neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ? GR-EXODUS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 01, 2012 3:35 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
http://daily-greece.blogspot.gr/2012/11/grexodus_1.html είναι το αρχικό κείμενο που θα ποστάρω και εδώ

Είμαστε πια στο οριακό σημείο όπου το κόστος παραμονής στο ευρώ τείνει να ξεπεράσει το grexit.

Συγγνώμη που το γράφω, είμαι υπέρ του ευρώ, αλλά αυτή είναι και η αλήθεια πια.


Αν το ΑΕΠ πέσει κάτω των 150 δις πρέπει να σκεφτούμε εναλλακτικές.

...Με όποιο τρόπο βάλεις τα σενάρια κάτω, τα κουκιά πια δεν βγαίνουν. Ναι πριν έβγαιναν αν με ρωτήσετε, μέχρι και την άνοιξη.


Με δεδομένο, ότι το άνοιγμα των επαγγελμάτων δεν θα γίνει, όπως ούτε και η άρση μονιμότητας στο δημόσιο, και οι συντεχνίες θα συνεχίσουν να "κυβερνούν" η μόνη λύση που βλέπω πια, είναι το ξεκαθάρισμα των λογαριασμών εκτός ευρώ.


Η επιλογή είναι είτε αυτή (με ότι συνεπάγεται) ή ξένη επιτροπεία.


Δεν θεωρώ οτι υπάρχει εύκολη απάντηση και στα δύο. Ίσως η ξένη εποπτεία- επιτροπεία να περνάει μέσα από αλλαγή απλά διαχειριστών. δεν ξέρω. Αν μέχρι στιγμής οι σύμβουλοι της ΕΕ και του ΔΝΤ δεν έχουν καταφέρει τίποτα γιατί να τα καταφέρουν στο μέλλον? Απ την άλλη αν αναλάβουν τα «σημεία κλειδιά» των υπουργείων και των οργανώσεων μήπως τελικά μπορέσουν να εξαρθρώσουν πιο εύκολα την διαφθορά και τους μηχανισμούς της?


Προσοχή δεν αναφέρομαι στο να στηρίξουμε τις ηλιθιότητες των ΑΣΥΝΑΡΤΗΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ του ΚΚΕ και της Χ.Α. Καμία σχέση. Μιλάω για την θεωρία του σοκ, επιστροφή στην δραχμή (μόνο ως αποθεματικό νόμισμα), συναλλαγές με ευρώ, πληρωμές του δημοσίου τομέα για μισθούς και συντάξεις για 6 μήνες μόνο σε ένα ελάχιστο ποσό (500 € πχ θέλει ψάξιμο αυτό), παροχή δελτίων για κοινωνικά αγαθά, απαγόρευση αγοροπωλησίας γης και ξεκαθάρισμα των συντεχνιών. Κανονικό χρεοστάσιο δηλαδή.


Δεν βλέπω πως η Ελληνική Κοινωνία θα ξυπνήσει απ τον λήθαργό της. Δεν ξέρω, υπόθεση εργασίας κάνω και ‘γω. Τον Π/Υ δεν τον έχω δει πλήρη ακόμα, έχω δει τα επιμέρους που θα κοπούν όμως.

Κατανοώ ότι το πρόβλημα είναι διττό, απ την μία το πραγματικό χρηματικό χρέος, απ την άλλη η διαφθορά και οι συντεχνίες ως μηχανισμό που το παράγει, αλλά πια φτάσαμε στο σημείο να έχει πιστεί ο λαός οτι οι διαρθρωτικές αλλαγές είναι κακές. Αν η πλειοψηφία το νομίζει αυτό, ποιοι είμαστε εμείς να αντιταχθούμε?



Να σας αναφέρω και δύο παραδείγματα
Το πρώτο που το διασταύρωσα και με άλλους πολίτες που έχουν καταστήματα εστίασης είναι το εξής.

Πέρασε η διάταξη περί του όταν δεν κόβεις απόδειξη ο άλλος να φεύγει χωρίς να πληρώσει. Με το που μαθεύτηκε περίπου το 30% των πελατών ξέρετε τι κάνει? Διαπραγματεύεται την τιμή χωρίς την απόδειξη ακόμα και για 20 λεπτά.



Παράδειγμα 2ο έχω βρεθεί ακόμα και πολύ τελευταία μπροστά σε νομικές διεκδικήσεις. Με δικηγόρους , νομικούς συμβούλους ακόμα και μπροστά στην έδρα, βρήκα διατάξεις του ευρωπαϊκού δικαίου (που είναι και πολύ λογικό και απλό στην σύλληψή του που αναιρούν τις αντίστοιχες διατάξεις τους Ελληνικού δικαίου. Και όταν η αντιπαράθεση έφτασε τελικά (δις) σε γνωμοδότηση γιατί έτσι και όχι αλλιώς, ο από καθέδρας νομικοί (ο υποφαινόμενος δεν είναι νομικός) έφτασαν να μου αιτιολογήσουν την απάντησή τους με 2 διαφορετικούς.

1. Εγώ είμαι στην έδρα, άρα εγώ ξέρω και εσύ από κάτω απλά πιθανολογείς (με ένα σαρδόνιο χαμόγελο) χωρίς όμως να εξηγήσει τα περαιτέρω

2. Στα παλαιά των υποδημάτων μου οι Ευρωπαϊκές διατάξεις, εγώ δικάζω/ γνωμοδοτώ σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο και τις διατάξεις που τελικά γνωρίζω/ ή με συμφέρουν!


Το πρόβλημα είναι βαθιά κοινωνικό τελικά, όχι μόνο οικονομικό, μέχρι στιγμής φαινόμαστε κατώτεροι των περιστάσεων.
Τα μέτρα που πάνε να εφαρμοστούν είναι εν γένει σωστά, αλλά δεν θα εφαρμοστούν πάλι σε όλους.
Θα εφαρμοστούν πάλι τα φοροεισπρακτικά και μόνο και ποτέ - μα ποτέ τα διαρθρωτικά και εκεί είναι το ζουμί.

Η δε πολυνομία επιτρέπει τις εξαιρέσεις. και οι εξαιρέσεις είναι είναι που πάνε να γίνουν κανόνας.
Και πολυ λυπάμαι για αυτό!

Ισως η θεραπεία είναι μονο απο ενα σοκ- μπας και ξυπνησουμε καιδουμε οτι οι διαρθρωτικές αλλαγές πρέπει να γίνουν


Μέχρι στιγμής οι συντεχνίες έχουν νικήσει ΚΑΤΑ ΚΡΑΤΟΣ την οποιαδηποτε μαχη και εχουν παρει μαζί τους- θα τον ονομάσω και ας κατηγορηθω -τον λαουτζικο την μεσαία τάξη, η οποία ποια δεν μπορεί ουτε καν να δει τι πρέπει να γίνει.
Κοντινό μου παράδειγμα, η οικογενεια μου, που είμαι ο μονος πια (και μειοψηφια) με τις απόψεις αυτές (περί αλλαγών και μεταρρυθμίσεων), ολοι οι αλλοι πια αρχιζαν να ενστερνιζονται απόψεις ακομα και ακραιες και βρίσκουν καταφύγιο σε λόγια εύκολα.
Οι ξένοι είναι κακοί, ήρθαν να μας πάρουν τα υπάρχοντα!

Φτάσανε τον κόσμο να πιστέψει ότι οι Αλλαγές είναι ο Σατανάς και το καλό είναι η Διαφθορά- εκεί οδηγηθηκαμε- φορτώσαν τα πάντα σε ένα μνημόνιο που δεν εφαρμόστηκε στο μεγαλύτερο σκέλος του- επίτηδες- ώστε να οδηγήσουν την κατάσταση εδώ, μόνο και μόνο μην χάσουν τη μάσα τους. Ναι στους φόρους- όχι στις αλλαγές (στο όνομα της ...συντεχνίας)

Ο κόσμος συνέδεσε έτσι τις όποιες Μεταρρυθμίσεις με προσπάθεια υφαρπαγής σε όλα τα επίπεδα.
Περιουσιακών στοιχείων, συνείδησης, πολιτισμικής και εθνικής ταυτότητας και πάει λέγοντας.

Πολύ Λυπάμαι για την χώρα μου και τους συμπολίτες μου.

Φτάνω στο σημείο να πιστέψω, ότι αν η διαφθορά και η ρεμούλα τους αρέσει, μήπως, λέω μήπως πρέπει να σεβαστούμε την απόφαση αυτή?

Ίσως μόνο με ένα σοκ αλλάξει η κατάσταση. Να τα χάσουμε ΟΛΑ μηπως και ξανακερδίσουμε ΚΑΤΙ. Και εδώ που φτάσαμε εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν.

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ? GR-EXODUS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 01, 2012 5:16 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 11:13 pm
Δημοσιεύσεις: 6683
Φίλε Lestat αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα ........ (γιατί αυτή μας ενδιαφέρει )
είναι κάτι βαθύτερο απο το πολιτικό σύστημα που μας ξεπουλά ( όλες τις πολιτικές παρατάξεις )
και λίγο μας ενδιαφέρει το νόμισμα .

Αυτό το 1% που ελέγχει το υπόλοιπο 99% ..... του παγκόσμιου πληθυσμού πρέπει να έχει αφάνταστη δύναμη .

Δεν μπορώ να ξέρω τι θα συμβεί ....................αλλά είμαι πεπεισμένος ότι θα περάσουμε δύσκολα χρόνια .....

και είναι μικρή η Ζωή μας .

Ακόμη και ένα ΣΟΚ ................ για να αλλάξει η κατασταση όπως αναφαίρεις δεν θα είναι ανώδυνο
και πάλι αυτό το 1% θα συνεχίσει ..... αυτά που έχει σχεδιάσει .


Ποτέ δεν ήμουν απαισιόδοξος .................αλλά βλέπω άσχημες εξελίξεις ..................... και καλή τύχη σε όλους μας .


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ? GR-EXODUS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:05 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 624
εντυπωσιακό....οι σκέψεις αυτές διατυπώνονται όταν ο δείκτης πέφτει 20% σε 3 μέρες. Αν ανέβαινε αντίστοιχα θα μιλάγαμε για άλλα πράγματα....Ψυχολογία της στιγμής??? ψυχολογία της άδεια τσέπης??? Οταν αρχίσει να ξανανεβαίνει το θέμα αυτό θα πάει στα βάθη του μίτου.
Οτι είναι όλοι τους ΑΧΡΗΣΤΟΙ (οι πολιτικοί) το είδαμε αποδεδειγμένα τα 3 τελευταία χρόνια. Το ότι ένα μεγάλο μέρος του κόσμου έχει (φυσιολογικά κατ'εμένα) παρασυρθεί σε σκέψεις και θεωρίες που του τις ταίζουν οι ανεγκέφαλοι κουικάρες είναι κιαυτό ένα γεγονός. Η αλήθεια όμως είναι μία: Ζούμε τις ιστορικές στιγμές της δημιουργίας ενός νέου Ομοσπονδιακού κράτους. Της νέας Ενωμένης Ευρώπης. Δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει χωρίς την δημιουργία αντιθέσεων, πλοβλημάτων και δυο φορές δυστυχώς θυμάτων (αυτοί είμαστε εμείς). Το αποτέλεσμα όμως θα εξασφαλίσει την minimum ασφάλεια στις μελλοντικές διαταραγμένες οικονομικά και πολιτικά εποχές... (την ευημερία με την μορφή που την ξέραμε μάλλον την ξεχνάμε. η ασφάλεια όμως είναι το σημαντικότερο αγαθό στις μέρες μας. Αίγυπτος-Λιβύη-Συρία κάτι ξέρουν γιαυτό). Ας σταματήσουμε να μιλάμε για δραχμές και μαλακοθεωρίες διπλών και τριπλών νομισμάτων. Ή ενωμένη Ευρώπη ή κρυφά σχολειά. Ολα τάλλα είναι για να περνά η ώρα.

_________________
easy come, easy go


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ? GR-EXODUS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 02, 2012 11:18 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
iolas το κείμενο είναι δηκτικό και ουχί δεικτικό
δεν έχει να κάνει με το χαα, στο οποίο δόξα τω θεω το χαρτζηλικάκι μας το βγαλαμε απο οπαπ και δεη (ας μην είμαστε αχάριστοι) και είχε γραφτεί πριν την μεγάλη βουτιά (η οποια θα είναι και πρόσκαιρη)

Ναι πιστεύω και γω ότι ισχύει αυτό το περί μεταβατικού. Αν δεν το πίστευα θα χα σηκωθεί και θα χα φυγει.

Με λυπεί όμως πάρα πολύ το γεγονός, ότι τα αυτονόητα, αυτά πχ που χιλιάδες φορές έχουμε συζητήσει εδώ μεταξύ μας, το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου, θες λόγω απεπλπισίας, θες λόγω ημιμάθειας, θες λόγω συμφερόντων δεν τα παραδέχεται.

Η δραχμή είναι μαλακοθεωρία συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Απομονωμένη η ελλάδα αυτή τη στιγμή- δεν εχει το ανάαστημα εκείνο που θα την οδηγούσε σε μία ανάπτυξη, θα μπαίναμε σε παρατεταμένη ύφεση.

Σε μία ενωμένη ευρώπη αυτό που φοβάμαι είναι μηπως γίνουμε το κεντάκι, η αλαμπάμα ή το μισισσιπί των ΕΠΑ

Υγ είναι εκπληκτικό το γεγονός, ότι με το παραπάνω κείμενο - το οποίο το πρωτόγραψα την προηγούμενη εβδομάδα- ποσοι γνωστοί φιλοι και συγγενείς (φίλα προσκείμενοι σε διάφορες μαλακοθεωρίες) μου είπαν "επιτέλους μπραβο ξύπνησες" - με καταλαβαίνετε?

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 56 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr