neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 36 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 07, 2021 7:46 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Χρηματος έγραψε:


Βέβαια σκέφτηκα επανειλημμένα
α) Τα θεμελιώδη των επιχειρήσεων και ....β) Έρριξα μια ματιά στην Τεχνική εικόνα τους.

Ωστόσο, λειτούργησα ως εξής:
α) Κλείδωσα κάποιους τίτλους, που δεν θα πωλούσα, λόγω θεμελιωδών.... που μου άρεσαν,
β) Αντιστοίχησα ένα ποσοστό (14%, 26% ή 40%) σε κάθε Τίτλο, ... ανάλογα με το Κέρδος μου .... και με τις προοπτικές που εκτιμούσα γι' αυτόν, ενώ
γ) (περιέργως) πούλησα και τον Σαράντη ....


Οπότε κατέληξα (στις 5/6/21) με ένα Χαρτοφυλάκιο
Εικόνα
που στην κορυφή του (σε ποσοστό Value) έχει τους παραπάνω τίτλους
.

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Folli Follie: Ραγδαίες Δικαστικές εξελίξεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 11, 2021 9:01 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Folli Follie: Ραγδαίες Δικαστικές εξελίξεις.

Αξιόπιστες πληροφορίες αναφέρουν πως κατατέθηκε το κλητήριο θέσπισμα, σύμφωνα με το οποίο παραπέμπονται για παράβαση καθήκοντος όχι μόνο ο πρώην πρόεδρος της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Χαράλαμπος Γκότσης αλλά και ένα από τα μέλη της οικογένειας Κουτσολιούτσου όπως επίσης και ο-τότε- υπεύθυνος ασφαλείας της εταιρείας.
Από το περιεχόμενο του κλητηρίου θεσπίσματος προκύπτει ειδική αναφορά στα 80.000 ευρώ, που βρήκαν οι ελεγκτές στην ατζέντα του υπευθύνου ασφαλείας αλλά και σ’ ένα αρχείο excel, σύμφωνα με το οποίο, το μέλος της οικογένειας Κουτσολιούτσου είχε σηκώσει από λογαριασμό του και -μέσω τρίτου- έφτασαν στον-τότε- βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ.
Υπάρχουν ενδείξεις, λένε οι πληροφορίες, ότι αυτός με την σειρά του, μπορεί να τα διαβίβασε στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς και έτσι εξηγείται η καθυστέρηση η διαδικασία της αναστολής.
Το αδίκημα για το οποίο παραπέμπονται όλοι είναι συνέργεια και ηθική αυτουργία και φυσική, φυσικά ο πρώην επικεφαλής της Ε.Κ σε παράβαση καθήκοντος δια παραλείψεως.
Μία καλά πληροφορημένη πηγή, υποστηρίζει πως η υπόθεση του σκανδάλου Folli Follie δεν έχει κλείσει ούτε όσον αφορά στο πολιτικό σκέλος της.
Και ότι από Φθινόπωρο θα ξανά αρχίσουν τα όργανα και για πολιτικά πρόσωπα.
Για το που “κολλάει” η συμφωνία για το σχέδιο εξυγίανσης της (νέας) Folli Follie, αναλυτικό ρεπορτάζ στο www.NPLConfidential.com
Έχουν περάσει 3 χρόνια και 1 μήνας.
Το μεγαλύτερο επιχειρηματικό χρηματιστηριακό σκάνδαλο των τελευταίων δεκαετιών όχι μόνο δεν έχει κλείσει αλλά σε δικηγορικά γραφεία ετοιμάζεται και επόμενος γύρος.

Πηγή: banks . com . gr
.

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Η τιμή του καφέ, προάγγελος (??) γι'αυτό που πρόκειται να ακ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 27, 2021 8:29 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Εικόνα

Η τιμή του καφέ, προάγγελος (??) γι'αυτό που πρόκειται να ακολουθήσει στις αγορές (??)
The price shown is in U.S. Dollars per pound. The current price of coffee as of July 26, 2021 is $2.0780 per pound.

https://ibb.co/VxswtdV

Εικόνα

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 20, 2021 3:38 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 11, 2009 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 556
Απο τοτε που το γραψες αυτο το ποστ η τιμή του καφε πέφτει συνεχως! κι ενω ανέβαινε καρφι..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2021 10:16 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Εικόνα

Έκανα καλά λέτε??

Βέβαια,
ο Χρόνος θα δείξει!
.

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 03, 2022 12:23 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
α) Προβλέψεις-Πιθανότητες
β) "Κρίσιμο"


Εικόνα

Το παραπάνω διάγραμμα του NASDAQ, μιλάει από μόνο του:
1) Κάτω από το 200άρη απλό και εκθετικό - σε καθοδική τάση
2) με RSI στο 57
3) ADX>20 & ADX+ > ADX- οριακά, - προσπαθεί δηλαδή να εδραιώσει αυτή τη βραχυχρόνια ανοδική αντίδραση και να περάσει πάνω από τους βαρείς ΚΜΟ200.

α) Προβλέψεις-Πιθανότητες
Προσπαθώ να αποφεύγω τις προβλέψεις!
Έτσι κι αλλιώς, ανά πάσα στιγμή, μια κίνηση έχει ίσες πιθανότητες να εξελιχθεί τόσο προς τα πάνω, όσο προς τα κάτω.
Επίσης (οι προβλέψεις) εμπεριέχουν την προκατάληψή μας για τίτλους που κατέχουμε ή για την αντίστοιχη "θέση" μας στην αγορά.
Πηγαίνοντας ένα βήμα παρακάτω, θα εκτιμήσω στο τρέχον timeframe προς τα που γέρνει η αγορά - προς τα που έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να κινηθεί.

Παρακολουθώντας προ ημερών μια παρτίδα τάβλι, που χάθηκε μόνο από μια ζαριά (εξάρες), συνειδητοποίησα τα εξής:
Η πιθανότητα για 6άρες σε μια ζαριά είναι 1/36 (1/6 για κάθε ζάρι) ή 2,8%. Ο παραλίγο νικητής της παρτίδας έχασε, παρόλο που είχε παίξει τόσο καλά ώστε κατά 97,2% να εξασφαλίσει την παρτίδα. Κι εδώ έρχονται οι παλιοί και λένε "παίξε καλά κι ας χάσεις!".
Και το άλλο που λέει "μη βάζεις όλα τα αυγά (αβγά) στο ίδιο καλάθι". Παίζοντας εκεί τα "ρέστα" του, κάποιος, θα τά'χανε όλα, θα πήγαινε ταπί στο σπίτι.
Επίσης, βρισκόμενος σε αυτή την ίδια θέση, στις 35 φορές (από τις 36) θα κέρδιζε την παρτίδα, ενώ στη μία θα έχανε.
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τον επενδυτή και τον "παίκτη" του χρηματιστηρίου. Σκοπός του είναι δηλαδή να αυξάνει τις πιθανότητες του για να κερδίσει την παρτίδα, παρόλο που μπορεί κάλλιστα να την χάσει (λόγω του υπολοίπου των πιθανοτήτων που είναι εις βάρος του).

β) Κρίσιμο
Σε πολλές αναλύσεις ακούμε τη φράση "η αγορά βρίσκεται σε ένα κρίσιμο σημείο", για το αν ακολουθήσει την ανοδική ή την πτωτική πορεία.
Καθώς η αγορά είναι ένα δυναμικό όν (σύστημα), ενσωματώνει όλες τις δυνάμεις των συμμετεχόντων σ'αυτήν, αγοραστών-πωλητών, μακρο-βραχυπρόθεσμων, θεσμικών ή μη, κλπ. κλπ.
Σίγουρα όταν εξελίσσεται μια τάση, δεν είναι όλα τα σημεία κρίσιμα, όταν όμως συναντά αντιστάσεις ή στηρίξεις, καθώς και μετά από σημεία καμπής, οι αμφίρροπες δυνάμεις δίνουν τη μάχη τους η καθεμία για το όφελός της και τότε"η αγορά βρίσκεται σε κρίσιμο σημείο"
.

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2022 2:25 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Αυτή η ανάρτησή μου είναι αφιερωμένη στο φίλο Βαγγέλη Φ.
Ο Βαγγέλης, το Σεπτέμβρη του 1999
έγραφε 1.000% κέρδη σε κάποιο "χαρτί"
μάλλον Κλωνατέξ (αν δεν κάνω λάθος - ή κάποιο Λαναρόχαρτο).

Φίλε Βαγγέλη,
έπρεπε να περάσουν 22+ χρόνια
για να φθάσω κι εγώ το κατόρθωμά σου!

Βέβαια, άλλοι καιροί, άλλα έθιμα! Και ποιός δεν θυμάται!??

Εικόνα
Εικόνα από το μέρος του Χαρτοφυλακίου μου με τις μεγαλύτερες αποδόσεις, την 8/4/22
.

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 15, 2022 4:31 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 8:37 pm
Δημοσιεύσεις: 41
Ο Διευθυντής επενδύσεων της κύκλος ΑΧΕΠΕΥ Δημήτρης Τζάνας μιλάει στο NaftemporikiTV

https://www.youtube.com/watch?v=y2AcoLyejKo&list=WL&index=35&t=13s


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 15, 2022 5:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 8:37 pm
Δημοσιεύσεις: 41
Ο Πρόεδρος της ΒΕΤΑ ΑΧΕΠΕΥ Β. Χαρατσής μιλάει στο NaftemporikiTV

https://www.youtube.com/watch?v=qUwv04Qma9U


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΧΑΑ ... προς το μέλλον!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 25, 2022 2:18 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2009 10:35 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Στο διάστημα που πέρασε:
Μπήκα στις Τράπεζες
Βγήκα από τις Τράπεζες
Μπήκα στη ΜΟΗ & στον Ελλάκτωρα. Μείωσα κατά 50% τη θέση μου σε αυτές.
Έτσι κατέληξα στις 24/9/22 με το Χφυλάκιο που ακολουθεί:

Εικόνα

Τώρα που το ξαναβλέπω,
παρατηρώ οτι κουβαλάω μαζί μου αμαρτίες του παρελθόντος
όπως ΑΚΡΙΤ, ΚΟΡΔΕ, ΦΙΕΡ, ΧΑΙΔΕ
.

_________________
Oι απόψεις και οι γνώμες μου αποτελούν μέρος της εξάσκησής/βελτίωσής μου. ΔΕΝ αποτελούν προτροπές/συστάσεις για αγορά, πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων
Δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς, αναλυτής, ούτε σύμβουλος επενδύσεων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 36 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 263 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr