neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΝΕ...ΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 9:00 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα

Γίνε…μεσολαβητής!

Το μεγαλύτερο κόστος μιας επιχείρησης στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε το εργατικό, ούτε οι πρώτες ύλες. Είναι το κόστος του…μεσολαβητή! Διαβάστε τηλεφωνική εξομολόγηση μάνατζερ πολυεθνικής και…θα καταλάβετε.



ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ



ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΜΑΝΑΤΖΕΡ του ελληνικού τμήματος πολυεθνικής εταιρείας, βρέθηκε προ ημερών στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής μου γραμμής. Σε κατάσταση απόγνωσης, έφτασε στο σημείο να ζητήσει τη δική μου βοήθεια, τη βοήθεια δηλαδή ενός δημοσιογράφου (!), προκειμένου να καταφέρει να εισπράξει η εταιρεία του τα χρήματα που της οφείλει το ελληνικό κράτος!...


…Η ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ήταν έκδηλη, καθώς όπως μου είπε, το "αφεντικό" της πολυεθνικής στο εξωτερικό τον πιέζει αφόρητα, προκειμένου να βρει μια οποιαδήποτε λύση στο πρόβλημα…


…ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ, ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ στο σύστημα, με τους κρατικούς υπαλλήλους να μην απαντάνε στις επιστολές - αιτήματα των εταιρειών, με τους πολιτικούς προϊσταμένους να βρίσκονται στην….καρα- κοσμάρα τους, με τους υπουργούς να μετράνε με τη μεζούρα τα μεγέθη και με τους μεσάζοντες να…κάνουν πάρτι, αφού σε αυτούς εναποθέτουν τις όποιες ελπίδες τους οι επιχειρήσεις, προκειμένου να επιτύχουν το αυτονόητο: Να εισπράξουν τα χρήματα που τους ανήκουν!...


… ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ περιπέτεια του συγκεκριμένου μάνατζερ…


… "ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ πρόγραμμα έδινε τη δυνατότητα σε πολίτες να αγοράσουν εξοπλισμό για την παραγωγή τους, πληρώνοντας στις εταιρείες που τον παρείχαν το 50% των χρημάτων από ίδια κεφάλαια και το υπόλοιπο 50% από την επιδότηση των κοινοτικών κονδυλίων. Στα συμβόλαια αγοράς του εξοπλισμού, ο παραγωγός υπέγραφε ότι το 50% θα το πληρώσει μόλις το κράτος του δώσει τα χρήματα της επιδότησης…


…ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 2009 και καθώς "το αφεντικό" της πολυεθνικής …τα είχε πάρει στο κρανίο με τις ελληνικές μαιμουδιές - καθυστερήσεις, κλείστηκε ραντεβού του ιδίου και του Έλληνα μάνατζερ με κορυφαίο υπουργό. Προς μεγάλη έκπληξη των παρευρισκομένων, ο υπουργός επέμενε ότι οι μικρο-καθυστερήσεις ήταν θέμα ολίγου χρόνου για να διευθετηθούν…


…ΦΘΑΣΑΜΕ ΣΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2011 και εκείνες οι …μικροκαθυστερήσεις, δεν έχουν ακόμα διευθετηθεί! Ο εξοπλισμός που παρέδωσε η εταιρεία στους παραγωγούς δουλεύει κανονικά, αλλά οι παραγωγοί, δεν έχουν κανένα νέο για τα χρήματα από τις Περιφέρειες. Η μία Περιφέρεια, που έχει κάνει και τους σχετικούς ελέγχους για την εγκατάσταση του εξοπλισμού απαντά "δεν έχω λάβει τα χρήματα" και η άλλη Περιφέρεια…κάνει την πάπια, αρνούμενη να στείλει υπαλλήλους για τους ελέγχους, γνωρίζοντας πως αν το κάνει, σε λίγες ημέρες θα της ζητηθούν και τα χρήματα …


…Η ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ότι στην Ελλάδα έχει στηθεί ένα ωραίο …κόλπο με τις πληρωμές, όπου η κεντρική εξουσία απαντά πολιτικάντικα χωρίς να δίνει τα χρήματα που σημειωτέον έχει ήδη εισπράξει (!) από την Ε.Ε, οι δε Περιφέρειες, κάνουν πως δεν ξέρουν τι γίνεται. "Είμαστε πεπεισμένοι", μου λέει ο συνομιλητής μου, "ότι το κόλπο είναι στημένο, οι καθυστερήσεις είναι προγραμματισμένες"…


…ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ τι σκέπτεται να κάνει. "Ειλικρινά", μου απαντά, "βρίσκομαι σε απόγνωση. Σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου δεν έχουμε τέτοια προβλήματα. Και όπου υπάρχουν, λύνονται σε τρεις το πολύ μήνες…


… ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΣΤΟ "ΑΦΕΝΤΙΚΟ"; Έλα ξανά στην Ελλάδα να σου κλείσω ραντεβού με το νέο υπουργό; Έλα να συναντήσουμε βουλευτές της αντιπολίτευσης να κάνουν επερωτήσεις; Για αυτό απευθύνθηκα σε εσάς, μήπως και έχετε κάποια άκρη. Πες τε μου, γιατί να έχουμε δραστηριότητα στην Ελλάδα και να χρειαζόμαστε μέσον για να πάρουμε τα λεφτά μας;"


…ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ. Απλά θα πω ότι η αξιοπιστία ενός κράτους δε μπορεί να είναι αποκλειστικά θέμα της αξιοπιστίας ενός μόνο ανθρώπου, του Πρωθυπουργού. Η αξιοπιστία, είναι μια έννοια που δοκιμάζεται καθημερινά στις οικονομικές και λοιπές σχέσεις μας. Το μνημόνιο και η τρόικα θα…μείνουν στην Ελλάδα για πάντα, αν όλοι δε σοβαρευτούμε και δεν αναλάβουμε τις ευθύνες μας.



Βασίλης Βαλαμβάνος, vasval@axiaplus.gr

Τα αναγραφόμενα, ειδήσεις και σχόλια, βασίζονται αποκλειστικά σε δημοσιογραφικές πληροφορίες.
Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν αποτελούν πρόταση ή προτροπή για οποιαδήποτε επένδυση και για οποιαδήποτε πράξη αγοράς ή πώλησης μετοχών και άλλων αξιών.
http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id=1067&nt=6&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr