neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3428 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341 ... 343  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 9:21 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2011 12:10 pm
Δημοσιεύσεις: 59
Καλησπερα σε ολους.

Γραφεται νεα βιβλιογραφια ακομα και σε βασικες αρχες πτωχευτικου, τραπεζκου,συναλλακτικού,αστικου, ευρωπαικου και διακρατικου δικαιου.

Το οτι η Ελλαδα ηταν ο πιο αδυναμος κρικος δεν σημαινει πως η χωρα μας ηταν το προβλημα...το ντομινο και η συνολικη διαχειριση της κρισης αποδεκνυουν περιτρανα οτι οι πολιτικοι-πρακτορες-ασχετοι εφεραν εις περας συγκεκριμενους σχεδιασμους.

Το οτι η Ελλαδα ηταν-ειναι σοβιετ ειναι αναντιρρητο. Η "προσπαθεια" της ΕΕ-Ναζί να το αλλαξουν σε 2 και 3 χρονια δεν υπαρχει πουθενα σε καμια βιβλιοθηκη ή εμπειρια...τολαχιστον στην Ευρωπη και τουλαχιστον από τον Α Παγκοσμιο πολεμο.

Η Κυπρος πριν 1 χρονο πηρε το ok να μπει στην ΕΕ... απο τους ιδιους που τωρα την ονομαζουν οικονομια-καζινο.....φυσικα και για την Ελλαδα ήξεραν.

Το ζητημα βιωσιμοτητας και η εθνική στοχοποιηση μελων της ΕΕ δεν ηταν ΠΟΤΕ οικονομοτεχνικό, ειναι πολιτικο και γεωπολιτικό...τουλαχιστον από την πρωτη πετρελαικη κριση και μετα.

εδιτ: κε Δαντη το eur-usd τωρα παει για 1.40 ή για 1.23?


Τελευταία επεξεργασία από metal1979 και Τρί Μαρ 26, 2013 9:32 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 26, 2013 9:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 4:57 pm
Δημοσιεύσεις: 1365
"κανε μου εσυ προφητη να σου κανω εγω πλουσιο"
Ολοι μας προσπαθουμε να γινουμε προφητες,,,με αυτα που συμβαινουν στο διεθνες περιβαλλον..υπαρχει η κοινη λογικη ο παραλογισμος αλλα και η δημιουργικη
φαντασια,,,επιλεγω το τελευταιο,διοτι ετσι πιστευω μπορει καποιος να προσεγγιση την πραγματικοτητα,,,

Ειναι σε ολους μας γνωστο το οτι ολες οι χωρες τις ΕΕ (η χωρα μας ειναι ειδικη περιπτωση) ζουσαν εδω και 30,40 χρονια πολυ πανω απο τα ορια τους,,,
Κρατος προνοιας,κρατος αναξιοκρατιας,κρατος που με δανεικα ζουσε τους πολιτες του,κρατος που ανεχεται τη φοροδιαφυγη (κλοπη)
Ειναι επισης γνωστο κατι τετοιο δεν συμβαινει στις ΗΠΑ,,,το μεγαλυτερο εγκ
λημα στις ΗΠΑ ειναι η φοροδιαφυγη,και γι'αυτο καταδικαστηκε ο ΑΛ ΚΑΠΟΝΕ.

Τωρα ηρθε η ωρα της αληθειας για τις χωρες τις ΕΕ..ποιοι θα πληρωσουν το μαρμαρο..οχι παντως μονο οι μικροι (λαος) ερχονται μεγαλες ανατροπες στο παγκοσμιο
πολιτικο&οικονομικο ΣΥΣΤΗΜΑ!!!

Ερχονται τετοιες ανατροπες που ουτε ο Νουριελ Ρουμπινι μπορει να δωση απαντηση,θα δουμε παραδοσιακα καστρα/καταφυγια φοροκλοπης μαυρο χρημα κλπ να καταρρευσουν!!!
Οσοι δεν κατανοησουν (αντιληφθουν) την νεα ταξη αυτο που ερχεται, τοτε θα μεινουν ξυπολυτοι στα αγκαθια,,,

Για τη χωρα μας,ο βασιλιας ηταν γυμνος,πολυ απλα φορουσε μια μπερτα και καλυπτε την γυμνια του,,,με το που φυσιξε ο αερας φανηκε σε ολο της το μεγαλειο η γυμνια του,,,

No comments,,,

ΥΓ,φυσικα και αγαπω τη χωρα μου,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ασκω την καλοπροαιρετη κριτικη,,,

_________________
Νους Υγιης εν Σωματι Υγιει


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 9:30 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:11 am
Δημοσιεύσεις: 403
Πάνο όλα καλά. Αλλά αυτό που καταλαβαίνω εγώ, ειδικά από τα τελευταία γεγονότα της Κύπρου, είναι ότι η οικονομική μάχη είναι μεταξύ Μαμούθ, Τιτάνων και τελοσπάντων πολύ τεράστιων. Απλά οι λιγότερο "μεγάλοι" οικονομικά μπήκαν στη μέση της μάχης και τις τρώνε από παντού. Το θέμα πλέον έχει ξεφύγει από τη γεωπολιτική σφαίρα. Εκεί πάλι μάχη τιτάνων θα γίνει. Ποιός θα μαζέψει τα πιο πολλά για τα επόμενα 100 χρόνια είναι το θέμα. Και εκεί ακριβώς καταρρέει το σύστημα. Ειδικά το Γερμανικό. Δεν θα πάει πολύ αυτή η δουλειά και φαίνεται ξεκάθαρα. Ούτε οι κινέζοι δεν μπορούν πια να ζουν για να δουλεύουν. Έτσι αυτοκτονούσαν στην foxconn.
Παρεμπιπτόντως, κάτι το οποίο δεν αναφέρεται πουθενά στα μέσα ενημέρωσης είναι αυτά που γίνονται στην Ουγγαρία. Στην Ουγγαρία περνούν καθημερινά νόμοι και διατάγματα τα οποία σε παραλογισμό έχουν περάσει τη χούντα του 67-73 στην Ελλάδα σε δημιουργικότητα. Έτσι για παράδειγμα, ένας από τους επίμαχους νόμους προβλέπει ότι "το κομουνιστικό κόμμα γίνεται πλήρως παράνομο και διώκεται ποινικά καθώς επίσης απαγορεύεται η συνάθροιση των πολιτών..." και ο πιο σημαντικός κατά την άποψή μου είναι ότι "πληροφόρηση στη βουλή για το νομοθετικό έργο θα γίνεται μόνο επί των προθέσεων της κυβέρνησης. Κατά τα λοιπά το περιεχόμενο των νόμων θα γίνεται γνωστό αφού ψηφιστούν οι προθέσεις". Ουσιαστικά δηλαδή θα λέει ο πρωθυπουργός "θέλουμε να μειώσουμε το χρέος" η βουλή θα το ψηφίζει και μετά ο νόμος θα λέει "μειώνουμε το μεροκάματο στο 1 ευρώ και κατάσχονται όλες οι καταθέσεις".
Τώρα αν θυμάμαι καλά, με δεδομένο ότι αυτό έχει γίνει ουσιαστικά, αλλά με πιο ήπια μορφή στην ΕΕ, η περίπτωση μου θυμίζει τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο. Η Ρωσσία συνεργάστηκε με τη Γερμανία για να μπορέσει να επεκταθεί και στο τέλος η Ρωσσία έγινε Σοβιετική Ένωση και η Γερμανία έχασε τον πόλεμο.

_________________
Το να είναι κάποιος γίδι δε με απασχολεί. Αλλά το να προσπαθεί να με πείσει ότι είμαι κι εγώ γίδι για να μην αισθάνεται μόνος του, με εξοργίζει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 9:47 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
θα το επαναλάβω για την ΕΕ.

- Εχει το 7% του παγκόσμιου πληθυσμού
- εχει το 25% της παγκόσμιας παραγωγής
- κατέχει το 50% της παγκόσμιας κοινωνικής δαπάνης.

Ποιος "μαλαξ" θα συνεχίσει να πληρώνει-χρηματοδοτεί το τελευταίο. ?

φουφου
- Μέχρι προχθές μας έφταιγε ο γείτονας που ειχε μεγαλυτερο σπιτι, Mercedes κλπ και μας κοιτουσε αφ υψιλού...ο φουστης... απο που τ΄αρπαξε...
- μετά μας εφταιγε ο Μπομπολας και ο Κοκκαλης που επειαραν οοοοοοοοοοοοοοοοολες τις δουλειές...
- μετα ο ΓΑΠ
- μετα οι 300

και απο τοτε η η Μερκελ-Σοιμπλε.

μάλλον η κουτρα μας φταίει και κανείς άλλος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 3:06 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2011 12:10 pm
Δημοσιεύσεις: 59
@ xanodos,

Δεν υπαρχει ΕΕ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 5:40 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 11, 2009 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 556
Από την μία είμαστε οικονομική ένωση άρα ελεύθερη διακίνηση προιόντων (όχι δασμοί), αλλά από την άλλη δεν είμαστε μία οικονομία αλλά πολλές εθνικές οικονομίες που η μία οφείλει στην άλλη. Από την μία η εε σχεδιάζει ως ενιαία οικονομία τί προιόντα θα αναπτυχθούν σε ποιο μέρος, δίνοντας επιδοτήσεις και χαράζοντας πολιτική και από την άλλη κατηγορεί τις χώρες μέλη όταν αποτυχαίνει η πολιτική αυτή. Από τη μία είμαστε οικονομική ένωση, από την άλλη οι καταθέσεις εξαρτούνται από το σε ποια χώρα και σε ποια τράπεζα τα έχεις.. το τελευταίο είναι γενική αντίφαση της δήθεν παγκοσμιοποιημένης οικονομίας. Η οικονομία της γερμανίας είναι βασισμένη στο να πουλάει ακριβά προιόντα με σκληρό νόμισμα ενώ οι οικονομία της ελλάδας να πουλάει φτηνά αγροτικά προιόντα, οπότε πλητεται με το σκληρό νόμισμα.
Είμαστε ένωση δλδ όταν συμφέρει τους γερμανούς αλλα είμασε ανεξάρτητες οικονομίες όταν η ένωση δεν τους συμφέρει.

Να τελειώσει αυτό το αστείο και να ξαναγυρίσει ο καθένας στο καβούκι του, εκτός αν αποφασίσουν να κάνουν σοβαρή ένωση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 8:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 10:37 pm
Δημοσιεύσεις: 1565
Νομιζω ότι ο Μιρα συνοψισε σωστα το τι γινεται τωρα..Η Ευρωζώνη δεν ηταν λάθος εγχειρημα, Οι τωρινοι ηγέτες τα εκαναν χάλια, και την εφεραν εδω..δεν υπάρχουν Κολ, Μιτεραν, Σμιτ κλπ ..Γιαυτο και βλεπουμε αστεια πράγματα..
Μεταλ ΠΗΓΕ το ευρω προς το 1.40 οταν το ελεγα..το ότι τωρα πεφτει, ειναι λογικο με οσα κανουν..κα μαλιστα δεν ειναι θεμα ευρω, αλλα εμπιστοσυνης στην ευρωζώνη μετα το κουρεμα καταθέσεων.Τωρα αν καποιος έχει παρει θεση μακροπροθεσμη , θα του εχουν ¨χτυπησει" 10 φορές τα μαρτζιν πριν παει προς την πλευρα που θελει. Δεν αρκει να λεμε το ευρω θα πέσει, ή ο SP500 θα ανέβει..χωρις τον παραγοντα χρόνο.
Αλλιως , ειμαστε ολοι σωστοι..πχ ελεγα για τον SPX θα πέσει μεσαστο τριμηνο και δεν εγινε. Φυσικα και θα πέσει καποια στιγμη, μπορει και αυριο, αλλα αυτο δεν σημαινει ότι τοπιασα. Ετσι και με το ευρω. Οσο στηριζαν την ευρωζωνη , εστω κουτσα στραβα, ηταν φανερο ότι ειχε πανω το ευρω. Τωρα αρχισαν οι σαχλαμάρες με την κυπρο, οι οποιες, είναι και αυτες που ριχνουν το ΧΑΑ..φευγουν κεφαλαια που ειχαν μπει πολυ προσφατα εξαιτίας της ξανα - αυξησης του country risk - το κινδυνος χωρας είναι ατυχής μεταφραση.
Αρα τωρα το ευρω παει για 1.20 και βλέπουμε, εκτος αν κανει κατι η ΕΚΤ και ξανασώσει την euroland. Αν εκανε το καθηκον της ως τελευταιος πιστωτής , οπως όλες οι Κεντρικες τράπεζες , η Κυπρος θαχε σωθει. Και όχι μονο η Κυπρος.
Εκει είναι το βασικο παιγνιο δυναμης των Γερμανών.

_________________
*τα παραπάνω δεν αποτελούν προτροπες ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.

Dr. Πάνος Δάντης, DBA,CEFA,CAM


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 27, 2013 11:47 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:11 am
Δημοσιεύσεις: 403
fufutos έγραψε:
φουφου
- Μέχρι προχθές μας έφταιγε ο γείτονας που ειχε μεγαλυτερο σπιτι, Mercedes κλπ και μας κοιτουσε αφ υψιλού...ο φουστης... απο που τ΄αρπαξε...
- μετά μας εφταιγε ο Μπομπολας και ο Κοκκαλης που επειαραν οοοοοοοοοοοοοοοοολες τις δουλειές...
- μετα ο ΓΑΠ
- μετα οι 300

και απο τοτε η η Μερκελ-Σοιμπλε.


Κοίτα, επειδή εγώ ήμουν ο γείτονας (αν και δεν κοιτούσα αφ υψηλού) δεν θα το σχολιάσω περαιτέρω. Αλλά για τους μεγαλοεπιχειρηματίες τα ξέρουμε όλοι πολύ καλά. Και είναι αντικειμενικό ότι τόσα λεφτά δε γίνονται με τίμιο τρόπο. Εκτός κι αν είσαι ο Σόρος και τα βγάζεις από hedge funds :) . Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ο Κόκκαλης που λες ή ο Μπόμπολας έχουν να κάνουν με τέτοια αλλά ας το αφήσω κι αυτό ασχολίαστο. Ο ΓΑΠ δε μας έφταιξε σε τίποτα; Οι 300, ούτε αυτοί; Και πες μου ότι διαφωνείς ότι αυτά που κάνουν οι Μέρκελ και Σόιμπλε είναι αρρωστημένα. Εδώ ξεχειρίζουν το σπίτι της Λαγκάρντ οι μπάτσοι. Μήπως να αμφισβητήσουμε και αυτό; Πολύ καλός είσαι φίλε μου. Κοίτα και με λίγη υποψία τα πράγματα, μην τρως ότι ακριβώς σου σερβίρουν.

Και μιας και ο Πάνος έλεγε να βοηθάμε τους γύρω μας για να κάνουμε το 50% του δρόμου, κοιτάξτε και εμένα τον πλησίον σας. Σήμερα κάηκε το σπίτι μου. Βραχυκύκλωμα σε μια ποιοτική Γερμανική συσκευή Siemens. Τώρα όμως που το σκέφτομαι μάλλον δεν φταίνε οι Γερμανοί κατασκευαστές. Μάλλον είμαι καχύποπτος. Εγώ θα φταίω.

_________________
Το να είναι κάποιος γίδι δε με απασχολεί. Αλλά το να προσπαθεί να με πείσει ότι είμαι κι εγώ γίδι για να μην αισθάνεται μόνος του, με εξοργίζει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 28, 2013 7:20 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 11, 2009 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 556
Στο Δελτίο Εκτέλεσης Προϋπολογισμού για το 1ο δίμηνο του έτους

http://www.minfin.gr/content-api/f/bina ... ation/pdf/Δελτίο_2_2013_οριστικό_20.03.2013.pdf

φαίνεται 0,5 δις (για την ακρίβεια 487 εκ) πρωτογενές πλεόνασμα με στόχο του επικαιροποιημένου μνημονίου 1,353 Δις. Δηλαδή περίπου 2 Δις καλύτερα από το στόχο. Πσρόλα αυτά ακούμε συνέχεια για την ανάγκη νέων μέτρων και νέου μνημονίου κι αυτό καταστρέφει την αγορά. Μήπως πρέπει να σταματήσει η μετρο-λογία; Εκείνες οι ρήτρες που είχαν συμφωνήσει αν το πρόγραμμα πάει καλύτερα τί απέγιναν;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Market Talk με τον Δρ. Πάνο Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 28, 2013 10:16 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:11 am
Δημοσιεύσεις: 403
Μίρα, αν ήταν όλα αυτά αντικειμενικά και όχι μαγειρεμένα δεν θα ήταν αυτά τα νούμερα. Ειδικά στον τομέα της υγείας η κατάσταση είναι πέρα από κάθε όριο. Έχουν να πληρώσουν 11 μήνες. Σε σημείο που γνωρίζω ότι υπάλληλοι κάποιας εταιρίας ψυχικής υγείας αυτή την εβδομάδα θα καταθέσουν ασφαλιστικά μέτρα κατά της εταιρίας της ίδιας. Δηλαδή κατά του κράτους μιας και πληρώνονται όταν η εταιρία παίρνει λεφτά από το υπουργείο υγείας και αφού αφαιρεθούν τα ασφαλιστήρια (ΙΚΑ) που συνήθως εξαντλίουν και το καταβληθέν ποσό. Άρα δεν είμαστε εκεί. Εκεί που λέει θα είμαστε όταν θα έχουν αποπληρωθεί όλοι.

@XANODOS
Ο φίλος σου ο Σόιμπλε σε επιβεβαιώνει και με εξευτελίζει. Είχες δίκιο τελικά.
http://www.nooz.gr/economy/soimple-kses ... us-perasei
Βέβαια αυτά έλεγε και ο Χίτλερ αλλά αυτό είναι ιστορία και μάλλον δεν κάνει να θυμόμαστε. Είναι κακό

@ΟΛΟΙ
Τι εγίνε ρε παίδες; Μόλι μίλησα για καμμένο σπίτι και λεφτά εξαφανιστήκατε; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Αστειέυομαι φυσικά. Κρατάει ακόμα το παντελόνι κι ας μας τα κάνει θάλασσα η Μέρκελ...

_________________
Το να είναι κάποιος γίδι δε με απασχολεί. Αλλά το να προσπαθεί να με πείσει ότι είμαι κι εγώ γίδι για να μην αισθάνεται μόνος του, με εξοργίζει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3428 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341 ... 343  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr