neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ανέβηκε, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη 26/11/2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 23, 2010 8:18 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 3:00 am
Δημοσιεύσεις: 388
Καλησπέρα σας,

αύριο Παρασκευή 26/11/2010, θα έχουμε σχόλιο αγοράς και απαντήσεις σε ερωτήσεις από τον κ. Πάνο Δάντη.

Ότι ερωτήσεις έχετε, παρακαλώ γράφτε εδώ μέχρι τις 26/11/2010 και ώρα 14:30.

Ευχαριστούμε


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 23, 2010 9:35 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2009 10:27 am
Δημοσιεύσεις: 150
Γεια σας κ. Δάντη. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Όπως είχατε τονίσει παλαιότερα κάτω από τα 6,90 της ΕΤΕ πετάμε τα χαρτιά. (εμένα δεν μου έκανε καρδιά να πουλήσω ΕΤΕ σε αυτή την τιμή όπου αποτιμάται λιγότερο και από τη θυγατρική της Finans bank). Που τον "βλέπετε" τον πάτο? Πόσο πια να πάει η ΕΤΕ? Νομίζω ζούμε την υπερβολή του 99 από την ανάποδη (ιδίως στην μικρή και μεσαία κεφαλαιοποίηση).
Και ένα σχόλιο για Φορθνετ αν έχετε την καλοσύνη μιας και ανέβασε πολύ μεγάλους όγκους τις τελευταίες μέρες
Ευχαριστώ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:09 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2009 8:09 pm
Δημοσιεύσεις: 136
Καλημέρα κύριε Δάντη.

Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω και νοιώθω υποχρέωση να σας ευχαριστήσω για τις εύστοχες και εμπεριστατωμένες απόψεις σας τις οποίες παρακολουθώ συνεχώς.

Με αφορμή την κυματική μακρο-προσέγγιση που αναφέρετε σε προηγούμενες αναρτήσεις σας, θα ήθελα να εξηγήσετε, αυτό το μεγάλο ανοδικό κύμα που αναμένετε να αναπτυχθεί τους προσεχείς μήνες πώς το αριθμείτε, αν έχετε προσέγγιση για τιμές-στόχους και ποιά θα είναι περίπου η διάρκειά του. Ακόμη, θα παρακαλούσα να σχολιάσετε το κύμα που θα ακολουθήσει αυτό το ανοδικό και αν μπορείτε να αναφερθείτε στις αντίστοιχες παραμέτρους του.

Βέβαια -αν δεν καταχρώμαι του χρόνου σας- και η οικονομικοπολιτκή σας προσέγγιση για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα διαμορφωθούν αυτά τα κύματα, είναι πάντα ευπρόσδεκτη και διαφωτιστική.

Ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 1:07 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 10:49 pm
Δημοσιεύσεις: 838
nomizw arnitiko rekor erwtisewn simera kai einai apoli8ta fisiologiko giati olos o kosmos exei apogoiteytei me thn kathimerini apwleia xrimatwn mesw twn metoxwn
kapoioi pou exouna nagki ta xrimata ellines poulane na swthoun
ekei katentisan th DITHEN ISXIRI EYRWPI
pisw exei i axlada thn oura omws
i kiria merkel sto lakko pou eksapse i idia THA PESEI
PLEON NOMIZW DEN ENDIAFEREI TON KOSMO P.X. AN I ETE THA PAEI KAI 3 EYRW
KALH SYNEXEIA


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 4:04 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 12:47 pm
Δημοσιεύσεις: 5
καλησπερα Κ. Δαντη ηρθε η ωρα να στειλω και εγω καποιες ερωτησεις
1)Ποια η γνωμη σου για πειραιως πιστευεις οτι η αγορα εχει προεξοφησει την ΑΜΚ η παει κι αλλο πιο κατω τι θα γινει δλδ οταν θα πραγματοποιειται η ΑΜΚ και μια τιμη κατα την γνωμη σου να μπουμε.
2)Ξερω την αποψη σας για το μουαγιεν αλλα με μουαγιεν και παιζοντας δυνατα την ΑΜΚ της εθνικης καταφερα να ριξω την τιμη της στο χαρτοφυλακιο μου στα 7,02 αλλα στεγνωσα απο ρευστο για να το πετυχω τοσο χαμηλα εκανα καλα να περιμενω?
3)Ποια η γνωμη σου για τον ελλακτωρ μεγαλη ευκαιρια η "χρυσοθηρια στη βορεια Ελλαδα?" αγορασα στα 3,13 πιστευεις οτι θα πληρωθω ?
4)Οσον αφορα την ΜΙG η μετοχη κατρακυλουσε ακομα και σε ανοδο του ΓΔ και τωρα εχει παρασυρθει ακομη περισσοτερο ο βγενοπουλος αφαντος εγκαινιαζε νοσοκομεια στα βαλκανια ενω σε λιγο με τις τσιχλες στα περιπτερα θα περνουμε δωρο και μια μετοχη.Παρατηρωντας και τους ογκους της υψηλους προβληματιζομαι πολυ ξεφορτωμα ,τι παιχνιδια παιζονται? εχω αγορασει στα 0,76 τι λες να κανω?
5)Τα σεναρια για συνεκμεταλλευση στο αιγαιο θα επηρεασουν καθολου εφοσον υπαρχει καποια επαληθευση και εαν ναι ποιες πιστευετε θα ειναι οι πρωτες μετοχες που θα επηρεαστουν θετικα?
και μια τελευταια τι παιζει με τα μερισματα στις παραπανω μετοχες?
Ευχαριστω και περιμενω με αγωνια να απολαυσω τις απαντησεις σου kai στο video


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 7:46 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2010 4:07 am
Δημοσιεύσεις: 3
Geia sas k.Danth.
Tha hthela ena sxolio gia thn Proton,thn timh ths sta trexonta epipeda kai an yparxei periptwsh na xanadei times panw apo to 1eyrw.Me vash thn kerdoforia pou anamenei gia to enniamhno tou 2010 dikaiologeitai ayth h apotimhsh sto tamplo kai h toso megalh apoklish apo thn onomastikh ths axia?
Eyxaristw poly


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:20 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 3:02 pm
Δημοσιεύσεις: 256
1. Ισχύει ακόμα το πτωτικό σενάριο για τον S&P 500; Νομίζω ότι αν πέφτει ο Αμερικάνος δεν υπάρχει σωτηρία για το ΧΑΑ πριν δει τριψήφιο νούμερο ο ΓΔ .
2. Είναι αλήθεια ότι οι ελληνικές τράπεζες κρύβουν μεγάλο μέρος προβληματικών δανείων . Οι Γάλλοι ποσοστιαία προβαίνουν σε τριπλάσιες διαγραφές . Η Citybank Ελλάδος έχει 15,5% προβληματικά δάνεια, δηλαδή τα διπλάσια από τις ελληνικές . Η ΠΕΙΡ πρόσφατα απέκτησε μετοχές της seaways για να μην διαγράψει δάνεια προς αυτές . Στο χώρο του αυτοκινήτου είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα . Θα πάρει ποτέ η ΑΛΦΑ τα 80 εκατομμύρια που έχει δανείσει στον Παζαρόπουλο ; Μην πάμε στον δανεισμό ΜΜΕ, κομμάτων, δήμων, ΔΕΚΟ κλπ .
Πότε επιτέλους θα μάθουμε την αλήθεια ; Πότε θα φτάσει ο κόμπος στο χτένι ; Πόσο καιρό θα αντέξουν οι τράπεζες χωρίς ρευστότητα κρύβοντας όλα τα τοξικά ; Ως πότε θα κοροϊδεύουν τον Έλληνα μικροεπενδυτή και θα κλείνουν την πόρτα στους θεσμικούς ;
3. Η ΑΛΦΑ τεχνικώς τι μας λέει ; Έχει αποκλείνει θετικά τόσο ως προς την ΕΥΡΩΒ, όσο και ως προς την ΕΤΕ .
4. Η ΕΤΕ πάει για 5,2 ευρώ ; Υπάρχει άλλη στήριξη από τα 5,2 ευρώ ;
5. Υπάρχει πιθανότητα ο ΟΤΕ να ανακοινώσει ΑΜΚ και να πάρει τα χρήματα των μετόχων για να μειώσει γενικά τον δανεισμό του και ειδικά προς την DB ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:30 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2010 3:35 pm
Δημοσιεύσεις: 9
Καλησπέρα,

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σας ευχαριστήσω για τις χρησιμες για εμας τους μικρούς επενδυτές αναλύσεις σας.

Δεδομένης της τρέχουσας οικονομικής συγκυρίας, της πιθανότητας μη λήψης της 4ης δόσης και της ενδεχόμενης αναδιάρθωσης του ελληνικού χρέους, πιστεύετε ότι εξακολούν να υφίστανται παραλληλισμοί με την κρίση του '29?

Νομίζετε ότι υπάρχει η πιθανότητα μηδενικών αξιών στο Χρηματιστήριο? Έστω στο Ελληνικό ?

Σας ευχαριστώ θερμά

Λαμπρινή


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 25, 2010 10:08 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 8:22 pm
Δημοσιεύσεις: 247
Καλημέρα
Ευχαριστώ για την ενημέρωση που μας προσφέρεται.
Θέλω να κάνω μια τεχνική ερώτηση σχετικά με τον όγκο των ανοιχτών θέσεων στο παράγωγο.
Σε παλαιότερη ερώτησή μου αναφέρατε οτι σε γενικές γραμμές όσο ο όγκος των ανοικτών θέσεων αυξάνει αυτό υποδηλώνει πτώση των τιμών, καταλαβαίνω αυτόν τον συσχετισμό όσον αφορά το άνοιγμα θέσεων για αντιστάθμιση θέσεων, τι γίνετε όμως με το άνοιγμα θέσεων για κερδοσκοπία;
Και δεύτερο ερώτημα υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρουμε πόσες απο αυτές τις θέσεις είναι Long και πόσες Short;
Ευχαριστώ

_________________
Να ΄μουν το Μάη γάιδαρος, τον Αύγουστο κριάρι, όλο τον χρόνο πετεινός και γάτος τον Φλεβάρη


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 25/11, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 25, 2010 11:08 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 6:38 pm
Δημοσιεύσεις: 11
καλησπερα.αν γινει οπως εγω τουλαχιστον πιστευω 60 με 70% αναδιαρθωση χρεους,τι θα σημαινε αυτο για την χωρα,το ευρω της χωρας μας,αλλα και ολης της ευρωζωνης?απαντηστε μου σαυτη την υποθετικη σκεψη.και οι μετεπειτα συνεπειες χρηματιστηριακα και στην αγορα δανεισμου της χωρας?ευχαριστω


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 290 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr