neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 100 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 01, 2011 10:58 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Φεβ 07, 2011 9:22 pm
Δημοσιεύσεις: 10
Συγχαρητήρια για τη δουλειά σου.
Κάποιες παρατηρήσεις και ερωτήσεις για διευκρίνιση:
- στα στατιστικά αναφέρεις "διακύμανση" και "μέση διακύμανση". Μπορείς να μου εξηγήσεις σε τι αναφέρονται? Πως υπολογίζεις την διακύμανση και πως τη μέση διακύμανση? Επίσης παρατηρώ κάποιες ακραίες τιμές που δεν ξέρω σε τι αντιστοιχούν. (πχ διακύμανση ΜΟΗ 50 ημ στις 31/3 ήταν 1.192.883% ????)
- ο συντελεστής βήτα είναι προς τον ΓΔ? και σε αυτό επίσης παρατηρώ κάποιες ακραίες τιμές (πχ βήτα ΕΤΕ 500 ημ στις 31/3 ήταν 15.321,13????)
- η τάση πως ορίζεται και πως την υπολογίζεις?
- τα δεδομένα αποθηκεύονται στον υπολογιστή μας? Υπάρχει δυνατότητα να εξαχθούν σε csv για περαιτέρω επεξεργασία?
Ευχαριστω και συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά σου.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 01, 2011 11:56 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Nasta καλησπέρα, ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Σου είναι εύκολο να μου στείλεις μέσω email τα 2 screenshot με τις φόρμες όπου εμφανίζονται οι ακραίες τιμές της ΜΟΗ και της ΕΤΕ;

Ως διακύμανση υπολογίζω την ποσοστιαία διαφορά ανάμεσα στην υψηλότερη και τη χαμηλότερη τιμή μιας περιόδου.

Ως μέση διακύμανση θεωρώ το μέσο όρο των ημερήσιων διακυμάνσεων μιας περιόδου.

Ο συντελεστής βήτα είναι προς το γενικό δείκτη όπως σωστά έγραψες.

Για την τάση τιμής, προσδιορίζω τη γραμμική τάση (y=a+bx) της τιμής με τη μέθοδο των ελαχίστων τετραγώνων. Το b είναι η κλίση της γραμμής, το οποίο διαιρώ δια του μέσου όρου των τιμών της επιλεγμένης περιόδου (αυτό το κάνω για να απεικονίζεται η τάση σε ποσοστιαία μορφή).

Ναι, τα δεδομένα αποθηκεύονται στον υπολογιστή σας και εννοείται ότι δεν έχω καμιά απολύτως πρόσβαση σε αυτά (το γράφω και στις Σύντομες Οδηγίες εξάλλου). Πηγαίνοντας στο μενού "Το πρόγραμμα > Δημιουργία backup" τα δεδομένα αυτά αντιγράφονται σε άλλη θέση φακέλου ως αντίγραφο ασφαλείας, ο φάκελος αυτός ανοίγει και μπορείς να αντιγράψεις αν θέλεις για ασφάλεια αυτά τα αρχεία σε έναν εξωτερικό δίσκο ή USB Flash κλπ.

Εξαγωγή σε csv για την ώρα δεν έχει, ωστόσο το μελετώ. Μπορείς πάντως εύκολα να αντιγράψεις τα δεδομένα των πινάκων των φορμών (π.χ. το Ιστορικό Τιμών), πατώντας μέσα σε αυτό Ctrl + A, στη συνέχεια Ctrl + C (αντιγραφή) και να επικολλήσεις τα δεδομένα π.χ. σε ένα αρχείο Excel, Word, Notepad κλπ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 03, 2011 11:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Χαίρετε,

για τις επόμενες ημέρες ετοιμάζω δύο ακόμα προσθήκες που πιστεύω θα τις βρείτε ενδιαφέρουσες!

Συγκεκριμένα:

1) Από τις Επιλογές μπορείτε εκτός από τη διάρκεια των 3 Κινητών Μέσων, να επιλέγετε και το αν θα είναι απλοί μέσοι ή εκθετικοί.

Εικόνα

2) Επίσης από τις Επιλογές, θα μπορείτε στο εξής να ορίζετε εσείς τη χρονική διάρκεια των στατιστικών, είτε δίνοντας το πλήθος των συνεδριάσεων, είτε ορίζοντας μια σταθερή ημερομηνία αναφοράς. Π.χ. βάσει των επιλογών του παρακάτω screenshot, στις 3 πρώτες κατηγορίες στατιστικών θα λαμβάνονται υπόψιν οι τελευταίες 30, 50 και 80 συνεδριάσεις, και στις 3 επόμενες κατηγορίες οι συνεδριάσεις από την 2/1/2008, την 2/1/2009 και 4/1/2010 μέχρι σήμερα.

Εικόνα


Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 13, 2011 7:41 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 12:47 pm
Δημοσιεύσεις: 35
Καλησπερα.
Ειναι δυο μερες τωρα (χθες και σημερα) που δεν μπορω να κανω ενημερωση τιμων, χθες το καταφερα γυρω στις 10 το βραδυ, σημερα ακομα οχι.
Κανω κατι λαθος ή υπαρχει καποιο προβλημα;;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 13, 2011 11:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
raoul, καλησπέρα, μέχρι αυτό το Σ/Κ θα καθυστερούν οι τιμές γιατί προσπαθώ να επικαιροποιήσω τα δεδομένα του προγράμματος με τις πρόσφατες αλλαγές που γίνανε στην κατηγοριοποίηση των εταιρειών. Συνάμα, με την ευκαιρία "σαρώνω" όλες τις μετοχές για να διορθώσω λάθη σε κατηγορίες και αριθμούς μετοχών που διαπραγματεύονται. Θεώρησέ τα αυτά ως... "παιδικές ασθένειες" του προγράμματος. :D

Το update με την επικαιροποίηση των δεδομένων πιστεύω θα είναι έτοιμο το Σ/Κ. Για την ώρα, οι σημερινές τιμές λογικά είναι στη διάθεσή σας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 14, 2011 8:32 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 12:47 pm
Δημοσιεύσεις: 35
Καλημερα.
Τι να πω φίλε μου, η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να αισθανομαι και καπως ασχημα με το μερακι που βγαζεις και με την βοηθεια που προσφερεις σε ολους μας.
Να εισαι καλα!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 04, 2011 9:51 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 3:44 pm
Δημοσιεύσεις: 9
Καλησπέρα κι από μένα, πολύ καλή η δουλειά που κάνεις φίλε Muradeen, μπορείς να πεις και δυο τρία τεχνικά λόγια αν δε σε πειράζει; Σε ποια γλώσσα προγραμματισμού το αναπτύσσεις, τί βάση δεδομένων χρησιμοποιείς κλπ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 05, 2011 8:19 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Για τους παλαιότερους, όπως βλέπετε άλλαξα το nickname μου.

raoul έγραψε:
Τι να πω φίλε μου, η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να αισθανομαι και καπως ασχημα με το μερακι που βγαζεις και με την βοηθεια που προσφερεις σε ολους μας.


Don't mention it, είναι το χόμπι μου και μου αρέσει που ασχολούμαι :) Μακάρι να είχα τους οικονομικούς πόρους και κυρίως τις γνώσεις για να δημιουργήσω κάτι πιο επαγγελματικό.

Ίσως στο μέλλον κι αν τελικά κάποτε η αγορά μας ανακάμψει. Εξάλλου, όταν ξεκινούσα να γράφω το πρόγραμμα το 2002, δεν είχα φανταστεί ότι θα έφτανα στο σημείο να το μοιραστώ με άλλους χρήστες. Στην αρχική του μορφή, το πρόγραμμα αποτελούνταν από 2-3 απλές φόρμες, με κατάλογο μετοχών και χαρτοφυλακίων, ενώ τις τιμές (μόνο κλεισίματος) τις περνούσα manually στο χέρι, και φυσικά όχι όλων, αλλά μόνο των 5-6 που παρακολουθούσα.


drmanos έγραψε:
μπορείς να πεις και δυο τρία τεχνικά λόγια αν δε σε πειράζει; Σε ποια γλώσσα προγραμματισμού το αναπτύσσεις, τί βάση δεδομένων χρησιμοποιείς κλπ;


Αγαπητέ φίλε, καταρχήν να πω ότι δεν είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής, ούτε έχω σπουδάσει (δυστυχώς) το αντικείμενο.

Ότι έγινε, προέκυψε από προσωπική ενασχόληση, διάβασμα και εφαρμογή. Έχω περάσει ατελείωτες ώρες κάνοντας εξαντλητική αποσφαλμάτωση στο πρόγραμμα, καθώς σε κάτι τέτοια είμαι τελειομανής.

Το πρόγραμμα είναι γραμμένο σε γλώσσα Visual Basic.NET 2010. Δεν χρησιμοποιώ κάποια βάση δεδομένων, καθώς τότε που ξεκίνησα τη δημιουργία του, η μόνη σχέση που είχα με βάσεις δεδομένων ήταν η Access, κι αντί αυτής προτίμησα απλώς να δημιουργήσω μια δική μου δομή βάσης δεδομένων, βασισμένη στους κλασικούς διδιάστατους και τριδιάστατους πίνακες προγραμματισμού (π.χ. Dim Pinakas(x,a,y) as single)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 11, 2011 12:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μπορεί το ΧΑΑ να έχει υποχωρήσει στα χαμηλά 15ετίας, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εγκαταλείπουμε τα χόμπι μας.

Όσοι φίλοι ακόμα ασχολούνται με το πρόγραμμά μου, μπορούν πλέον να εκτυπώνουν τα χαρτοφυλάκιά τους, καθώς και τις λογιστικές καταστάσεις τους (αν φυσικά αντέχετε ακόμα να τις αντικρύσετε :twisted: ).

Υπενθυμίζω ότι το προγραμματάκι είναι δωρεάν για κάθε ενδιαφερόμενο, αν θέλετε να το δοκιμάσετε στείλτε μου απλώς ένα π.μ. με το email σας, ή στην διεύθυνση info@xaaosfund.gr.

Καλό βράδυ!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 20, 2011 12:25 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Στο πρόγραμμα πρόσθεσα τον δείκτη MACD.

Ως προεπιλεγμένη διάρκεια ημερών για τους δύο εκθετικούς μέσους που χρησιμοποιούνται για τον προσδιορισμό του έβαλα τις 12 και 26 ημέρες και για τη δημιουργία της γραμμής σηματοδότησης (MACD trigger line) τις 9 ημέρες.

Φυσικά οι χρήστες μπορούν να ορίσουν τη διάρκεια ημερών για τους μέσους που αυτοί επιθυμούν στις "Επιλογές του προγράμματος".

Περισσότερες πληροφορίες έχω συμπεριλάβει στις "οδηγίες χρήσης".

Εικόνα

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 100 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 100 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr