neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 194 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Επόμενο

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ?
ΝΑΙ.ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΝΕΑ ΧΑΜΗΛΑ. 33%  33%  [ 14 ]
ΝΑΙ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ 1500 ΜΟΝΑΔΕΣ. 14%  14%  [ 6 ]
ΟΧΙ,ΘΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΕΡΙΞ ΤΩΝ 1600. 17%  17%  [ 7 ]
ΟΧΙ.ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΝΩ... 36%  36%  [ 15 ]
Σύνολο ψήφων : 42
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 06, 2011 7:38 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 3:02 pm
Δημοσιεύσεις: 256
Σταύρο αν είχες μείνει σορτ από τότε που το λέγαμε θα είχες κλείσει σήμερα στο +2,5% και θα γέλαγες . Έχεις πιάσει την τάση τόσο καιρό και μπαινοβγαίνεις, μία στραβή και πάνε όλα στράφι . Μπορεί να έχουμε μια ανοδική αντίδραση τεχνικής φύσεως . Ποιος σας είπε ότι τα χρηματιστήρια πέφτουν κάθε μέρα ή ανεβαίνουν κάθε μέρα ;
Από την μία μιλάνε για ανδιάρθρωση και από την άλλη σήμερα έκαναν φιέστα . Εντελώς κόντρα με όσα ξέρουμε και ζούμε .
Είμαι πλέον σίγουρος ότι θα δούμε τον ΓΔ με τριψήφιο νούμερο . Η προσπάθεια τους να ωραιοποιήσουν καταστάσεις είναι απελπισμένη . Ο χρόνος περνάει δυστυχώς εις βάρος μας, τα δάνεια της τρόϊκας τρέχουν χωρίς να γίνεται τίποτα ουσιαστικό και τίποτα θετικό . Μέχρι και οι δαπάνες του κράτους αυξήθηκαν ...
Η μόνη λύση είναι η συνταγματική αναθεώρηση και άρση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων . Αν δεν γίνει αυτό δεν θα υπάρξει σωτηρία . Δεν θα μας σώσουν οι Ευρωπαίοι για να συντηρούν διεφθαρμένοι πολιτικοί τις κομματικές τους στρατιές . Μόνο η άρση της μονιμότητας θα λύσει τα προβλήματα μας . Θα χάσουν όλη την δύναμη τους οι κομματικοί μηχανισμοί, η εξουσία θα ελέγχεται και η κρατική μηχανή θα δουλέψει αποτελεσματικά .


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 8:30 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
@STAVROS7

Αν και δεν είχαμε ευκαιρία να τα πούμε Ιντερνετικά μέχρι τώρα, σε διαβάζω συχνά και πραγματικά στενοχωριέμαι όταν ακούω για ζημιές.

Το θέμα των Αγορών και πως κάποιος κερδίζει είναι μεγάλο. Θέλω μόνο να μεταφέρω μία εμπειρία μου στο τι δημιουργεί τη μεγαλύτερη ζημιά στα Παράγωγα σε όλους μας.

Πολλοί λένε και σωστά ότι οι Αγορές είναι ένας Μαραθώνιος και όχι 100 μέτρα κούρσα. Αλλά ξεχνούν τη σημαντικότερη διαφορά που έχουν τα δύο αγωνίσματα. Ο ρυθμός του αθλητή στην αρχή, στο μέσον, στο τέλος του Μαραθώνιου είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες της νίκης. Στα 100 μέτρα κούρσα αυτό έχει περίπου μηδενική αξία.

Τι θέλει να πει ο ποιητής με Χρηματιστηριακούς όρους ;

Στα παράγωγα το μέγεθος της έκθεσης κεφαλαίων σε ρίσκο πρέπει να είναι σταθερό για μεγάλα διαστήματα και να αυξάνεται μόνο εάν μετά από πολλές πράξεις ( 300 είναι το δικό μου μέτρο) υπάρχει κερδοφορία. Εάν υπάρχουν ζημιές, τότε αποχή από τις Αγορές για μεγάλο διάστημα με πλήρη αναθεώρηση του μηχανισμού που οδηγεί σε άνοιγμα θέσεων.

Η αυξομείωση του αριθμού των συμβολαίων που παίζει κάποιος ανάλογα με το διαθέσιμο υπόλοιπο του είναι με μεγάλη βεβαιότητα ο δρόμος προς την καταστροφή. Επίσης η αυξομείωση του μέγιστου αριθμού συμβολαίων που παίζουμε σε συνάρτηση με το μέγεθος της εκτίμησης μας για την Αγορά είναι τόσο δύσκολο να γίνει αποτελεσματικά που και αυτό καταλήγει στη καταστροφή για την πλειοψηφία των επενδυτών στα Παράγωγα.

Εξ ου και το αποτέλεσμα που λιγότερο από 10% των ατόμων κερδίζουν στα Παράγωγα, παρασυρόμενοι από τη μεγάλη δυνητική κερδοφορία που έχουν οι ελάχιστοι επενδυτές στη πράξη.

Καλημέρα !

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 8:11 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2009 10:10 pm
Δημοσιεύσεις: 5614
@STAVROS7

Τις εκτιμήσεις σου για την ΕΤΕ .

NBG National Bank of Greec... 1.83 +0.01 0.55%


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 10, 2011 8:20 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2009 10:10 pm
Δημοσιεύσεις: 5614
STAVROS7

Χάθηκες ;

Θα μας πεις για Ντίλιγκερ-Βόλλινγκερ; ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ;

ευχαριστώ....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 11, 2011 8:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 11:49 am
Δημοσιεύσεις: 2035
Τοποθεσία: Παιανία
HΡΘΑ!!!ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΦΟΣΙΩΘΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΖΗΜΙΕΣ!!!!!!!!!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΦΤΩΧΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ, ΕΙΠΑ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΣΤΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑΚΑ(ΦΩΤΟ) ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΗ ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΑΙΑΝΙΑΣ.
ΚΟΥΚΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ....

ΧΑΧΑΧ!!!!!!

ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΙΖΩ ΕΓΩ,ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΑΛΑΚΙΑ!
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ....ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ....!
ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ!
ΕΔΩ ΜΟΥ ΖΗΤΑΓΕ ΚΑΤΙ ΛΕΦΤΑ ΠΑΛΙΑ (ΚΑΝΑ 200 ΑΡΙ ΕΥΡΩ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ
ΧΑΑ ΚΑΜΜΙΑ 20.000 ΧΙΛΙΑΔΕΣ!

ΑΣΕ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ...

ΟΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ!
ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ????ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ???????ΟΧΙ!!!

ΜΗΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΕΓΩ ΛΕΦΤΑ?????????? :lol:

ΠΑΙΔΙΑ Η ΕΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 5.5......
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ,ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ........ ΝΑ ΧΑΣΩ!!!!!!!!!!!


Συνημμένα:
nai!.jpg
nai!.jpg [ 13.37 KiB | 5775 προβολές ]

_________________
Psi+ εν εξελίξει-Το νου σας...
Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 11, 2011 8:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
Καλησπέρα Σταύρο...

Κρίμα φίλε, και το πήγαινες καλά... :(

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 11, 2011 8:49 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 29, 2009 8:30 pm
Δημοσιεύσεις: 33
Γεια σου ρε μεγαλε Σταυρο,Χαιρομαι που εισαι παλι κοντα μας.Γι να δουμε η ετε θα κανει νεα χαμηλα; Θα εχει ενδιαφερων να δουμε που μας πανε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 11, 2011 9:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 8:13 am
Δημοσιεύσεις: 233
"Μα κανένας δε μου φταίει
για το χάλι μου
σπάσιμο θέλει το κεφάλι μου".Σ.Καζαντζίδης

Βάλε μυαλόοοοοοο και άσε τις μαλακίες νέοοοοοςς.

_________________
knocking on the heaven`s door


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 12, 2011 8:58 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 11:49 am
Δημοσιεύσεις: 2035
Τοποθεσία: Παιανία
OΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ,ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ....

ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΑ....

ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΕΛΕΓΑΝ...


OLA TA ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΩΣΤΑ....

_________________
Psi+ εν εξελίξει-Το νου σας...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ???ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΟΧΙ ?ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 14, 2011 1:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 11:49 am
Δημοσιεύσεις: 2035
Τοποθεσία: Παιανία
TO FORTELUS ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!!!!

Το Fortelus είναι εδώ με 7,5 εκατ μετοχές short (ΕΤΕ, Alpha, Eurobank, Πειραιώς) και ποντάρει στην αναδιάρθρωση
14/04/11 - 14:07


Ποντάρει στην αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους το Fortelus και αυξάνει short θέσεις σε Εθνική, Alpha, Eurobank και Πειραιώς
Στην αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους ποντάρει το γνωστό hedge funds Fortelus το οποίο συστηματικά χτίζει μεγάλες short θέσεις στις ελληνικές τράπεζες.

Δεν εξηγείται διαφορετικά η αύξηση των short θέσεων στην Εθνική, ούτε στην Πειραιώς.
Στην Alpha θεωρητικά θα μπορούσε να ποντάρει σε αύξηση κεφαλαίου αλλά Εθνική και Πειραιώς πρόσφατα ολοκλήρωσαν.
Το σχέδιο αρχίζει να γίνεται πιο περίπλοκο αλλά το Fortelus επιμένει και επιμένει πολύ.
Ως γνωστό διατηρεί μεγάλες short θέσεις στην Alpha bank 2,32 εκατ ευρώ την θέση αυτή την κρατάει σχεδόν σταθερή επί πολλές εβδομάδες.
Διατηρεί short θέση στην Eurobank με 2,35 εκατ μετοχές. Επίσης την διατηρεί για πολλές εβδομάδες.
Μέσα στον Μάρτιο άνοιξε short θέση και στην Πειραιώς 1,55 εκατ μετοχές.
Εσχάτως όμως το Fortelus στοχοποίησε και την Εθνική τράπεζα ανοίγοντας short θέση 1,26 εκατ μετοχές για να τις αυξήσει στα 1,3 εκατ μετοχές.
Τα ερωτήματα εύλογα και απορίες όλων είναι γιατί σε 4 τράπεζες short και το κυριότερο που ποντάρει;
Είναι ξεκάθαρο ότι το Fortelus πάει για μεγάλο κέρδος στο ελληνικό χρηματιστήριο.
Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι ποντάρει στην αναδιάρθρωση αυτό είναι λοιπόν το στοίχημα του Fortelus στην Ελλάδα.

Π. Λ.
http://www.bankingnews.gr

_________________
Psi+ εν εξελίξει-Το νου σας...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 194 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 57 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr