neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 757 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 20, 2010 9:53 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 04, 2009 8:26 am
Δημοσιεύσεις: 56
Συγνωμη κιολας, αλλα απο που αντλεις τη βεβαιοτητα σου για περαιτερω πτωση? Χωρις να ειμαι αισιοδοξος για το αμεσο μελλον. Απλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι ας ειμαστε, τουλαχιστον, λιγο πιο προσεκτικοι. Το αυριο δεν το γνωριζει ΚΑΝΕΙΣ απο΄μας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 20, 2010 10:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
antonis08 έγραψε:
Απλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι ας ειμαστε, τουλαχιστον, λιγο πιο προσεκτικοι.

Αν θελεις μου εξηγεις τι θελεις να πεις με τα πιο πανω, και μετα συνεχιζουμε. Κατανοω βεβαια τις ανησυχιες σου μια και κατα δηλωση σου τοποθετηθηκες εκει γυρω τον Νοεμβρη (αν θυμαμαι καλα τοτε ειχα γραψει οτι η αποχη απο το ΧΑ ενδεικνυται) και μια και κατα δηλωση σου και παλι η εμπειρια σου ειναι ανυπαρκτη, θα σου συνιστουσα να διαβαζεις οποιο οικονομικο site μπορεις, ολα αν μπορεις, και φυσικα οι επενδυτικες σου αποφασεις να μη βασιζονται σ αυτα που γραφει ο καθενας σ αυτο αλλα και σ οποιοδηποτε φορουμ.

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 20, 2010 10:30 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 7:31 pm
Δημοσιεύσεις: 114
lestat εχεις πλακα φιλε μου ... ( ελπιζω τουλαχιστον ετσι να το εγραψες )... ετσι για την ιστορια να σου πω οτι σε περιπτωση χρεωκοπιας οχι μονο δε θα σου χαριστουν τα δανεικα που πηρες αλλα ειναι και αμεσα απαιτητα... και σε τετοια περιπτωση το ακινητο σου θα εχει τιμη ταχειας ρευστοποιησεις... καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο ? συνεχισε να παρακαλας τωρα για χρεωκοπια κανενα προβλημα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 20, 2010 10:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
frenchie έγραψε:
-6,21 χθες, δε κρατησε και δεν εκλεισε στα ψηλα σημερα, 1,44 κλεισιμο με βοηθεια απο ΟΤΕ ;) , το 2080-2100 που συνιστω τοποθετησεις, το βλεπω πολυ συντομα.

φιλε antonis08 τα πιο πανω τα εγραψα στις 27/11 με ΓΔ 2257

και αυτα τα εγραψα στις 8/12 με ΓΔ 2179:

frenchie έγραψε:
Τα πιο πανω τα εγραψα στις 27/11 και ελαχιστα απεχουν απο το στοχο. Αναθεωρω την αποψη μου για τοποθετησεις στη ζωνη 2080-2100 με δεδομενη τη σημερινη εντονα πτωτικη συνεδριαση και τον αυξημενο ογκο συναλλαγων, αν και πιστευω οτι στη συγκεκριμενη ζωνη θα δωσει αντιδραση, θεωρω οτι η πτωση θα εχει συνεχεια, και, τοποθετησεις πλεον οταν τελειωσει πειστικα η πτωτικη ταση στην οποια βρισκομαστε.
Φιλε Ευαγγελε εχεις αναφερει οτι οι υποβαθμισεις-αναβαθμισεις δε σ ενδιαφερουν. Θα επρεπε ομως, ειτε κερδοσκοπικες ειναι ειτε οπως αλλιως θελεις να τις πεις. Οταν το Γεναρη θα βγουμε για δανεισμο, με τα δημοσιονομικα χαλια μας δε περιμενες τετοιες εξελιξεις? Κατι επρεπε να γινει.Βγηκε λοιπον η fitch (η οποια δεν αποκλειεται να ελεγχεται απο τα κονσορτσιουμ των δανειστων μας )και.... παρτε στο κεφαλι αλλη μια υποβαθμιση (η προηγουμενη απο τους ιδιους ειχε γινει πριν 45 μερες )Πως θα πανε τα spreads στα υψη? Η μηπως περιμενες να σε δανεισουν με την αποδοση του Γερμανικου ομολογου?

Και ναι φιλε μου, ο ΓΔ πηγε και λιγο πιο κατω απο τις 2080 ενδοσυνεδριακα την 9/12 και εδωσε αντιδραση μεχρι τις 2366 ενδοσυνεδριακα την 11/1 , που βρισκεται ομως σημερα? και ποιες οι προοπτικες? Ελπιζω να εχεις την απαντηση σου σ αυτο που αρχικα με ρωτησες, αλλωστε καποια πραγματα μιλανε μονα τους, αρα δε χρειαζεται να γνωριζουμε το αυριο ουτε να τρεχουμε σε μαγισες και σε καφετζουδες για να εχουμε μια εκτιμηση για τη πορεια του ΧΑ, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα βγουμε οπωσδηποτε σωστοι. Εκτιμησεις με τα υπαρχοντα δεδομενα κανουμε ;) αλλοτε βγαινουν, αλλοτε οχι :D Το θεμα ειναι να βλεπεις τα πραγματα καθαρα και ψυχραιμα και οχι οπως θαθελες να ειναι ;)

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2010 12:24 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 12:42 am
Δημοσιεύσεις: 784
frenchie έγραψε:
Το θεμα ειναι να βλεπεις τα πραγματα καθαρα και ψυχραιμα και οχι οπως θαθελες να ειναι[/b] ;)


Αυτή η "καθαρότητα" και η "ψυχραιμία" μας έχει φάει...

Εγώ βλέπω με καθαρότητα και ψυχραιμία π.x. την Aλαπις να έχει 300+ek στην τράπεζα, κέρδη 145ek περίπου για το 2009, κεφαλοποίηση (κόστος στησίματος) 2dis και να διαπραγματεύεται στα 0.47 από τα υψηλά των 2.2 (κεφαλοποίηση 922εκ). Εσέι μου λες πουλα την για την πάρεις χαμηλότερα επειδή όλα θα πέσουν και φυσικά και αυτή (ένταξη δεν λες για την συγκεκριμένη αλλα το ίδιο ισχύει για πολλές εταιρίες όπως και αυτή).

Ποιος δεν τα βλέπει καθαρά και ψύχραιμα? Μήπως το "καθαρά και ψύχραιμα" το πεταμε όταν θέλουμε για να δικαιολογισουμε ότι εμείς θέλουμε?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2010 9:43 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
verdadeiro έγραψε:

Tα πραγματα ειναι σχετικα απλα..

Η πτωση του Χρηματιστηριου δεν εχει να κανει με καποια περιεργη εξελιξη που εχει σχεση γενικοτερα με καταρευση οικονομικη,αλλα με την αυξηση του ασφαλιστρου κινδυνου για την χωρα μας..

Και η αυξηση του ασφαλιστρου κινδυνου με τι εχει να κανει? μηπως με τον αυξημενο κινδυνο οικονομικης καταρευσης? δε ξερω, λεω μηπως. Εσυ ξερεις?



verdadeiro έγραψε:
Η επαναληψη της ιδιας ΑΚΡΙΒΩΣ ιστοριας φετος ειναι φανερο οτι ελαχιστα διδαξε..

Μα γιαυτο κι εγω αναρωτηθηκα πως δεν εβλεπες τι ερχοταν




verdadeiro έγραψε:
Ναι οντως καποιοι θα αγορασουν φτηνοτερα ισως...

Να σου θυμισω οτι πριν 3 ακριβως μηνες ο ΓΔ ηταν 2915 και χθες εκλεισε 2030. Δε καταλαβαινω το ισως





verdadeiro έγραψε:
π.ς. Φιλε Frencie μιλωντας για συνολικη γραμμη τασης μιλω για το συνολο των Χρηματιστηριων παγκοσμια και βεβαια τον μαυρο χρυσο..

Συγγνωμη δε το καταλαβα. Εγω μιλησα για τη ταση του δικου μας


verdadeiro έγραψε:
Αν επεσα εξω για Ελλαδα [εδωσα σημα εξοδου στα ψηλα παντως] ασχετα αν βιαστηκα να μπω,εχει σχεση με ΕΙΔΙΚΕΣ συνθηκες που συνδεονται με αλλα πραγματα..

Τα γραπτα ολων μας μενουν και ο καθενας αξιολογειται. Εγω παντως δε θα σε σχολιασω δυσμενως, ουτε και το εχω κανει ποτε, για λαθεμενες εκτιμησεις σου. Βεβαια κατα περιοδους οπως η περιοδος που διαγουμε εδω και τρεις μηνες, οι εκτιμησεις μας θα διιστανται και εγω θα βγαινω να λεω τη γνωμη μου πεντακαθαρα

verdadeiro έγραψε:
Οσο για τις συνθηματολογιες σαφως δεν εννoουσα εσενα

οκ :D

verdadeiro έγραψε:
Αντε γιατι βλεπω οτι οι απαισιοδοξες φωνες παραμαζευτηκαν και εδω..

Που να εγραφε και ο KARBY εδω. Τοτε θα εβλεπες πανηγυρια.Δηλαδη βρε Βαγγελη με πτωση του ΓΔ 30% και των περισσοτερων μετοχων κατα 40% μεσα σε 3 μηνες θαπρεπε να χορευουμε απ τη χαρα μας? Το να ειναι κανεις ρεαλιστης δε βλαπτει

PS1 καποιος που προφανως δε θελει ν ακουγονται αλλες φωνες στη στηλη σου εκτος απ τη δικη σου και που δεν ειχε αλλη δουλεια να κανει, μετα τα χθεσινα posts μου, καθησε και μοναστερωσε ολες τις δημοσιευσεις μου απ την αρχη :lol: :lol: :lol: Να τον πληροφορησω οτι κερδιζει λουκουμι για το κοπο του, και οτι με στενοχωρησε τα μαλλα, ισως δε φαω το μεσημερι απ τη θλιψη μου :lol: :lol: :lol: Η υπογραφη μου, κατι τετοιους αφορα ;) :lol: :lol:
PS2 απαντησα εδω και οχι στα γενικα σχολια, επειδη τα σχολια σου ηταν σ αυτη τη στηλη

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Τελευταία επεξεργασία από frenchie και Πέμ Ιαν 21, 2010 10:34 am, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2010 10:03 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
kanouchr έγραψε:
frenchie έγραψε:
Το θεμα ειναι να βλεπεις τα πραγματα καθαρα και ψυχραιμα και οχι οπως θαθελες να ειναι[/b] ;)


Αυτή η "καθαρότητα" και η "ψυχραιμία" μας έχει φάει...

Εγώ βλέπω με καθαρότητα και ψυχραιμία π.x. την Aλαπις να έχει 300+ek στην τράπεζα, κέρδη 145ek περίπου για το 2009, κεφαλοποίηση (κόστος στησίματος) 2dis και να διαπραγματεύεται στα 0.47 από τα υψηλά των 2.2 (κεφαλοποίηση 922εκ). Εσέι μου λες πουλα την για την πάρεις χαμηλότερα επειδή όλα θα πέσουν και φυσικά και αυτή (ένταξη δεν λες για την συγκεκριμένη αλλα το ίδιο ισχύει για πολλές εταιρίες όπως και αυτή).

Ποιος δεν τα βλέπει καθαρά και ψύχραιμα? Μήπως το "καθαρά και ψύχραιμα" το πεταμε όταν θέλουμε για να δικαιολογισουμε ότι εμείς θέλουμε?

Φιλε μου η διαφορα μας φαινεται οτι ειναι οτι εγω βλεπω την αγορα συνολικοτερα απο σενα, για να το θεσω αλλιως εγω βλεπω ΓΔ και οχι την Αλαπις η τη καθε Αλαπις. Δε φοβηθηκα να εκτεθω τελη Νοεμβρη και αρχες Δεκεμβρη οταν εγραψα αυτα που εγραψα πιο πανω. Το αν δικαιωθηκα μεχρι τωρα η οχι αυτο ειναι φανερο, αρα δεν εχω καμμια αναγκη να δικαιολογησω τιποτα. Οι τοποθετησεις μου ηταν σαφεις και καθαρες

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2010 11:04 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 04, 2009 8:26 am
Δημοσιεύσεις: 56
frenchie έγραψε:
frenchie έγραψε:
-6,21 χθες, δε κρατησε και δεν εκλεισε στα ψηλα σημερα, 1,44 κλεισιμο με βοηθεια απο ΟΤΕ ;) , το 2080-2100 που συνιστω τοποθετησεις, το βλεπω πολυ συντομα.

φιλε antonis08 τα πιο πανω τα εγραψα στις 27/11 με ΓΔ 2257

και αυτα τα εγραψα στις 8/12 με ΓΔ 2179:

frenchie έγραψε:
Τα πιο πανω τα εγραψα στις 27/11 και ελαχιστα απεχουν απο το στοχο. Αναθεωρω την αποψη μου για τοποθετησεις στη ζωνη 2080-2100 με δεδομενη τη σημερινη εντονα πτωτικη συνεδριαση και τον αυξημενο ογκο συναλλαγων, αν και πιστευω οτι στη συγκεκριμενη ζωνη θα δωσει αντιδραση, θεωρω οτι η πτωση θα εχει συνεχεια, και, τοποθετησεις πλεον οταν τελειωσει πειστικα η πτωτικη ταση στην οποια βρισκομαστε.
Φιλε Ευαγγελε εχεις αναφερει οτι οι υποβαθμισεις-αναβαθμισεις δε σ ενδιαφερουν. Θα επρεπε ομως, ειτε κερδοσκοπικες ειναι ειτε οπως αλλιως θελεις να τις πεις. Οταν το Γεναρη θα βγουμε για δανεισμο, με τα δημοσιονομικα χαλια μας δε περιμενες τετοιες εξελιξεις? Κατι επρεπε να γινει.Βγηκε λοιπον η fitch (η οποια δεν αποκλειεται να ελεγχεται απο τα κονσορτσιουμ των δανειστων μας )και.... παρτε στο κεφαλι αλλη μια υποβαθμιση (η προηγουμενη απο τους ιδιους ειχε γινει πριν 45 μερες )Πως θα πανε τα spreads στα υψη? Η μηπως περιμενες να σε δανεισουν με την αποδοση του Γερμανικου ομολογου?

Και ναι φιλε μου, ο ΓΔ πηγε και λιγο πιο κατω απο τις 2080 ενδοσυνεδριακα την 9/12 και εδωσε αντιδραση μεχρι τις 2366 ενδοσυνεδριακα την 11/1 , που βρισκεται ομως σημερα? και ποιες οι προοπτικες? Ελπιζω να εχεις την απαντηση σου σ αυτο που αρχικα με ρωτησες, αλλωστε καποια πραγματα μιλανε μονα τους, αρα δε χρειαζεται να γνωριζουμε το αυριο ουτε να τρεχουμε σε μαγισες και σε καφετζουδες για να εχουμε μια εκτιμηση για τη πορεια του ΧΑ, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα βγουμε οπωσδηποτε σωστοι. Εκτιμησεις με τα υπαρχοντα δεδομενα κανουμε ;) αλλοτε βγαινουν, αλλοτε οχι :D Το θεμα ειναι να βλεπεις τα πραγματα καθαρα και ψυχραιμα και οχι οπως θαθελες να ειναι ;)

Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες τοσο πολυ μαζι μου, αν και δεν το αξιζω... (εφοσον οι γνωσεις μου, οπως εγραψα, και διαβασες, ειναι ανυπαρκτες ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ, ...κεφαλαια για να φαινεται...). Επειδη παρακολουθω ''διαφορα'', οπως ισως και εσυ, το θεμα του Βαγγελη το παρακολουθω γιατι εχω βαρεθει να βλεπω παντου ''μετα Χριστον προφητες''. Η ουσια ειναι απο εδω και μπρος τι γινεται και'γω εκει εχω επικεντρωσει το ενδιαφερον μου. Εαν επιθυμεις, μπορεις να μας πεις, τι πιστευεις για το μελλον του ΧΑΑ.
Οσο για το που ''μπηκα'' και που ''βγηκα'' απο το ΧΑΑ θα σου απαντησω οτι ειμαι μεσα απο το 1997 χωρις κανενα κενο διαστημα. Για το εαν κερδιζω ή χανω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ειμαι ευτυχισμενος, το οποιο επιθυμω και για σενα. ΤΕΛΟΣ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικά Σχόλια για την Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2010 11:26 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 2:28 pm
Δημοσιεύσεις: 406
Καλημερα φιλε μου. Αυτα εσυ τα εγραψες την 18/11?
antonis08 έγραψε:
Ειναι γεγονος αυτο που λες, και σημειωνες τοσο καιρο, Φιλε Βαγγελη, αλλα ειναι και θεμα ψυχολογιας. Ολες αυτες τις μερες, οι περισσοτεροι, λιγο-πολυ, καναμε τις αγορες μας. Ο φοβος ομως για μια απροσμενη περαιτερω διορθωση υπηρχε, τουλαχιστον για μενα που οι ''μερες'' που ασχολουμε με το ΧΑΑ ειναι αναλογες των δικων σου χρονων :shock: :)

γιαυτο εγραψα οτι κατανοω τις ανησυχιες σου μια και μπηκες το Νοεμβρη. Τωρα οτι εισαι μεσα απο το 1997 ερχεται σε αντιδιαστολη μ αυτα που γραφεις πιο πανω οτι οι μερες που ασχολεισαι με το ΧΑΑ ειναι αναλογες των χρονων του verda. καποιο απ τα δυο δεν ισχυει, φυσικα μπορεις να γραφεις οτι θελεις ομως. Αλλα και απο εμενα ΤΕΛΟΣ φιλε

_________________
Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν ευκολα λόγω εμπειρίας


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2010 2:56 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 3:14 pm
Δημοσιεύσεις: 232
panini κλαίω απο γέλοια σχετικά με τη προβατόσουπα και τα τσουρουφλισμένα προβατα χαχαχαχ είσαι ΘΕΟΣ !!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 757 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 116 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr