neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: «Η κυβέρνησή μου κατηγορήθηκε εσφαλμένα»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 04, 2013 8:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα

«Η κυβέρνησή μου κατηγορήθηκε εσφαλμένα»

04/02/2013 - 17:52

Για εσφαλμένες κατηγορίες κατά της κυβέρνησής του έκανε λόγο ο πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου σε ομιλία του στη συνεδρίαση της Σοσιαλιστικής Διεθνούς στην Λισαβόνα.

«Και εμείς στην Ελλάδα πηγαίναμε καλά τον πρώτο χρόνο. Όλοι μας έβλεπαν σαν παράδειγμα προς μίμηση. Αλλά όταν οι αγορές δεν ανταποκρίθηκαν, η κυβέρνησή μου κατηγορήθηκε εσφαλμένα» δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Παπανδρέου και πρόθεσε:

«Αν η Ε.Ε. είχε αντιδράσει άμεσα και δυναμικά τότε, δίνοντας ένα θετικό μήνυμα στις αγορές, θα είχαμε αποφύγει πολύ πόνο. Αν η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα αντιδρούσε πριν όπως κάνει τώρα, παρεμβαίνοντας στην αγορά ομολόγων, θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει την ανάγκη να προσφύγουμε στον λεγόμενο μηχανισμό στήριξης. Αλλά αυτή η συλλογική δράση, έλειπε.»

Ο ίδιος υποστήριξε κατά τη διάρκεια της ομιλίας του ότι αν η Ευρώπη δεν συνεχίσει να κάνει επιπρόσθετες ενέργειες τότε υπάρχει ο κίνδυνος οι θυσίες του ελληνικού λαού να πάνε χαμένες.

Αναφερόμενος επίσης σε συνομιλία που είχε πριν από μερικούς μήνες με έναν Πορτογάλο δημοσιογράφο στην Ελλάδα, υπογράμμισε ότι του είχε πει το εξής: «Εγώ πρώτος παραδέχτηκα ότι στην Ελλάδα οφείλουμε να αναλάβουμε πλήρως τις ευθύνες μας για τα οικονομική κακοδιαχείριση του παρελθόντος. Και ότι εγώ έπρεπε να αναλάβω την ευθύνη να "καθαρίσω" το χάος που άφησε πίσω της η προηγούμενη συντηρητική κυβέρνηση. Το έκανα».

«Υποχρεώθηκα να αναλάβω δράση για να αποφύγω τη χρεωκοπία της χώρας μου, να πολεμήσω τους φόβους των αγορών ή τη κερδοσκοπία και το έκανα με την βοήθεια των μεγάλων θυσιών του Ελληνικού λαού. Η Ελλάδα επιβίωσε, η Ελλάδα είναι σήμερα ζωντανή, η Ελλάδα έχει προοπτική» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Παπανδρέου.

Τέλος, ο πρώην πρωθυπουργός αναφερόμενος στο δημοψήφισμα που είχε ζητήσει το 2011 υποστήριξε ότι το πρότεινε «γιατί αντιλαμβανόμουν ότι δεν μπορεί να υπάρχει περισσότερη και βαθύτερη Ευρώπη, χωρίς μεγαλύτερη δημοκρατική νομιμοποίηση και συμμετοχή. Αλλά η συντηρητική Ευρώπη ήθελε να με εκτελέσει».
http://www.axiaplus.gr/article/29864/h- ... esfalmena/


Κορυφή
 Προφίλ  
 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 55 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr