neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 14, 2011 11:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα

Εικόνα

ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!

Τυχαία νομίζετε ασχολούνται με την πάρτη μας ο Ομπάμα, η Μέρκελ, ο Σαρκοζί και …σύμπασα η ήπειρος; Ποιο είναι το μυστικό της …πρεμούρας τους; Πάντως όχι τα ολίγα ψωρο-δισεκατομμύρια που χρωστάμε…

Καλή σας ημέρα



Σήμερα το απόγευμα στις 7.00, σε τηλεδιάσκεψη, θα προσπαθήσουν να βρουν άκρη με το ελληνικό πρόβλημα, ο Πρωθυπουργός, η Μέρκελ και ο Σαρκοζί…


…Χθες, είχαμε ηχηρή παρέμβαση Ομπάμα, που ούτε λίγο ούτε πολύ, κάλεσε τους ευρωπαίους ηγέτες να βρουν επιτέλους λύση με τα προβλήματα του χρέους, γιατί εκτός από την Ελλάδα, ακολουθούν η Ισπανία και η Ιταλία…

"Εάν οι αγορές είχαν εμπιστοσύνη στο ότι οι χώρες εντός της Ευρώπης προτίθενται να υποστηρίξουν τους εταίρους τους στην ευρωζώνη, και ότι οι χώρες αυτές προτίθενται να κάνουν βήματα για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα του χρέους και της ανάπτυξης και να αυξήσουν την παραγωγικότητα, τότε θα φαινόταν μια μακροπρόθεσμη λύση στο πρόβλημα", είπε ο αμερικάνος Πρόεδρος…


…Είναι, νομίζετε, τυχαία όλα αυτά; Δε βρίσκουν άλλο νόημα στη ζωή τους οι ηγέτες του κόσμου και ασχολούνται με την πάρτη μας; Με το 2% δηλαδή του ΑΕΠ και με το 3% του συνόλου του χρέους των χωρών της ευρωζώνης; Για κάποια …ψωρο-δισεκατομμύρια που δεν πέτυχε η κυβέρνηση να μαζέψει για να υλοποιήσει ακριβώς τις επιταγές της τρόικας;


…Φτωχότεροι μπορεί να γίναμε, αλλά χαζοί ούτε είμαστε, ούτε θα γίνουμε!...


…Η Ελλάδα, έχει δύο όπλα και οι ηγέτες της Ευρώπης τα γνωρίζουν και…τα τρέμουν!...


…Το ένα όπλο αφορά τα ελληνικά ομόλογα. Υπάγονται όλα, ή σχεδόν όλα, στο ελληνικό δίκαιο. Άρα, αν η Ελλάδα …τα τινάξει, μπορεί μεν να περάσει μέρες …'41, αλλά οι δανειστές δεν πρόκειται να πάρουν δεκάρα τσακιστή!...


… Τρέχουν λοιπόν για να επιτύχει το roll over των ελληνικών…κω..χαρτων, ώστε τα να που θα εκδοθούν και θα υπάγονται στο αγγλικό δίκαιο, να έχουν πάνω τους ρήτρες επί της ελληνικής περιουσίας. Αν δηλαδή η Ελλάδα δεν τα καταφέρει να πληρώνει στο μέλλον αυτά τα ομόλογα, τότε θα χάνει έδαφος, νησιά…λαγκάδια και …τον Παρθενώνα τον ίδιο!...


…Το δεύτερο όπλο της Ελλάδας, είναι η τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκονται από πλευράς χρέους (τραγικότερη της Ελλάδας αν υπολογιστεί πέραν του δημοσίου και το ιδιωτικό χρέος!) οι περισσότερες από τις χώρες της ευρωζώνης αλλά και οι ίδιες οι ΗΠΑ!...


…Τα τεζάραμε εμείς; Θα ….τους πάρουμε μαζί μας!...


…Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις και περιμένω να δω κατά πόσο θα επιβεβαιωθούν ή θα διαψευσθούν από τις εξελίξεις των διασκέψεων, των τηλεδιασκέψεων, των συμβουλίων και των παρασυμβουλίων!...


Βασίλης Βαλαμβάνος, vasval@axiaplus.gr
Τα αναγραφόμενα, ειδήσεις και σχόλια, βασίζονται αποκλειστικά σε δημοσιογραφικές πληροφορίες.
Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν αποτελούν πρόταση ή προτροπή για οποιαδήποτε επένδυση και για οποιαδήποτε πράξη αγοράς ή πώλησης μετοχών και άλλων αξιών.
http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id= ... 108&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 14, 2011 11:03 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2009 10:30 pm
Δημοσιεύσεις: 68
πολύ σωστά !

...μόνο που το πρώτο θα μας το αχρηστέψουν με τα νέα ,
ενώ το δεύτερο δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε λόγο μεγέθους, δηλ. πως θα βάλουμε τον Αμερικάνο να πληρώσει ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 7:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 8:22 pm
Δημοσιεύσεις: 247
…Τα τεζάραμε εμείς; Θα ….τους πάρουμε μαζί μας!...

Σαν να λέμε αφου δεν έχω εγώ κατσίκα να ψοφίσει και η κατσίκα του γείτονα

Δηλαδή αν τεζάρω εγώ, το προβλημά μου είναι αν θα πάρω και άλλους μαζί μου ή αν τεζάρω μόνος μου ;
Ποτέ μου δεν είχα σκεφτεί οτι αν τεζάρω με παρέα θα τεζάρω καλύτερα.

_________________
Να ΄μουν το Μάη γάιδαρος, τον Αύγουστο κριάρι, όλο τον χρόνο πετεινός και γάτος τον Φλεβάρη


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 9:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Είναι τα όπλα ακουμπισμένα στο τραπέζι;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 9:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 10:14 pm
Δημοσιεύσεις: 821
Δηλαδή σκέψου ποια είναι η λογική του ΓΑΠ και των ανικάνων 2 χρόνια τώρα...Θα τραβήξω την περόνη από τη χειροβομβίδα μέσα στο σπίτι μου, αλλά από το ωστικό κύμα όλο και κάποιες καταστροφές θα πάθει και το σπίτι του γείτονα.... :evil:

_________________
Δεν υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα, υπάρχουν πράγματα γνωστά ή άγνωστα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΠΛΑ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 10:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το σπίτι του γείτονα "όλως τυχαίως" είναι πρωτίστως αυτό της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ευρώ, του μοναδικού ουσιαστικά σοβαρού ανταγωνιστή του δολαρίου και των ΗΠΑ. Και ποια είπαμε είναι η "δεύτερη" πατρίδα του ΓΑΠ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr