neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 05, 2009 10:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 9:54 pm
Δημοσιεύσεις: 382
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Elpidis έγραψε:
Έχει περάσει τόσος καιρός πίκρας και απογοήτευσης. Παρ' όλα αυτά μερικοί επιμένουν να μιλούν με προφητείες και χρησμούς. Καλό θα ήταν επιτέλους να γίνουν πιο ΄΄ωριμοι και να πουν τα πράγματα όπως τα ξέρουν. Αν δεν θέλουν , για κάποιο λόγο, υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα. Θεωρώ ότι κάποιοι φίλοι δικαιούνται να ξέρουν τι μπορεί να απογίνει με τα λεφτά τους (βλ.Michelino και πολλοί άλλοι).
Telep, σε θεωρώ πιο αξιόπιστο από τον Wimaxx και περιμένω ανάλογη συμπεριφορά.

Την καλημέρα μου στο forum...



που εισαι ρε φίλε;ΚΑΛΗΜΕΡΑ!Θεσσαλονίκη - χαλκιδική για μπάνια δεν θα έρθετε;

_________________
...η νέα τάξη διαλύει κράτη με εμφυλίους και πλαστά "γεγονότα" -διώχνω το μίσος για το διπλανό μου-αγαπώ την πατρίδα μου...

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Njk5MzY=


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 05, 2009 10:13 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
φιλε εντος ολιγων ημερων εκδραμω για θασο

ακουω ιδεες (εχω να παω πολλα χρόνια παροτι καβαλιωτης απ τον πατερα μου)

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 05, 2009 10:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 9:54 pm
Δημοσιεύσεις: 382
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Lestat έγραψε:
φιλε εντος ολιγων ημερων εκδραμω για θασο

ακουω ιδεες (εχω να παω πολλα χρόνια παροτι καβαλιωτης απ τον πατερα μου)


Φίλε,αν δεν είσαι παντρεμένος...θα περάσεις ΤΕΛΕΙΑ!
Οι Βουλγάρες είναι πλέον Ευρωπαίες και περνάν ελεύθερα-είναι όλες στη Θάσο...

_________________
...η νέα τάξη διαλύει κράτη με εμφυλίους και πλαστά "γεγονότα" -διώχνω το μίσος για το διπλανό μου-αγαπώ την πατρίδα μου...

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=Njk5MzY=


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 05, 2009 11:08 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
με γκομενα θα παω ρε Σωτήρη
ασε με
θα την ποτισω κανα βραδακυ αν ειναι να κοιμηθει νωρις

ρουμανια εχεις παει φιλε μου?εχω μεινει 3 μηνες
αυτα ηταν

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 05, 2009 11:57 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:46 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Μου αρέσετε! ΑΠόλυτα εναρμονισμένοι με το θέμα!

Γειά σου soter... Το καλοκαιράκι σου έδωσε ανάσες, ε;

_________________
Δεν ελπίζω τίποτε
Δε φοβάμαι τίποτε
Είμαι λεύτερος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 05, 2009 12:01 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
Σορυ ρε Ελπίδη έχεις δίκιο...:-)

απλα ..παρασυρθηκαμε.καταλαβαινεις

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 11, 2009 6:59 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2009 8:05 pm
Δημοσιεύσεις: 17
Ιδανικό "όχημα" γίνεται η Κλωνατέξ

Χωρίς δάνεια και αξιόλογη περιουσία. Πώς θα αξιοποιηθεί


Τρίτη, 04 Αυγούστου 09 , 01:47 , Ενημέρωση 14:33


Τα πεδία με αστεράκι(*) είναι υποχρεωτικά
Όνομα: *
Email: *
Θέμα:
Μήνυμα: *



Ενα καθαρό "όχημα" μένει στα χέρια της οικογένειας Λαναρά, μετά τη συμφωνία της Κλωνατέξ με τις πιστώτριες τράπεζες για την απαλλαγή της από δανειακές υποχρεώσεις, με αντάλλαγμα την παραχώρηση του 9% της ξενοδοχειακής εταιρίας Aldemar, που ήταν το σημαντικότερο περιουσιακό της στοιχείο
Η πάλαι ποτέ κραταιά "ναυαρχίδα" της ελληνικής κλωστοϋφαντουργίας και του ομίλου Λαναρά εμφανίζεται πλέον "καθαρή", χωρίς δάνεια, αλλά και χωρις υπολογίσιμα περιουσιακά στοιχεία, δεδομένου ότι η κυριότερη συμμετοχή της είναι το 10,3% των ΕΝ.ΚΛΩ, με τρέχουσα χρηματιστηριακή αξία μόλις 0,8 εκ. ευρώ.
Αυτό ακριβώς είναι που την καθιστά ενδιαφέρουσα ως "όχημα", καθώς ο αγοραστής δεν θα "φορτωθεί ακίνητα, πάγια και επιχειρηματικές δραστηριότητες που θα χρειαζόταν να αποτιμηθούν, να αποσχισθούν και να πωληθούν.
Δεν είναι βέβαιο πάντως ότι η εταιρία θα πωληθεί ως "κέλυφος", καθώς ο Θ. Λαναράς συνεχίζει την προσπάθεια για τη διάσωση και την αναδιάρθρωση των υπολειμμάτων της παλιάς οικογενειακής "αυτοκρατορίας".
Το πρόβλημα όμως γιαυτόν είναι ότι με την υλοποίηση της συμφωνίας που ανακοινώθηκε χθες για παραχώρηση του οακέτου της Aldemar προς εξόφληση των δανείων, η Κλωνατέξ θα βρεθεί μάλλον με αρνητική καθαρή θέση και θα χρειασθεί να προχωρήσει γρήγορα σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου.
Και η πώληση όμως είναι δυσχερής, καθώς η Κλωνατέξ έχει καταστεί ήδη εταρία... "λαϊκής βάσης": Περίπου το 90% των κοινών μετοχών της είναι επισήμως σε διασπορά, ενώ η οικογένεια Λαναρά εμφανίζεται να ελέγχει μόνον 8,5%. Περίπου 5% έχει η οικογενειακή χόλντινγκ ΒΙΟΛΑΝ και 3,5% η Lannet, η οποία βρίσκεται σε δεινή θέση. Πολύ μικρά ποσοστά (άτω του 1%) βρίσκονται σε προσωπικούς λογαριασμούς μελών της οικογένειας Λαναρά.
Το μικρό ποσοστό που μπορεί να διατεθεί σε ενδιαφερόμενο αγοραστή φαίνεται ότι αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα. Ομως κι αυτό ενδέχεται να αποδειχθεί πλεονέκτημα, καθώς ο αγοραστής μπορεί να αποκτήσει το στρατηγικό πακέτο με μικρό τίμημα και εν συνεχεία να αποκτήσει τον μετοχικό έλεγχο ενσωματώνοντας στην Κλωνατέξ τις δικές του εταιρίες.
Εξελίξεις αναμένονται σύντομα. Προς το παρόν η αγορά φαίνεται ότι αξιολογεί θετικά τη συμφωνία για την απαλλαγή από δανειακές υποχρεώσεις - ένδειξη η άνοδος της μετοχής της Κλωνατέξ κατά 16,7%.
Νωρίτερα, το "Σin" είχε παρουσιάσει όλες τις πτυχές της συμφωνίας Κλωνατέξ-τραπεζών- Αλ. Αγγελόπουλου (ιδιοκτήτη της Aldemar), γράφοντας τα εξής:
Καθαρίζει από τα δάνεια η Κλωνατέξ, παραχωρώντας το πακέτο μετοχών (9%) της ξενοδοχειακής εταιρίας Aldemar στους βασικούς μετόχους-ιδιοκτήτες της (οικογένεια Αγγελόπουλου). Αντί να καταβάλουν τίμημα, οι ιδιοκτητες της Aldemar αναμβάνουν να εξοφλήσουν τα δάνεια της Κλωνατέξ.
Οι αδελφοί Αγγελόπουλοι είχαν συμβατική υποχρέωση να αγοράσουν το πακέτο αντί 22 εκ. ευρώ, αν η Κλωνατέξ αποφάσιζε να το πουλήσει. Αρνούνταν όμως επί χρόνια, με αποτέλεσμα το θέμα να φθάσει στα δικαστήρια.
Τώρα βρίσκεται λύση με τη συναίνεσαη των τραπεζών, οι οποίες ουσιαστικά μεταφέρουν τον δανεισμό από την Κλωνατέξ σε εταιρίες του ομίλου Aldemar/Αγγελόπουλοι, κρατώντας ενέχυρο το 9% της ξενοδοχειακής.
Αντι των 22 εκ. που διεκδικούσε η Κλωνατέξ για το πακέτο, με τη συμφωνία το παραχωρεί έναντι μικρότερου τιμήματος (περίπου 19 εκ. ευρώ, όσες ήταν οι υποχρεώσεις της). Από τη συμφωνία θα εγγράψει λογιστική ζημία περίπου 2,2 εκ. ευρώ. Ομως, μετά την ολοκλήρωση του deal θα της απομείνουν ελάχιστες υποχρεώσεις, της τάξης των €500 χιλ.
Οπως ανακοινώθηκε σήμερα, η Διοίκηση της Κλωνατέξ, οι κύριες πιστώτριες Τράπεζες και οι βασικοί μέτοχοι της Aldemar συμφώνησαν και υπέγραψαν συνολική συμφωνία εξόφλησης του κοινοπρακτικού δανείο, καθώς και του διμερούς δανείου με την Εθνική Τράπεζα.
Για να τακτοποιήσει πλήρως τις υποχρεώσεις της, εκτός από την παραχώρηση του πακέτου της Aldemar η Κλωνατέξ θα δώσει και δύο πακέτα μετοχών ΕΝ.ΚΛΩ:
- 4.111.069 μετοχές θα μεταβιβαστούν στις τράπεζες που δεν συμμετέχουν στον δανεισμό της ΕΝ.ΚΛΩ, προς εξόφληση μέρους κοινοπρακτικού δανείου
- Οι υπόλοιπες 9.254.556 μετοχές θα ενεχυριαστούν, προς εξασφάλιση υποχρεώσεων τις οποίες παλαιότερα είχε εγγυηθεί η Κλωνατέξ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 01, 2009 11:02 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
φέτος τα Γερμανοί ΜΜΕ καμαρώνανε οτι η DT τα κατάφερε χάρη στον ΟΤΕ...
ας δούμε την συνέχεια...

http://www.capital.gr/gmessages/showTop ... id=1466614
...
Η μεγαλύτερη αγωγή εις βάρος του για το ποσό των 175,5 εκατ. ευρώ ασκήθηκε τον Μάιο του 2009 από τη Lannet με το αιτιολογικό της αποκατάστασης από την δήθεν παράνοµη διακοπή των κυκλωμάτων της από τον ΟΤΕ. Η αγωγή της θα συζητηθεί ενώπιον του Πολυµελούς Πρωτοδικείου Αθηνών στις 17 Φεβρουαρίου 2011.

http://www.ote.gr/investor/Uploads/20f.pdf >> page 77
-----------------------------------------------------
In May 2009, Lannet filed a claim against us before the Court of First Instance for an aggregate amount of
Euro 175.6 million, claiming restitution for our alleged illegal termination of services. The hearing of this case is scheduled for February 17, 2011.

Αυτά λεει ο ΟΤΕ και καλή η μετάφραση απο την κ. Χάικου.
Δεν μας λέει όμως ο ΟΤΕ, και τα υπόλοιπα:

1) κατα την διάρκεια της διακοπής των κυκλωμάτων (90%), άφηνε ευγενικά και ενα 10% περίπου για να γίνετε και κανενα τηλεφωνο
2) κατά την διάρκεια της παραπάνω κατάστασης, ΧΡΕΩΝΕ στις εταιρείες το 100% των κυκλωμάτων.
3) κατά συνέπεια η οφειλές των εταιρειών αυξάνονταν, χωρίς να έχουν την δυνατότητα να εισπράξουν απο τους πελάτες.
4) Κρεμασμένοι με την μύτη των ποδιών να ακουμπά στο πάτωμα.

οπότε μάλλον θα χρειαστεί και μια μήνυση για εξαπάτηση...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 01, 2009 2:58 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:46 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Σήμερα κλείσαμε 18 μήνες εξόδου. Την υγειά μας να έχουμε να τους διπλασιάσουμε :roll:

Την καλησπέρα μου στην παρέα!

_________________
Δεν ελπίζω τίποτε
Δε φοβάμαι τίποτε
Είμαι λεύτερος


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ήμουνα σήμερα & τι περιμένουμε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 01, 2009 6:46 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
Ελπίδη
εχουμε 13 μήνες μεχρι την δικάσιμο...
εαν πάρουν αναβολή... βάλε άλλες 12-18 μήνες για καλό και κακό...

υπομουνί φίλε


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr