neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 22, 2011 7:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα

Εικόνα

ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ;

Η πορεία ξεκίνησε σαν χείμαρρος, κινούμενη με παλμό, ενάντια στα νέα μέτρα της κυβέρνησης και της τρόικας. Ποιοι παίρνουν μέρος; Ποιοι μουντζώνουν τη Βουλή; Εξαιρέσεις υπάρχουν και μάλιστα πολλές, αλλά…είναι μάλλον μειοψηφία!

Καλή σας ημέρα


…Μου το έστειλε ένας καλός φίλος.
Μου άρεσε και το αναδημοσιεύω…


…"Η πορεία ξεκίνησε σαν χείμαρρος, κινούμενη από παλμό, ενάντια στα νέα μέτρα της κυβέρνησης και της τρόικας…


…Στην πρώτη γραμμή διέκρινα τον Μάκη, δεν ξέρω τι δουλειά κάνει, τόσα χρόνια συνδικαλιστή τον ξέρω…


…Δίπλα του η ξαδέλφη μου η Μάρθα από τα 37 της συνταξιούχος, γιατί είχε κλείσει 15ετία στον Ευαγγελισμό με ανήλικο τέκνο…


… Μαζί της η φίλη της η Στέλλα, που 30 χρόνια τώρα έπαιρνε σύνταξη σαν άγαμη θυγατέρα αξιωματικού….


… Παραδίπλα ο Στάθης, που η εθελουσία από τον ΟΤΕ του είχε αποφέρει 120.000 ευρώ και τώρα…. αγωνιζόταν στο ψάρεμα…


…Μαζί και ο Κώστας 46 χρόνων, πυροσβέστης, που έχει καταθέσει εδώ και ένα μήνα τα χαρτιά του για σύνταξη (είχε προλάβει να κατοχυρώσει, λέει) και περιμένει και κάποιο καλό εφάπαξ…


…Δίπλα τους ο θειος μου, δεξιός από σόι, που κατεβαίνει σε πορείες μόνο όταν είναι το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση….


… Και από κοντά τα δυο αδέρφια: Ο Στέλιος, που το ΠΑΣΟΚ του είχε διορίσει τα δύο παιδιά στο Δημόσιο, και ο Γρηγόρης, που έπαιρνε τα έργα του Δήμου υπερτιμολογημένα γιατί είχε γνωριμίες στο γραφείο του Δημάρχου…


…Λίγο παραδίπλα, ο Μιχάλης. Εργολάβος με συνεργείο 27 ανασφάλιστους αλλοδαπούς και 3 Έλληνες…


…Στα δεξιά τους ο Λάκης. Φοιτητής ετών 30, παρέα με τον Γιώργο, γιατρό, τον επονομαζόμενο και "ταχυδρόμο" από τα φακελάκια…


…Μαζί τους και ο Θόδωρος, γιατρός του ΙΚΑ, που στο ιδιωτικό του ιατρείο δεν έκοβε ποτέ του αποδείξεις, με τον Κυριάκο της Εφορίας, που δεν είχε δει ποτέ του παράβαση τα τελευταία χρόνια…

…Και φυσικά δεν θα έλειπε και ο Βασίλης, λιμενικός, πρώτος ταβλαδόρος στο τελωνείο…


… Να και ο Μηνάς, που είχε ξεχάσει πότε έκοψε το τελευταίο του τιμολόγιο, μαζί με τον Ορέστη, επιδοτούμενο αγρότη, που δεν ήξερε ούτε πού ήταν τα κτήματα του…


…Όλοι μαζί, με εκατοντάδες άλλους, σήκωναν τα χέρια ψηλά και με σφιγμένες τις γροθιές βροντοφώναζαν μουντζώνοντας το Κοινοβούλιο: "Κλέφτες, κάτω τα χέρια από τα λεφτά μας !"…


…Ο Στέφανος, αδερφικός μου φίλος, άνεργος οικοδόμος με κοίταξε με γουρλωμένα μάτια και μου λέει…


… Ρε συ Κώστα, εμείς εδώ τι κάνουμε?"



Για την αντιγραφή


Βασίλης Βαλαμβάνος, vasval@axiaplus.gr

Τα αναγραφόμενα, ειδήσεις και σχόλια, βασίζονται αποκλειστικά σε δημοσιογραφικές πληροφορίες.
Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν αποτελούν πρόταση ή προτροπή για οποιαδήποτε επένδυση και για οποιαδήποτε πράξη αγοράς ή πώλησης μετοχών και άλλων αξιών.
http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id= ... 108&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr