neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Είμαι κι εγώ Έλληνας!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 03, 2012 10:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα
Είμαι κι εγώ Έλληνας!


Στήριξη στην Ελλάδα προσφέρουν Ευρωπαίοι πολίτες-κυρίως Γάλλοι- καταθέτοντας αιτήσεις προκειμένου να αποκτήσουν την ελληνική υπηκοότητα.


Η κίνηση αυτή, γνωστή ως "Κίνημα της Νάντης", ξεκίνησε μετά τη Σύνοδο των Κανών με σλόγκαν "Είμαι κι εγώ Έλληνας" και με κοινό αίτημα την επιθυμία ευρωπαίων πολιτών να λάβουν την υπηκοότητα ως μια έμπρακτη, συμβολική συμπαράσταση στα δεινά των Ελλήνων που βρίσκονται στο κέντρο της κρίσης, αναφέρει το lifo.gr.

Σύμφωνα με δηλώσεις του εκπροσώπου τύπου της πρεσβείας μας στο Παρίσι, υπάρχουν ήδη 180 αιτήματα για υπηκοότητα στα ελληνικά προξενεία και τα περισσότερα από αυτά έφτασαν την περίοδο των Κανών δηλώνοντας την αλληλεγγύη τους στην Ελλάδα. Ανάμεσα σε αυτούς που έχουν υπογράψει το κείμενο "Η έκκληση της Νάντης" είναι και η Γαλλίδα συγγραφέας Κατρίν Ντεμπισί η οποία πριν από τρία χρόνια απέκτησε σπίτι στο νομό Χανίων και εκφράζει τη συμπαράσταση της λέγοντας μεταξύ άλλων: " Μου αρέσει πολύ η Ελλάδα, η φιλοσοφία της και ο χαμογελαστός λαός της...Δεν μου άρεσε η στάση της Ευρώπης και η έλλειψη σεβασμού προς την Ελλάδα".

Στο κείμενο υποστήριξης το οποίο έχει αναρτηθεί στη ιστοσελίδα jesuisgrec.blogspot.com υπάρχει η αίτηση για την απόκτηση ελληνικής υπηκοότητας και αναφορές και την έλλειψη οράματος και τη δικτατορία των αγορών. Επισημαίνεται ότι "η ανθρωπότητα οφείλει στο ελληνικό έθνος διότι έδωσε στην Ευρώπη τον πρώτο σπόρο μιας άμεσης δημοκρατίας βασισμένης ακριβώς στην κατάργηση των χρεών και στη χειραφέτηση των πολιτών από τη δουλεία τους".

http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id= ... 108&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr