neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 26 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 5:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα

Το "Εκδοτικό Δικαίωμα" της ΕΤΕ

Ο πολιτικός χρόνος της κυβέρνησης τελειώνει και αυτό για όσους γνωρίζουν εις βάθος την πραγματική κατάσταση της Ελληνικής οικονομίας και τι συνεπάγεται, σημαίνει πως οι όποιες εξελίξεις (εκλογές, ανασχηματισμός, ή κάτι πιο πολύπλοκο) είναι μπροστά μας. Και την ίδια στιγμή οι ξένοι επιτηρητές μας έχουν τραβήξει κόκκινες γραμμές και η μόνη διαφορά με το πρόσφατο παρελθόν είναι πως αυτή την φορά δεν πρόκειται να μας αφήσουν να τις παρακάμψουμε.

Παράλληλα στο οικονομικό παρασκήνιο άνθρωποι που γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα, κυρίως όμως έχουν αντιληφθεί πως έρχεται θέλοντας και μη το timing για εξελίξεις στον τραπεζικό κλάδο, επιμένουν πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η συγκέντρωση του χρηματοπιστωτικού συστήματος είναι η μόνη λύση. Η άλλη είναι να δεχτεί κάποια Ελληνική τράπεζα επιθετική εξαγορά, εξέλιξη που δεν είναι μεν απλό να συμβεί, δεν μπορεί ωστόσο να αποκλειστεί ειδικά αν οι κεφαλαιοποιήσεις συνεχίσουν να κατρακυλούν κατ' αυτόν τον τρόπο.

Θυμίζουν δε την εποχή του 1929 όταν οι πιστωτές μας είχαν απαιτήσει να τους δώσουμε την Εθνική. Τελικά δεν ενδώσαμε στις πιέσεις όμως η ΕΤΕ έχασε τότε το λεγόμενο "Εκδοτικό Δικαίωμα", δηλαδή έπαψε να έχει το προνόμιο να "κόβει" χρήμα και το οποίο έκτοτε πέρασε στην Τράπεζα της Ελλάδος.

Το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα σήμερα και στο σύγχρονο όσο και πολύπλοκο οικονομικό περιβάλλον, δεν μπορούμε προφανώς να το προβλέψουμε. Εκείνο πάντως που σίγουρα συμβαίνει είναι πως στο πίσω μέρος του μυαλού των τραπεζιτών υπάρχει και η "έξωθεν απειλή" και οι συγχωνεύσεις, έστω και αν παραμένουν τεχνικής και άλλης φύσεως δυσκολίες.

Σύμφωνα μάλιστα με φήμες των τελευταίων ημερών που ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει ευρύτερα στην χρηματιστηριακή αγορά, οι ζυμώσεις στις Ελληνικές τράπεζες συνεχίζονται. Η αγορά πιστεύει πως το πιθανότερο-αλλά και το ευκολότερο να υλοποιηθεί-σενάριο, είναι η συγχώνευση της Εθνικής με την Eurobank. Ενώ το θέμα των ποσοστών που θα προκύψουν από ένα τέτοιο σχήμα για το δημόσιο και τον βασικό μέτοχο της Eurobank φαίνεται να ξεπερνιέται, αν η ΕΤΕ "κατέβει στο γήπεδο" έχοντας μαζί της και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Αναλυτικότερα και με δεδομένο ο κ. Σ. Λάτσης ελέγχει πάνω από το 40% της τράπεζάς του και το δημόσιο ελέγχει με το ζόρι το 15% της Εθνικής, μια συγχώνευση θα καθιστούσε μεγαλομέτοχο τον πρώτο. Ομως η Εθνική όντας μεγαλύτερη τράπεζα από την Eurobank και με την προσθήκη και του Τ.Τ. δεν θα προκαλέσει τόσο μεγάλη μείωση στο υπάρχον ποσοστό του Δημοσίου, με τους ιδίους κύκλους να εκτιμούν πως τα ποσοστά των δυο πλευρών θα διαμορφώνουν στο 30% περίπου.

Φυσικά για να συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρξει και πολιτική απόφαση αλλά κατά πάσα πιθανότητα αν και εφόσον προχωρήσει το σενάριο και σε αυτό δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Διότι η Εθνική μπορεί να έχει χάσει το "Εκδοτικό Δικαίωμα" έχει όμως δικαίωμα να στρέψει αλλού το βλέμμα της μετά την άρνηση της Alpha Bank στην πρόταση συγχώνευσης.

Α. Τάντουλος
Τα αναγραφόμενα, ειδήσεις και σχόλια, βασίζονται αποκλειστικά σε δημοσιογραφικές πληροφορίες.
Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν αποτελούν πρόταση ή προτροπή για οποιαδήποτε επένδυση και για οποιαδήποτε πράξη αγοράς ή πώλησης μετοχών και άλλων αξιών.
http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id=1066&nt=6&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 5:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 6:22 pm
Δημοσιεύσεις: 2235
Που θα παει ... θα γινει και το κοντοσουβλι ... :lol:

_________________
Παρε τα λεφτα και τρεχα, ας ειναι και χαρτακια !!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 6:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 1:51 pm
Δημοσιεύσεις: 881
.....Σάλα έτσι όπως το πάνε.....έχουν κάνει εμάς κοντοσούβλι....ο κάθε κακοπροαίρετος μπορεί να ισχυρισθεί με βάση το προηγούμενο ψευτοντηλ ότι στόχος τους μπορεί να είναι να κάνουν πολλοί διακράτηση στην ελπίδα ενός ντηλ,..επίσης αρκετοί να αγοράσουν και οι αγορά να τους δεί και αυτούς να κάνουν παρέα στα ραδίκια...κ τα χαμομήλια! :lol: :lol: ..λαμόγιο αγόρασες κάτω απο τα 5?...είμαστε στα αίματα να αγοράσω κοντά στο 4,5 κ κυρίως όταν ακουσθεί η υποβάθμιση ή υποβαθμίσεις που μπορούν να την πάνε και πιο κάτω απο τα 4,5! Για μένα ΑΝ δεν έχουμε εκλογές..πυθμένας 3,99! Άν έχουμε θα κάνω ανασκολοπισμό στον ΓΑΠ στην Κατσέλη Μπιρμπίλη και σε όλο τους το σόι! :evil:

_________________
ΌΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ..ΟΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ....
Στον εαυτό μου το λέω, να μην περιμένει τις....5000 μονάδες για να πουλήσει..χαχαχα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 6:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 6:22 pm
Δημοσιεύσεις: 2235
Ομορφοπαιδο ... τελευταια καρατια στα 4,83 ...
Εχω και κατι ρεζερβες, αλλα μαλλον δεν θα χρειασθουν ... :lol:

_________________
Παρε τα λεφτα και τρεχα, ας ειναι και χαρτακια !!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 6:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 1:51 pm
Δημοσιεύσεις: 881
Με τα υπόλοιπα απο ρεζέρβες είμαι και μάλλον θα χρειαστούν την ατυχία μου.... :lol:

_________________
ΌΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ..ΟΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ....
Στον εαυτό μου το λέω, να μην περιμένει τις....5000 μονάδες για να πουλήσει..χαχαχα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 6:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 6:22 pm
Δημοσιεύσεις: 2235
Φιλε skoty,
Εγω προβλεψεις δεν κανω, δεν εχω αυτο το χαρισμα ...
Πιστευω ομως ακραδαντα οτι ειμαστε ενα κλικ απο το μεγαλο ΜΠΑΜ !!!!
Δινω 0,27% για ασχημη εξελιξη, 99,23% για το μεγαλο κολπο ... :lol: :lol: :lol: και 0,50% δεν γνωριζω/δεν απαντω ;)

_________________
Παρε τα λεφτα και τρεχα, ας ειναι και χαρτακια !!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 7:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 1:51 pm
Δημοσιεύσεις: 881
A...re.....lamogius lamogius... :mrgreen: :mrgreen: εγώ δίνω..πρώτα να πάει κι άλλο κάτω..........παράταση..........πέναλτι...........αγωνία...............4-4........και...δοκάρι και γκολ........αν με εννοείς. Αν είχες δει τον τελικό κυπέλλου ΑΕΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προ ολίγων ετών την ροή του παιχνιδιού κ την κατάληξη θα με καταλάβεις απόλυτα....Αν και ΑΕΚζτής ελπίζω εδώ να την σκαπουλάρουμε όπως τότε ο ΟΣΦΠ!

_________________
ΌΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ..ΟΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ....
Στον εαυτό μου το λέω, να μην περιμένει τις....5000 μονάδες για να πουλήσει..χαχαχα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 7:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 1:51 pm
Δημοσιεύσεις: 881
Σαλούκο;;; :ugeek: :lol: :lol: δες τί σου΄χω....
http://money.cnn.com/quote/forecast/for ... l?symb=NBG
χτες και άλλος αρθρογράφος στο yahoo finance απο αμέρικα βγήκε long φαρδιά πλατιά.....τυχαίο;; Δε νομίζω....χαχαχαχαχαχαχαχαχα....πού θα την πάτε ρε λαμόγια;;; Άντε μη με κάνετε κ αγοράσω κι άλλες αύριο....;;; τους απειλησα αρκούντως νομίζω... :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ΌΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ..ΟΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ....
Στον εαυτό μου το λέω, να μην περιμένει τις....5000 μονάδες για να πουλήσει..χαχαχα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 7:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 6:22 pm
Δημοσιεύσεις: 2235
Τα εχω δει φιλε ... και τα χθεσινα :lol: :lol: :lol: :!: :!: :!:

_________________
Παρε τα λεφτα και τρεχα, ας ειναι και χαρτακια !!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ "ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ" ΤΗΣ ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 12, 2011 7:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2011 8:49 am
Δημοσιεύσεις: 458
σκοτυ εγω ζητησα χαρι καπου :P για να γραφεις εδω :P :P :P

_________________
Δεν ελπιζω τιποτα ,
δεν φοβαμαι τιποτα,
ειμαι ελευθερος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 26 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr