neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 162 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 8:00 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 7:07 pm
Δημοσιεύσεις: 89
εχω την εντυπωση πως ακομη και εαν γυριζε απο εδω η ετε δε θα μπορουσε το κυμα 5 να τελειωσει στα 16.4 γιατι το κυμα 3 θα ηταν το μικροτερο
διορθωσε με αν κανω λαθος, και εαν το κυμα 4 ξεκινησε το κυμα 5 του πρασινου c προφανως θα ειναι χαμηλοτερα γιατι αλλιως το κυμα 3 παλι θα ειναι το μικροτερο
περιμενω με αγωνια την απαντηση σου


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 8:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 11:51 pm
Δημοσιεύσεις: 353
Αγαπητή ΕΝΑΠ,

νομίζω ότι ιδιαίτερη εντύπωση κάνει απο την σημερινή ημέρα και ο πολύ μεγάλος τζίρος 242 εκατ. περίπου και μάλιστα χωρίς ουσιαστικά πακέτα.

Μήπως αυτό είναι ένα σήμα, ότι μάλλον το 1973 μπορεί (υπό συνθήκες) να είναι για την ώρα το υψηλό που είδαμε.

Το υπό συνθήκες αφορά αν στις επόμενες ημέρες σπάσουν σημεία στήριξης στη γύρω περιοχή.


>--Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2009 10:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
socrates έγραψε:
εχω την εντυπωση πως ακομη και εαν γυριζε απο εδω η ετε δε θα μπορουσε το κυμα 5 να τελειωσει στα 16.4 γιατι το κυμα 3 θα ηταν το μικροτερο
διορθωσε με αν κανω λαθος, και εαν το κυμα 4 ξεκινησε το κυμα 5 του πρασινου c προφανως θα ειναι χαμηλοτερα γιατι αλλιως το κυμα 3 παλι θα ειναι το μικροτερο
περιμενω με αγωνια την απαντηση σου


Σωκράτη, ακόμη και στο εναλλακτικό σενάριο, το καφέ κύμα 3 του πράσινου c είναι ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από το 1ο ίδιου βαθμού. Επομένως το 5ο είναι "ελεύθερο" να ξεδιπλωθεί όσο θέλει ( σχεδόν ). Ήταν το πρώτο πράγμα που είδα αμέσως μετά το κλέισιμο..

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 22, 2009 7:13 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 7:07 pm
Δημοσιεύσεις: 89
ΕΝΑΠ
ευχαριστω για τη διαφωτιση και για το βιβλιο το οποιο θα φροντισω να βρω.
να υποθεσω πως δε χρειαζεται το ενναλακτικο σεναριο? η χρειαζεται να περιμενουμε και αυριο?
μας εισαι πολυτιμη για τις γνωσεις σου


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 22, 2009 7:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:03 pm
Δημοσιεύσεις: 335
Καλησπέρα κι από μένα,

Χρόνια πολλά και υγεία σε όλους, ειδικά στην οικοδέσποινα του παρόντος θέματος!
Παρακολουθώ τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον, μιας και οι τεχνικές-κυματικές μου γνώσεις είναι ανύπαρκτες (!) και για πρώτη ίσως φορά βλέπω την εφαρμογή της θεωρίας στην πράξη!!

Αγαπητή Έφη, τα συγχαρητήριά μου για τη δουλειά σου και από αυτό το forum, η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!

_________________
Ντίνος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 22, 2009 10:05 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 7:07 pm
Δημοσιεύσεις: 89
ΕΝΑΠ
το πρωτο κυμα του c ειναι 3αρι?
ειναι απαραιτητο τα 3 κυματα του c (1-3-5) να ειναι 5αρια?
ευχαριστω, καλο βραδυ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 23, 2009 12:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
Denos,
Χρόνια πολλά, προπάντων με υγεία.
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Σωκράτη,
δεν πρόλαβα να δω τίποτε ακόμη, γιατι πριν από 45 λεπτά επέστρεψα στην βάση μου.
Θα τα δώ αύριο πολύ πρωί, γιατί θα πρέπει να ξαναφύγω. Ελπίζω να προλάβω να σ' ενημερώσω.
Λόγω του πολύ μικρού βαθμού, τα περισσότερα κύματα είναι δυσδιάκριτα, γι αυτό και η ανάλυση πρέπει να γίνει σε πολλών ημερών συνεχόμενο intraday διάγραμμα.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 23, 2009 10:28 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2009 4:43 pm
Δημοσιεύσεις: 53
Εφη σε χαιρετω. Σε παρακαλω να μου λυσεις μια απορια. Εχω την αισθηση οτι αυριο θα εχουμε πτωση που πιθανον να ειναι και μεγαλη. Αν η προβλεψη μου επαληθευθει και η ΕΤΕ κλεισει κατω απο 13.56 τοτε καταργειται το παρον σεναριο; Αν ναι ποιο ειναι το εναλακτικο σεναριο για τη μετοχη;
Περιμενω με αγωνια την απαντηση σου.
Με εκτιμηση
Μανος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 24, 2009 9:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
ΕΝΑΠ έγραψε:
Silias & Socrates,
αυτό θα εξαρτηθεί ΚΑΙ από την μορφή της διόρθωσης του iv όπως το θέτω. Για αυτό πρέπει να περιμένουμε και την κίνηση της αυριανής ημέρας.
Ειδ' άλλως, το εναλλακτικό σενάριο λαμβάνει την θέση του πρωτεύοντος, το οποίο υποδεικνύει πως το τρίτο καφέ κύμα του πράσινου c ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ στην θέση του γκρι iii και ήδη διανύεται το καφέ 4. Αύριο θα ξέρουμε και αν χρειαστεί θα ανεβάσω το εναλλακτικό.


Οι υποψίες μου ότι η ΜΟΡΦΗ της διόρθωσης του iv κύματος είναι ο κύριος υπαίτιος της FALSE εισχώρησης αυτού του κύματος σε περιοχή του κύματος i, μάλλον αποδεικνύονται αληθινές, καθ' όσον ο σχηματισμός του διαμορφώνεται σε ένα 5 κυματικό ( το πιθανότερο )ΤΡΙΓΩΝΟ και το οποίο αναμένεται να ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ εντός της πρώτης ώρας διαπραγμάτευσης ΣΗΜΕΡΑ.
Τα τρίγωνα είναι συνήθως πεντακυμματικά, σπανιότερα 7κυματικά και σπανιότατα 9κυματικά, τα επί μέρους κύματά τους είναι όλα τριάρια και είναι ο κατ' εξοχήν σχηματισμός που ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ τα τέταρτα κύματα, καθ' όσον η θεωρία αποδέχεται ότι εξαιρετικά σπάνια παρουσιάζονται στα δεύτερα κύματα.
Επίσης η θεωρία υποδεικνύει ότι το c τριάρι ισούται με 0,618a, ενώ το e ισούται κατ' ελάχιστον με 70%d, κανονικά με 0,618c ή ολοκληρώνεται επί της κάτω γραμμής του τριγώνου όπως έχει διαμορφωθεί στην πορεία και κατά μέγιστον ελαφρώς χαμηλότερα από την τελευταία.
Η πρώτη ΜΟΝΟ περίπτωση από τα τελευταία ΜΠΟΡΕΙ να πραγματοποιηθεί στην παρούσα περίπτωση και μέχρι το ύψος τιμής τών 13,56 ευρώ που προανέφερα, για να θεωρείται πως το κύμα 4 ΔΕΝ ΕΙΣΗΛΘΕ σε περιοχή του πρώτου κύματος, ασχέτως αν το ΣΩΜΑ του c επί μέρους κύματός της με ένα μόνο tick στο κλείσιμο μιας μόνο ημέρας εισήλθε.
Συγχρόνως βέβαια, το τρέχον 4ο κύμα ασκεί το δικαίωμά του στην ελαφρά υπέρβαση της κάτω γραμμής του καναλιού του, όπως το δικαιούται.
Οι βαθμοί που αναλύονται είναι τόσο μικροί, που μόνο σε intraday γράφημα 5λέπτου ήταν δυνατόν να τους δω καθαρά..
Επομένως απομένει μέσα στην επόμενη ώρα να αποδειχθεί το ορθόν της ανάλυσης και φυσικά αυτό σημαίνει ότι αν η κίνηση εξελιχθεί τελικά έτσι, ΤΙΠΟΤΕ δεν αλλάζει από το παρόν σενάριο.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΕΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 24, 2009 1:25 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2009 4:43 pm
Δημοσιεύσεις: 53
Eφη αν εχω καταλαβει καλα (καθηγητης ειμαι, οχι αναλυτης) η σημερινη εικονα επαληθευει το παρον σεναριο.
Αν ειναι ετσι δεν υπαρχει λογος να μου απαντησεις.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες τοποθετησεις σου.Μεχρι τωρα με εχεις προστατευσει πολυ.
Με εκτιμηση
Μανος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 162 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr