neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 100 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2013 12:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
thestat έγραψε:
Kαλησπέρα,
θα μπορούσα να έχω την εφαρμογή?


Καλησπέρα. Ασφαλώς και μπορείς, σου στέλνω ΠΜ με οδηγίες για την εγκατάσταση.

Καλωσήρθες στο NeoForum. :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2013 3:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 23, 2010 8:19 pm
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Χρήστο,
1)Γιατί στο πρόγραμμα παλιότερα βάζοντας τον κέρσορα του ποντικιού πάνω σ' ένα candlestick μας έδειχνε το υψηλο-χαμηλό-άνοιγμα-κλείσιμο της μετοχής, τώρα δεν μας τα βγάζει και βγάζει μόνο των δεικτών, μπορεί να διορθωθεί?
2)Δημιουργώ ένα χαρτοφυλάκιο και αρχίζω να περνάω πρώτα το κεφάλαιο και μετά τα πινακίδια, γιατί ενώ στα πινακίδια αναφέρω παρελθούσες ημέρες-τιμές αυτό στο γράφημα του χαρτοφυλακίου τα βγάζει την ημέρα δημιουργίας του χαρτοφυλακίου και όχι από την ημερομηνία που βάζω εγώ
3) Επίσης θα ήταν καλό να μπορούσαμε να διαγράφουμε κάποια πράξη του χαρτοφυλακίου (εισαγωγή μετρητών - αγοραπωλησιών) ΄στην οποία κάναμε λάθος κατά τη σύνταξη
Στη διάθεση σου για περισσότερες πληροφορίες...

_________________
"Είναι πολύ δύσκολο ......το εύκολο κέρδος"


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2013 9:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Γεια σου Φοίβο,

1) Δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό που αναφέρεις, στα γραφήματα μετοχών εξακολουθούν να παρουσιάζονται υψηλό, χαμηλό, άνοιγμα κλπ. Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο σφάλμα στο πρόγραμμα, μήπως δεν το πρόσεξες καλά;

2) Το γράφημα χαρτοφυλακίου ως πρώτη ημέρα έχει την ημέρα δημιουργίας του, για αυτό και οι αγορές μετοχών με παλιότερη ημερομηνία ουσιαστικά επηρεάζουν τον δείκτη χαρτοφυλακίου (Δ.χα) της τελευταίας καταχωρημένης συνεδρίασης. Το ίδιο ισχύει και για τις λογιστικές καταστάσεις, αυτές ξεκινάνε επίσης από το έτος δημιουργίας. Ξέρω ότι για ορισμένους θα ήταν πιο βολικό να μπορούν ελεύθερα να τροποποιούν αυτά τα στοιχεία, αλλά φοβάμαι ότι ίσως κάτι τέτοιο μπερδέψει την κατάσταση για τους υπόλοιπους.

Κάποια στιγμή θα το δω καλύτερα το όλο θέμα.

3) Έχεις δίκιο για τη διαγραφή, είναι κάτι που επίσης θέλω να κάνω στο μέλλον. Προς το παρόν, σε περίπτωση π.χ. λανθασμένης εισαγωγής μετρητών, θα μπορούσε κάποιος να κάνει "αντιλογισμό" εισάγοντας μια αρνητική τιμή; Ή στο θέμα της αγοράς μετοχών να κάνει μια αντίστοιχη πώληση με τους ίδιους όρους που έκανε την αγορά.

Τις επόμενες ημέρες θα προσθέσω και την εμφάνιση "διαδοχικών ανοδικών και πτωτικών συνεδριάσεων", νομίζω είναι κάτι που το είχες θίξει εσύ παλιότερα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 20, 2013 11:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Φοίβο, τελικά έχεις δίκιο για το θέμα των γραφημάτων και τον κέρσορα του ποντικιού. Πρόσεξα σήμερα σε έναν υπολογιστή με διαφορετικό λειτουργικό Windows ότι δεν εμφανίζονται στοιχεία όπως κλείσιμο, υψηλό κλπ, παρά μόνο οι δείκτες. Είναι κάτι που με παραξένεψε και θα το ψάξω τις επόμενες ημέρες να δω αν μπορώ να το διορθώσω.

Επιπλέον, από αύριο θα κάνω μια προσπάθεια ώστε να συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα και οι τιμές των δικαιωμάτων που διαπραγματεύονται (π.χ. ΑΛΦΑΔ), μόνο που το ιστορικό τιμών τους δε θα είναι πλήρως ενημερωμένο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 9:33 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 23, 2010 8:19 pm
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
xaaos έγραψε:
Φοίβο, τελικά έχεις δίκιο για το θέμα των γραφημάτων και τον κέρσορα του ποντικιού. Πρόσεξα σήμερα σε έναν υπολογιστή με διαφορετικό λειτουργικό Windows ότι δεν εμφανίζονται στοιχεία όπως κλείσιμο, υψηλό κλπ, παρά μόνο οι δείκτες. Είναι κάτι που με παραξένεψε και θα το ψάξω τις επόμενες ημέρες να δω αν μπορώ να το διορθώσω.

Επιπλέον, από αύριο θα κάνω μια προσπάθεια ώστε να συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα και οι τιμές των δικαιωμάτων που διαπραγματεύονται (π.χ. ΑΛΦΑΔ), μόνο που το ιστορικό τιμών τους δε θα είναι πλήρως ενημερωμένο.

Σ' εμένα διαπίστωσα χωρίς να κάνω κάτι πως επανήλθαν κανονικά, δεν ξέρω τι έγινε.....

_________________
"Είναι πολύ δύσκολο ......το εύκολο κέρδος"


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 5:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό το θέμα με τον κέρσορα στα γραφήματα, και στα δικά μου windows 7 σήμερα το δείχνει κανονικά...

Από σήμερα, οι φίλοι του προγράμματος μπορούν να συμπεριλαμβάνουν στα χαρτοφυλάκιά τους τα δικαιώματα ΑΛΦΑΔ, ΜΙΓΔΟ1 και ΜΙΓΔΟ2. Το ίδιο θα γίνεται και με τα δικαιώματα των ΕΤΕ - ΠΕΙΡ, ίσως και τα warrants, όταν με το καλό αυτά ξεκινήσουν.

Έκανα επίσης μια προσθήκη με βάση αυτό που ζητούσε ο Φοίβος, ελπίζω να το προσέγγισα σωστά τουλάχιστον: στα Ιστορικά Τιμών θα εμφανίζονται στα χρώματα ημερήσιας μεταβολής αριθμοί που θα υποδεικνύουν τις διαδοχικές ανοδικές ή πτωτικές συνεδριάσεις (όταν είναι από 3 και πάνω). Επιπλέον, στα Στατιστικά μπήκε η σχετική κατηγορία όπου και προβάλλονται οι μετοχές με τις περισσότερες διαδοχικές ανοδικές ή πτωτικές συνεδριάσεις.

Τέλος, έβαλα και μια νέα φόρμα με την ένδειξη Παρουσιάσεις, η οποία θα λειτουργεί ως "σελιδοδείκτης" για επιλεγμένες παρουσιάσεις οι οποίες θα ανοίγουν στον browser σας. Σε πρώτη φάση έβαλα π.χ. τα περιοδικά του Συνδέσμου Επενδυτών και Διαδικτύου (ΣΕΔ), κάποια βίντεο του Νίκου Οικονομόπουλου κλπ.

Καλή συνέχεια!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 6:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 23, 2010 8:19 pm
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
xaaos, αυτό που αναφέρεις: "στα Ιστορικά Τιμών θα εμφανίζονται στα χρώματα ημερήσιας μεταβολής αριθμοί που θα υποδεικνύουν τις διαδοχικές ανοδικές ή πτωτικές συνεδριάσεις (όταν είναι από 3 και πάνω)" είναι πάρα πολύ καλό, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Κάτι ακόμα: Στα στατιστικά που έβαλες τις διαδοχικές ανοδικές ή πτωτικές συνεδριάσεις, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει, να μας βγάζει το την τιμή του υψηλού-χαμηλού ή του κλεισίματος της πρώτης ημέρας και το ποσοστό που χάνει ή κερδίζει από την τρίτη ημέρα και μετά.

_________________
"Είναι πολύ δύσκολο ......το εύκολο κέρδος"


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 6:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 23, 2010 8:19 pm
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Χρήστο, θα σου δώσω και έναν δείκτη ο οποίος βασίζεται στο ATR, προκειμένου να μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε ως Κυλιόμενη διακοπή. Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι, τα υπόλοιπα αν θέλεις στα στέλνω στο e-mail σου...

_________________
"Είναι πολύ δύσκολο ......το εύκολο κέρδος"


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2013 6:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Φοίβο, μπορείς να γράψεις ελεύθερα κι εδώ, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Η δημόσια συζήτηση είναι καλύτερη και μένει για μελλοντικές αναφορές σε όποιον ενδιαφέρεται.

Αυτό που λες για τις διαδοχικές (τιμές και απόδοση) είναι εύκολο και θα το υλοποιήσω.

Τον δείκτη ATR δεν τον γνωρίζω, ούτε ξέρω τι είναι η "κυλιόμενη διακοπή". Αν δεν είναι κάτι πολύπλοκο, τότε με ενδιαφέρει, γιατί όχι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 22, 2013 8:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 23, 2010 8:19 pm
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
xaaos καλημέρα, ATR : Average True Range (Πραγματικό εύρος Τιμών) Είναι νομίζω εύκολο να υπολογιστεί. Με μια έρευνα στο διαδίκτυο θα το βρεις αμέσως. Τώρα το Κυλιόμενο Stop, είναι ένα Stop που καθημερινά, ανάλογα με τη δραστηριότητα των τιμών, αλλάζει τιμή και πλησιάζει την τιμή ανάλογα με τον συντελεστή που θα του δώσεις π.χ. Stop Loss πιο σφικτό για διαφύλαξη κερδών (συντ μικρός) και πιο μεγάλο για ν' αφήσουμε το trade να εξελιχθεί (συντ μεγάλος).

_________________
"Είναι πολύ δύσκολο ......το εύκολο κέρδος"


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 100 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 130 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr