neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 15, 2010 4:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς :?:

Έχει καταντήσει κωμικοτραγικό όλο αυτό με την βοήθεια που σχεδιάζεται από την Ευρώπη… :evil:

Φημολογία ή απλά δεν βρίσκουν λύση :?:

Μου θυμίζει την κατάσταση της θρυλικής ΕΝΚΛΩ πέρσι όπου ήταν να πάρει κάτι εκατομμύρια για να σωθεί…

Όλο τα έπερνε αλλά κάπου πάντα κόλαγε ή δουλειά.

Την κατάληξη την γνωρίζουμε όλοι…


Για να δούμε, το «σαπάκι» στον παγκόσμιο χάρτι που λέγετε Ελλάδα θα τα καταφέρει :?:

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 15, 2010 11:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 12:42 am
Δημοσιεύσεις: 784
Έλεγα σε κάτι φίλους σήμερα...πρώτη φορα βλέπω σε περίοδο που το χρηματιστήριο είναι αρκετά πεσμένο, οι Έλληνες να γυρνάνε σε θέσεις short την ίδια στιγμή που οι ξένοι γυρνάνε σε θέσεις long. Νομίζω είναι θέμα οπτικής γωνιας. Οι Έλληνες βλέπουν την "πιάτσα" και λένε μέλλον δεν υπάρχει. Οι ξένοι βλέπουν τα δημοσιοοικονομικά και νομίζουν ότι κάτι πάει να γίνει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 15, 2010 11:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 8:48 pm
Δημοσιεύσεις: 115
Κατά την γνώμη μου, τώρα στήνετε το παιχνίδι από τους εμπείρους παίκτες και όποιος το μαντέψει θα βρεθεί με πολλά λεφτά. Τα σενάρια είναι 3
Α) δεν βοηθά η ΕΕ και δεν πάμε στο ΔΝΤ και προσπαθούμε μόνοι μας.
Β) δεν βοηθά η ΕΕ και πάμε στο ΔΝΤ.
Γ) βοηθά η ΕΕ.
Για κάθε από τα παραπάνω υπάρχουν και επιπτώσεις, θετικές και αρνητικές για τον κάθε επενδυτή. Όποιος ψυχολογήσει σωστά ποιο από τα παραπάνω θα συμβεί, θα είναι και ο νικητής.
:?

_________________
http://kourkoulos-kostos.blogspot.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 12:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Έτσι όπως είναι τα πράγματα… Το Α θα το έβγαζα εκτός γιατί μόνοι μας… Έχουμε δει πως τα κάνουμε… Και μετά τι να διαλέξεις?

Ποια θεωρείς πως είναι τα θετικά και αρνητικά για το Β και Γ?

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 11:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 8:48 pm
Δημοσιεύσεις: 115
καταρχάς εγώ δεν αποκλείω τίποτε, διότι το Α βολεύει όλους τους άλλους εκτός από εμάς. η ΕΕ 6 μήνες τώρα, έχει αποδείξει ότι αφενός δεν έχει αποφασίσει τίποτα, και ότι δεν θέλει το ΔΝΤ να μπλέξει στα ποδιά της, και μέχρι να συμφωνήσουν όλοι πιασ' το αυγό και κούρευ'το.
νομίζω ότι ο ΓΑΠ θα πρέπει να δώσει ημερομηνία. την χ/χ/2010 εγώ προσφεύγω στο ΔΝΤ. έτσι θα γυρίσουν οι τροχοί στην ΕΕ πιο γρήγορα.
για το Γ τα θετικά είναι ότι οι αλλαγές που θα απαιτήσει η ΕΕ για να δώσει χρήματα αφενός θα είναι θετικές για την αγορά, αλλά αρνητικότατες για τον έλληνα που έχει μάθει ένα τρόπο ζωής Α. πχ άρση μονιμότητας, απελευθέρωση επαγγελμάτων, κοκ. δεν νομίζω ότι ο έλληνας, πχ ΔΥ, συνταξιούχος, ΙΥ, θα το δεχτεί έτσι απλά να χάσει. ένα από τα αρνητικά του γνωρίζοντας τον ραγιαδισμό των ελλήνων, όπως έχει αποδείξει και η ιστορία, οι έλληνες που κυβερνούν όσο ειμαστε κάτω από ξένη επιτήρηση, είναι συνήθως βασιλικότεροι του βασιλέως, με ότι κάλο ή κακό υπάρχει σε αυτό.
το Β το θεωρώ το πιο δύσκολο να γίνει, στην Ελλάδα. για να γίνει αυτό σημαίνει απαγκίστρωση τη ελληνικής εξωτερικής και οικονομικής πολιτικής από την ευρωπαϊκή, και την πρόσδεση της στο αμερικανικό άρμα. επιπλέων κάτι τέτοιο ρεαλιστικά σημαίνει πισωγύρισμα για την ΕΕ στο 1993, πριν από το Μάαστριχτ, πριν την ΟΝΕ διότι έκτος την του κοινού νομίσματος δεν υπάρχει ΟΝΕ. μετά αρκετά κράτη του νότου θα πουλήσουν πάρα πολύ ακριβά την ψήφο τους σε σημαντικά θέματα.

_________________
http://kourkoulos-kostos.blogspot.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 2:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Καλησπέρα,

όλο και περισσότερο πιπιλίζουν στα μμε το ΔΝΤ....

Όλο κολλήματα και προβλήματα...Ωραία Ευρωπαϊκή «Ένωση»...Να τους χαιρόμαστε τους «φίλους» μας...

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 2:46 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
michael

θα πρέπει να καταλάβουν, όσοι ΔΕΝ το έχουν καταλάβει ακόμη οτι

ο Δημόσιος Κορβανάς κλείνει ερμητικά...

Δεν μπορούν οι ΜΕΝ να Επιδομα-τοδοτούν τους ΔΕ
Δεν μπορούν οι ΜΕΝ να πληρώνουν τους πρόωρα Συνταξιοδοτούντες

----------- Φωτιά και Τσεκούρι στους Βολεμένους ---------------

σήμερα άκουσα και κάτι απο Γαλλία.
Οι εργαζόμενοι στο Ταχυδρομείο της Τολούζης με αναφορά οτι πρέπει να ντύνονται ευπρεπώς (αχ! ξεχνάνε την χρήση αρωμάτων για να καλύπτουν την βρώμα απο έλλειψη WC στο παλάτι ... )
ζητούσαν λοιπόν πέραν των άλλων και 6 λεπτά ημερησίως για ντύσιμο-γδυσιμο. Τον χρόνο δηλαδή που χάνουν για να ντυθούν ευπρεπώς για να πάνε στην δουλειά τους.

Πρόσφατα έκοψαν και στην Γερμανία μια σειρά απο παρόμοια ΔΥ-υπαλληλικά τερτίπια.

Ο Ασκός τους Αιόλου έχει ανοίξει για τους ΔΥ ανα τον κόσμο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 2:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Φίλε υπάρχει πρόβλημα στο δημόσιο αλλά δεν είναι μόνο εκεί…

Και στο ιδιωτικό τομέα υπάρχουν παρόμοια προβλήματα και μεγάλη φοροδιαφυγή…

Πρέπει να γίνουν αλλαγές και πρέπει να συμμετέχουν όλοι.

Νομίζω πως το έχουμε καταλάβει αυτό...

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η συμπεριφορά των «φίλων» Ευρωπαίων…

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 3:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 8:48 pm
Δημοσιεύσεις: 115
michael
ο καθένας κοιτά την πάρτη του. τι νομίζεις ότι οι γάλλοι μας νοιάζονται? αν ναι ας βάλουν τα λεφτά αυτοί. το πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα συνεχώς δημιουργεί προβλήματα στην ΕΕ και τώρα, όλοι αυτοί που επιθυμούν να ρίξουν μια γερή σφαλιάρα στην ΟΝΕ, βρήκαν ευκαιρία, και αφού στην αρχή έπαιξαν ενάντια στην Ελλάδα και πάτησαν τον γερμανικό εγωισμό, τώρα γύρισαν υπέρ της Ελλάδας, μια και πηρέ και μέτρα, και άφησαν έκθετη την Γερμανία.
σου παραθέτω και ένα άρθρο μου που έγραψα αρκετές μέρες πριν
, στις 5/3/10 http://kourkoulos-kostos.blogspot.com/2 ... -bono.html
Αν κατάφερνε η Ελλάδα και τουλάχιστον μείωνε τα ελλείμματα, και έκανε 10 βήματα στην οικονομία της με άνοιγμα επαγγελμάτων, κλπ, σε κάποιο καιρό η Γερμανία θα ζητούσε την ψήφο της Ελλάδας, και τότε θα πληρώναμε με το ίδιο νόμισμα. Γιατί η Γερμανία παρόλο που είναι 10 φόρες, πιο εύρωστη οικονομικά από την Ολλανδία, ή την Δανία, δεν ασκεί σε αυτές ζόρι, αντιθέτως οι ολλανδοί ως φιλοαμερικανοί, ζορίζουν ουκ ολίγες φόρες την Γερμανία. Θυμίζω, διεύρυνση, προς ανατολάς, ένταξη Κύπρου, Μάλτας, Τουρκία στην ΕΕ, κλπ.

_________________
http://kourkoulos-kostos.blogspot.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εδώ η βοήθεια, εκεί η βοήθεια ή εδώ παπάς, εκεί παπάς?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 19, 2010 1:08 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Λίγο πολύ οι περισσότεροι θα έχετε παρακολουθήσει κάποιον παπατζή να κάνει παιχνίδι…

Κερδίζουν μόνο τα «τσιράκια» του και οι υπόλοιποι χάνουν… :o

Προφανώς ο παπατζής παίρνει τα περισσότερα και τα τσιράκια τα ρέστα… ;)

Τι σχέση έχει αυτό με την «βοήθεια» που περιμένουμε?

Δεν μου αρέσουν οι συνομωσιολογίες αλλά η Γερμανία μοιάζει με τον παπατζή…

Οι υπόλοιποι, μαζί και εμείς, είμαστε τα τσιράκια…

Παίζουμε στο ίδιο γήπεδο, με την Γερμανία να κερδίζει τα περισσότερα όσο πέφτει το euro…

Τι θα κερδίσουμε εμείς? Θα το μάθουμε, σύντομα ελπίζω.

Καλό ξημέρωμα...

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 490 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr