neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 140 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 26, 2012 4:49 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 11:13 pm
Δημοσιεύσεις: 6683
XarisPall έγραψε:
Καλημερα φιλοι της σοφιας&οχι μονο!


Ο Πλατωνας ειπε οτι φιλοσοφια ειναι η μελετη του θανατου.

Δε νομιζω οτι ο Λιαντινης εξυμνουσε το θανατο. Απλα ελεγε (και οχι μονο αυτος) οτι για να ζησεις αληθινα πρεπει να σου γινει συνειδηση πιο ειναι το τελος και τι σημαινει αυτο. Μονο εαν το αντιληφθεις ουσιαστικα και οχι αφηρημενα θα μπορεσεις να ξεπερασεις το φοβο σου για το θανατο.


Η ευγενεια ειναι πολιτισμος,,,




Άμα ζήσω θα σας γαμήσω, άμα πεθάνω θα μου κλάσετε τον πούτσο!
ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

http://www.youtube.com/watch?v=JX3dPFNDwF0


Και η αγένεια πολιτισμός είναι .............προς τους ευγενικούς πολιτικούς μας
φίλε Χάρη


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 26, 2012 5:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 4:57 pm
Δημοσιεύσεις: 1365
manos69 έγραψε:
XarisPall έγραψε:
Καλημερα φιλοι της σοφιας&οχι μονο!


Ο Πλατωνας ειπε οτι φιλοσοφια ειναι η μελετη του θανατου.

Δε νομιζω οτι ο Λιαντινης εξυμνουσε το θανατο. Απλα ελεγε (και οχι μονο αυτος) οτι για να ζησεις αληθινα πρεπει να σου γινει συνειδηση πιο ειναι το τελος και τι σημαινει αυτο. Μονο εαν το αντιληφθεις ουσιαστικα και οχι αφηρημενα θα μπορεσεις να ξεπερασεις το φοβο σου για το θανατο.


Η ευγενεια ειναι πολιτισμος,,,




Άμα ζήσω θα σας γαμήσω, άμα πεθάνω θα μου κλάσετε τον πούτσο!
ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

http://www.youtube.com/watch?v=JX3dPFNDwF0


Και η αγένεια πολιτισμός είναι .............προς τους ευγενικούς πολιτικούς μας
φίλε Χάρη



Με κάθε ειλικρίνεια,από τότε που παρακολουθώ μαθήματα φιλοσοφίας&μου εχει γινει τροπος ζωης,,,έχω
συνειδητοποιηση σαν άνθρωπος,,,ποια είναι η αποστολή μου εδώ,,,γιατί υπάρχω,,,
ποιος είναι ο ρόλος μου στη κοινωνία κλπ,,,έχω εξοικειωθει με την ιδέα του θανατου,,,

Κάθε μέρα που περνάει για μένα,την θεωρώ ότι είναι και η τελευταία,,,

Όχι δεν επιδιώκω το θάνατο ήμαρτον.. αλλα τον περιμένω,,,έχω προετοιμαστεί
ψυχολογικά και δεν με τρομάζει,,,

Η φιλοσοφία μας κάνει καλύτερους,,,

"φιλοσοφώ σημαίνει γνωρίζω τον εαυτό μου"

Η ευγενεια ειναι πολιτισμος,,,

_________________
Νους Υγιης εν Σωματι Υγιει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 8:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 4:57 pm
Δημοσιεύσεις: 1365
Καλημερα στους απανταχου φιλους της Σοφιας,,,

Αφου κανω αποχη (Αυτοτημωρια)απο την Ενοτητα του φιλου Ν.οικονομοπουλο,θα γραφω καμια φορα στο χωρο που φιλοξενει ατομα που περα απο την ΥΛΗ
εχουν και ενα αλλο τροπο σκεψης και προβληματισμου,,,

Η λεγομενη "κριση" που δεν ηταν μονο οικονομικη,που για μενα πρωτα ηταν ΗΘΙΚΗ,Πνευματικη ,νοοτροπιας,πολιτιστικη,θεσμων,ανθρωπων κλπ,,,

Η "ΥΛΗ" αφου κατεστρεψε τον ιστο της Ελληνικης Κοινωνιας,δημιουργησε ψευτικες&εφημερες απολαυσεις, ανθρωπους αλλαζονες με πνευματικη "Αναπηρια"

Δειλα δειλα βλεπουμαι συνανθρωπου μας που καποτε ηταν στο ΕΓΩ και ασε τους αλλους στη μοιρα τους,,,Τωρα αλλαζουν νοοτροπια και μπαινουν στον κοσμο
του ΕΜΕΙΣ,,,στον κοσμο της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ,,,

Αυτο ειναι πολυ σημαντικο το οτι μπηκε ο σπορος για μια αλλαγη νοοτροπιας..εστω και κατω απο αυτες τις συνθηκες,,,

Αρα η κριση περα απο τις οποιες οικονομικες παρενεργειες (ειναι θεμα συνηθειας) θα φερει την κοινωνια εκει που θα επρεπε να ειναι,,,και οχι εκει που την ΕΒΑΛΑΝ,,,

"Σκεφτομαι αρα υπαρχω"

Καρτεσιος

_________________
Νους Υγιης εν Σωματι Υγιει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 11:33 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 11:13 pm
Δημοσιεύσεις: 6683
:lol:

Είπαμε να λέμε καμιά μαλακία ρε φίλε ..................... :lol:


αλλά όχι με αυτο-τιμωρία ........ :roll:


Γίνε αγενής για να βρείς τον καλό σου εαυτό ! :idea:


αλλιώς βρές την Σοφία την γκόμενα στην γειτονιά παρακάτω ...
και άσε την σοφία την πνευματική εδώ μέσα :lol: :lol:



Σοφόν το σαφές.
Ευριπίδης

:idea:............................. :lol:


Συνημμένα:
wisdom-sign[1][1].jpg
wisdom-sign[1][1].jpg [ 17.91 KiB | 6725 προβολές ]
Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 12:28 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 4:57 pm
Δημοσιεύσεις: 1365
manos69 έγραψε:
:lol:

Είπαμε να λέμε καμιά μαλακία ρε φίλε ..................... :lol:


αλλά όχι με αυτο-τιμωρία ........ :roll:


Γίνε αγενής για να βρείς τον καλό σου εαυτό ! :idea:


αλλιώς βρές την Σοφία την γκόμενα στην γειτονιά παρακάτω ...
και άσε την σοφία την πνευματική εδώ μέσα :lol: :lol:



Σοφόν το σαφές.
Ευριπίδης

:idea:............................. :lol:



Αν και η ωρα δεν το επιτρεπει αλλα..

"Ο φοβος και το θαρρος"

Να νικησουμε το φοβο..

Το οτι ο φοβος ειναι απο τους εχθρους για το δρομο προς τη σοφια αυτο το γνωριζουμε ,αλλα δεν χρειαζεται να πειραματιστουμε.

Σοφια δεν ειναι να γεμισουμε το κεφαλι μας με ιδεες που δεν θα εφαρμοσουμε ΠΟΤΕ..απο φοβο,δειλια,η το βολεμα,,,

Σοφια ειναι να μαθουμε να ζουμε,να εξελλσσομεθα,να νοιωθουμε σταθερη και σιγουροι για τον εαυτο μας,,,

Η πρακτικη της καθημερινης ζωης, μας δειχνει ποσο δυσκολο ειναι να κανουμε πραξη αυτα που σκεπτομαστε,,,

ΥΓ,ειναι πολυ δυσκολο αγαπητε μου φιλε,μεσα σε ενα οικονομικο forum,να μιλησει καποιος για φιλοσοφια και για ηθικες αξιες,,,

Καλο ξημερωμα!

_________________
Νους Υγιης εν Σωματι Υγιει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 1:26 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 11:13 pm
Δημοσιεύσεις: 6683
Παράθεση:
XarisPall

ΥΓ,ειναι πολυ δυσκολο αγαπητε μου φιλε,μεσα σε ενα οικονομικο forum,να μιλησει καποιος για φιλοσοφια και για ηθικες αξιες,,,

Καλο ξημερωμα!





Κάλλιο αργά παρά ποτέ ...........................άρχισες να παίρνεις μπρός !

καλό ταξίδι :!:
στον κόσμο του πνεύματος :idea:


;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2012 1:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 4:57 pm
Δημοσιεύσεις: 1365
Αγαπητε μου manos69,

Δεν εχεις αδικο γι'αυτα που γραφεις.. αλλα ενας φιλος της Σοφιας γνωριζει πολυ καλα και ειναι ετοιμος να δεχθει επιθεση,κριτικη,χλευασμο κλπ,,,
απο τον κοσμο της υλης,,,

Ο φιλος της Σοφιας εχει ολα τα εφοδια(Αρετες)για να αντιληφθει το πως σκεφτονται οι υληστες και ποιες ηθικες αξιες υπηρετουν,,,

Η φιλοσοφια ειναι μια πνευματικη τεχνη,,,

Σωκρατης,

Η ευγενεια ειναι πολιτισμος,,,

ΥΓ, Αχχ και κατι για χρηματιστηριο,ποτε μην αγορασεις μετοχη που ειναι δημοφιλη,,,ειναι σιγουρο οτι θα χασεις,,,

Warren Buffett,,,

_________________
Νους Υγιης εν Σωματι Υγιει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2012 9:26 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 11:13 pm
Δημοσιεύσεις: 6683
Αγαπητέ .........................

αντι να γράφεις για τον Μπάφο ............ ( που θά ήταν και πιό χρήσιμο να σου πώ ) μας λές τι λέει ο Warren Buffett

γράψε κάτι χρήσιμο ............ και στο πνεύμα που θέλεις να παρουσίαζεις ............. και όχι φιλοσοφικές ιστορίες για μικρά παιδιά

στη σχολή που πας ...............δεν σας τα λένε αυτά ................. και δεν ειναι επίθεση στο προσωπό σου
είναι η αφορμή να γραψω τις δικές μου μαλακίες ....... για το γαμημένο πολιτικό σύστημα και τους πουσταράδες που εκλέγουμε ...εμείς οι μαλάκες .

αγανάκτηση -απογοήτευση -θυμός -μίσος ................είναι ή σειρά των αισθημάτων που θα μας καταβάλλει όλους σε λίγο ............ :!:



ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ....''Το δανείζεσθαι της εσχάτης αφροσύνης και μαλακίας εστίν''



ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ( Περὶ τοῦ μὴ δεῖν δανείζεσθαι )

''Το δανείζεσθαι της εσχάτης αφροσύνης και μαλακίας εστίν''


«Ο δανεισμός είναι πράξη υπέρτατης αφροσύνης και μαλθακότητας»! Το είπε ο Πλούταρχος τον 1ο μ.Χ. αιώνα και να που έφθασε η στιγμή να εκτιμηθούν οι λόγοι του.

«Εχεις; Μη δανείζεσαι γιατί δεν σου λείπουν. Δεν έχεις; Μη δανείζεσαι γιατί δεν θα ξεπληρώσεις το χρέος σου»,

«Οι οφειλέτες....
είναι δούλοι όλων των δανειστών τους. Είναι δούλοι δούλων αναιδών και βάρβαρων και βάναυσων».

Και οι δανειστές «Μετατρέπουν την αγορά σε κολαστήριο για τους δύσμοιρους οφειλέτες, σαν όρνεα τους κατακρεουργούν και τους κατασπαράζουν βυθίζοντας το ράμφος στα σωθικά τους»...


Το κείμενο δεν γράφτηκε τυχαία....

Η Αθήνα και οι άλλες ελληνικές πόλεις μαστίζονταν από τις συνέπειες της υπερχρέωσης, όταν ο Πλούταρχος περί το 92 μ. Χ αποφάσισε να μιλήσει μπροστά σε ακροατήριο για τις σοβαρές συνέπειες του δανεισμού.

Σε ποιούς ήταν χρεωμένοι τότε οι άνθρωποι;

Σε δικούς τους αλλά κυρίως σε...ξένους πιστωτές ως επί το πλείστον Ρωμαίους.

«... κουβαλώντας μαζί τους σάκους και συμφωνητικά και συμβόλαια σαν δεσμά εναντίον της Ελλάδος, την οργώνουν από πόλη σε πόλη και σπέρνουν χρέη που πολλά βάσανα φέρνουν και πολλούς τόκους, και που δύσκολα ξεριζώνονται ενώ οι βλαστοί τους περικυκλώνουν τις πόλεις, τις εξασθενούν και τελικά τις πνίγουν», λέει παραστατικά ο Πλούταρχος.

Και τι προτείνει;

«Φύγε να γλυτώσεις από τον εχθρό και τύραννό σου, τον δανειστή που θίγει την ελευθερία σου, βάζει πωλητήριο στην αξιοπρέπειά σου κι αν δεν του δίνεις, σε ενοχλεί· αν πουλήσεις, ρίχνει την τιμή· αν δεν πουλήσεις σε αναγκάζει· αν τον πας στο δικαστήριο προσπαθεί να επηρεάσει την έκβαση της δίκης· αν του ορκίζεσαι σε προστάζει· αν κρατάς την πόρτα κλειστή στήνεται στο κατώφλι και σου βροντά αδιάκοπα...».





Αλλά ο Πλούταρχος δεν κατακεραυνώνει μόνον τους πιστωτές.
Δεν φταίει μόνον ο δανειστής.

Ευθύνεται πρωστίστως ο δανειζόμενος με την άφρονα συμπεριφορά του και την επιθυμία του για πολυτέλεια και τριφυλή ζωή

«Διότι χρεωνόμαστε για να πληρώσουμε όχι το ψωμί και το κρασί μας, μα εξοχικές κατοικίες, δούλους, μουλάρια, ανάκλιντρα και τραπεζώματα... ».

Κι αν ο Πλούταρχος κατακεραυνώνει έτσι τους συγχρόνους τους, τι θα έλεγε για... τα εορτοδάνεια και τα δάνεια για καλοκαιρινές διακοπές, που διαφημίζονταν από τις Τράπεζες μέχρι πρότινος βρίσκοντας φυσικά, πολλούς «αγοραστές». Και το αποτέλεσμα ποίο είναι;

«Για να διατηρήσουμε την ελευθερία μας ενώ έχουμε συνάψει δάνεια κολακεύουμε ανθρώπους που καταστρέφουν σπιτικά, γινόμαστε σωματοφύλακες τους, τους καλούμε σε γεύματα, τους προσφέρουμε δώρα και τους πληρώνουμε φόρους».

«Ανθρωπος που μπλέκει μια φορά, μένει χρεώστης για πάντα και σαν το άλογο που του έχουν φορέσει χαλινάρι, δέχεται στη ράχη του τον έναν αναβάτη μετά τον άλλον»

Προβλέπει ο μεγάλος συγγραφέας της αρχαιότητας και ας βγει κάποιος να αντιπαραθέσει, ότι δεν έχει δίκιο...

Όμως εμείς δεν διδαχθήκαμε απο την σόφια τους, δεν πήραμε τίποτε απο την διαχρονική εμπειρία τους..



Οι συμφορές του δανεισμού
(Περί του μη δειν δανείζεσθαι)
Συγγραφέας: Πλούταρχος
Μεταφραστής: Παπαπάνου Πολυξένη
Εκδόσεις: Νεφέλη


ΕΡΕΥΝΩ!!! ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ !!! ( What the Bleep Do We Know? )


:idea:


Συνημμένο:
.PNG
.PNG [ 560.28 KiB | 6516 προβολές ]






ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ - ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΜΗ ΔΕΙΝ ΔΑΝΕΙΖΕΣΘΑΙ


http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 7RzpIoPh7Q


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2012 9:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 4:57 pm
Δημοσιεύσεις: 1365
Παιδι μου manos 69@

Eυχαριστω που με κανεις παρεα εδω,,,εγω ειμαι ενας γερος ανθρωπος οσο ειναι και το βουνο,,,

Καταλαβαινεις τωρα εσυ γερονταματα,, η ψυχη θελει αλλα το σωμα ειναι αδυναμο δεν μπορει..

Λογω ηλικιας παιδι μου αν γραφω και καμια κουταμαρα...εεε να με συγχωρνας..

"Ο ερωτας και η ψυχη!"

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... wusuGALtGc

_________________
Νους Υγιης εν Σωματι Υγιει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλοσοφια για τη ζωη...!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 23, 2012 9:53 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 11:13 pm
Δημοσιεύσεις: 6683
Το δικαιολόγησες ....................έξυπνα . ;)



κι εγω γέρος είμαι .................και γερός σαν μεγάλο παιδί ..............και σέβομαι τους μεγάλους (όχι σε ηλικία μόνο )

αλήθεια ...............πόσο μεγάλος είσαι ??? ................να ξέρουν όσοι διαβάζουν



τουλάχιστον το να διαβάζει κανείς και τις μαλακίες μας .............δεν είναι κακό ............απόψεις είναι κι αυτές .........

και μάλιστα πιό σημαντικές από τις χρηματηστηριακές γνώσεις ................(αποψή μου )


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 140 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 188 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr