, τα "κεφάλαια" συμβουλεύονται τους αναλυτές πριν προβούν σε οποιαδήποτε τοποθέτηση.
Αν λοιπόν τα τελευταία συμβουλεύονται αριθμό αναλυτών η πλειονότητα των οποίων σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή ενστερνίζεται την ίδια άποψη για την επερχόμενη τάση, τότε η αλλαγή χρηματιστηριακής τάσης συνιστάται από αριθμό αναλυτών.

Με την ιδιότητα μου της οικονομολόγου, μπορώ να πω πως στην συντριπτική πλειοψηφία των εταιρειών τα μελλοντικά θεμελιώδη τους θα είναι χειρότερα, ενώ με την ιδιότητά μου της αναλύτριας, μπορώ να πω πως στην συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων βλέπω αρκετά ως πολύ χαμηλότερες τιμές.

Να σαι καλα βρε ΕΝΑΠ οικονομολογα και αναλυτρια, που ολα τα βλεπεις μαυρα και αραχνα. Παιρνω πολλες ελπιδες απο σενα πως υπαρχει φως και για μας τους δυστυχεις. Αν μου πεις οτι θα ειναι και καλυτερα τα πραγματα και για κατι Λαυρεωτικες που εχω ξεχασμενες θα στησω τρελλο γλεντι απο τη χαρα μου.
Κατω τα χερια απο την αξια ΕΝΑΠ που μας συμβουλευει και μας σωνει απο τις κακοτοπιες.

Εχω και ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ. Υπαρχει ελπιδα εδω?

_________________
Ο δισεκατομμυριούχος που έγινε εκατομμυριούχος
Ο Σαπακέμπορας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 7:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
Σαπακέμπορας έγραψε:
ΕΝΑΠ έγραψε:
Εξεφτελιστική τιμή δεν είναι απλώς μία φθηνή ή υπερβολικά φθηνή τιμή, αλλά μία τιμή που δεν έχει τιμή...
Ως εξεφτελιστική λοιπόν, θεωρώ οποιαδήποτε τιμή ενός διαπραγματευόμενου τίτλου κάτω του 62% της ονομαστικής του αξίας.

Η χρηματιστηριακή κίνηση προηγείται πάντα της θεμελιώδους, επειδή η πρώτη κρίνεται εκ προοιμίου, ενώ η δεύτερη εκ του αποτελέσματος.

Αλλαγή χρηματιστηριακής τάσης συνιστάται από αριθμό επενδυτών με κεφαλαιακή δυνατότητα τοποθετήσεων ανώτερη του 50% του συνόλου, οι οποίοι εκτιμούν πως οι τιμές έχουν διαμορφωθεί σε ελκυστικά επίπεδα για τοποθετήσεις, σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Οι αναλυτές, βάσει της ιστορικής κίνησης των τίτλων η οποία ενσωματώνει τα πάντα, προσπαθούν να προβλέψουν την προαναφερθείσα αλλαγή τάσης.

Τις περισσότερες φορές, τα "κεφάλαια" συμβουλεύονται τους αναλυτές πριν προβούν σε οποιαδήποτε τοποθέτηση.
Αν λοιπόν τα τελευταία συμβουλεύονται αριθμό αναλυτών η πλειονότητα των οποίων σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή ενστερνίζεται την ίδια άποψη για την επερχόμενη τάση, τότε η αλλαγή χρηματιστηριακής τάσης συνιστάται από αριθμό αναλυτών.

Με την ιδιότητα μου της οικονομολόγου, μπορώ να πω πως στην συντριπτική πλειοψηφία των εταιρειών τα μελλοντικά θεμελιώδη τους θα είναι χειρότερα, ενώ με την ιδιότητά μου της αναλύτριας, μπορώ να πω πως στην συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων βλέπω αρκετά ως πολύ χαμηλότερες τιμές.

Να σαι καλα βρε ΕΝΑΠ οικονομολογα και αναλυτρια, που ολα τα βλεπεις μαυρα και αραχνα. Παιρνω πολλες ελπιδες απο σενα πως υπαρχει φως και για μας τους δυστυχεις. Αν μου πεις οτι θα ειναι και καλυτερα τα πραγματα και για κατι Λαυρεωτικες που εχω ξεχασμενες θα στησω τρελλο γλεντι απο τη χαρα μου.
Κατω τα χερια απο την αξια ΕΝΑΠ που μας συμβουλευει και μας σωνει απο τις κακοτοπιες.

Εχω και ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ. Υπαρχει ελπιδα εδω?


ΟΧΙ.
οεοεοεοε.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 7:44 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 1:13 pm
Δημοσιεύσεις: 89
Τι ΟΧΙ??
ΟΧΙ ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ με τις μαουνες? Εχω παρει μερικα? Λετε να τα αφησω?

_________________
Ο δισεκατομμυριούχος που έγινε εκατομμυριούχος
Ο Σαπακέμπορας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 7:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
Σαπακέμπορας έγραψε:
Τι ΟΧΙ??
ΟΧΙ ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ με τις μαουνες? Εχω παρει μερικα? Λετε να τα αφησω?


ΝΑΙ.
οεοεοεοε.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 7:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
Σαπακέμπορας έγραψε:
Τι ΟΧΙ??
ΟΧΙ ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ με τις μαουνες? Εχω παρει μερικα? Λετε να τα αφησω?

Μην ακους κανεναν. Το συστημα που σου ειπα να θυμασαι. Στα 10 σαπακια το 1 κερδιζει. Τα 2 κανουν τζακ ποτ. Μη διωχνεις τα σαπακια σου. Μαζευε, μαζευε κι αλλα

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 8:04 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 1:13 pm
Δημοσιεύσεις: 89
frenchie έγραψε:
Σαπακέμπορας έγραψε:
Τι ΟΧΙ??
ΟΧΙ ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ με τις μαουνες? Εχω παρει μερικα? Λετε να τα αφησω?

Μην ακους κανεναν. Το συστημα που σου ειπα να θυμασαι. Στα 10 σαπακια το 1 κερδιζει. Τα 2 κανουν τζακ ποτ. Μη διωχνεις τα σαπακια σου. Μαζευε, μαζευε κι αλλα

Ε αυτο δεν το δεχομαι. Δεν ειναι σαπακι το ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ. Εχετε δει κατι μαουνες που εχει?
Βεβαια παλαιοτερα με τον Γκαλη ειμασταν καλυτερα. Πηγαιναμε και καμια κατασκηνωση με τα γεροντακια, ριχναμε και κανενα καλαθι. Τωρα υπαρχει φοβος με τις μαουνες, μην μπασουν νερα, αλλα και τωρα καλα περναμε. Με φοβο στη καρδια ολο και καμια βολτουλα μας βγαζει το αφεντικο λιγο πριν τα ανοιχτα του πελαγους. Φοραμε ολοι σωσιβια βεβαια, μην φανταστειτε. Που καιροι για ηρωισμοι. Υπαρχουν και κατι σκυλοψαρα, ναααααααααααα να με συμπαθατε.

Εγω θα ακουσω ομως την αρχηγο.
ΟΧΙ αρχηγου εμεις παμε ΠΑΣΟ.

_________________
Ο δισεκατομμυριούχος που έγινε εκατομμυριούχος
Ο Σαπακέμπορας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΜΑΙΚ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 8:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
Σαπακέμπορας έγραψε:
frenchie έγραψε:
Σαπακέμπορας έγραψε:
Τι ΟΧΙ??
ΟΧΙ ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ με τις μαουνες? Εχω παρει μερικα? Λετε να τα αφησω?

Μην ακους κανεναν. Το συστημα που σου ειπα να θυμασαι. Στα 10 σαπακια το 1 κερδιζει. Τα 2 κανουν τζακ ποτ. Μη διωχνεις τα σαπακια σου. Μαζευε, μαζευε κι αλλα

Ε αυτο δεν το δεχομαι. Δεν ειναι σαπακι το ΣΑΟΣ το ΧΑΟΣ. Εχετε δει κατι μαουνες που εχει?
Βεβαια παλαιοτερα με τον Γκαλη ειμασταν καλυτερα. Πηγαιναμε και καμια κατασκηνωση με τα γεροντακια, ριχναμε και κανενα καλαθι. Τωρα υπαρχει φοβος με τις μαουνες, μην μπασουν νερα, αλλα και τωρα καλα περναμε. Με φοβο στη καρδια ολο και καμια βολτουλα μας βγαζει το αφεντικο λιγο πριν τα ανοιχτα του πελαγους. Φοραμε ολοι σωσιβια βεβαια, μην φανταστειτε. Που καιροι για ηρωισμοι. Υπαρχουν και κατι σκυλοψαρα, ναααααααααααα να με συμπαθατε.

Εγω θα ακουσω ομως την αρχηγο.
ΟΧΙ αρχηγου εμεις παμε ΠΑΣΟ.


Τα γεροντάκια στα catering τα προσκαλούσε ο Νικ: OXI.
Ποιους προσκαλούσε;

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 51 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr